Jak minimalizować negatywny wpływ na środowisko?

Katarzyna Lepianka - Głuszkiewicz
wtorek, Marzec 5, 2024 - 10:53

Żyjemy w czasach, kiedy musimy dbać o środowisko. Mamy wygodne, nowoczesne życie, niestety koszty za to ponosi przyroda. Niczego nie brakuje na półkach w sklepie, możemy w kilkanaście godzin dostać się na drugi koniec ziemi i kupić nieskończoną ilość ubrań w galeriach handlowych. Choć nikt z nas nie chce rezygnować z nowoczesnego świata, musimy zrobić, co w naszej mocy, żeby zminimalizować negatywny wpływ na środowisko. 

 

Co myślisz kiedy ktoś mówi: nie dbam o środowisko, nie chce się tym martwić, niech robią to wielkie firmy. Być może jest to założenie, że my jako pojedyncze osoby niewiele możemy zrobić, a poczucie bezsilności odbiera nam sprawczość. Co jeśli jednak każdy mały krok ma znaczenie i w codziennym życiu mamy wpływ na to, jak za kilkadziesiąt lat będzie wyglądać ziemia i czy będziemy mieli, gdzie wypoczywać na wakacjach. 

Kupuj mniej. Świadomy klient

Jak alarmują badacze środowiska, poziom konsumpcjonizmu jest na zbyt wysokim poziomie. Jednocześnie możemy kupić wszystko, co chcemy, ale tym samym przyczyniamy się do zanieczyszczania środowiska. Koncerny produkujące rzeczy, które później kupujemy w sklepach odpowiadają za ogromną emisję zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych. Jednym z kroków, które możemy podjąć, żeby ochronić przyrodę i ograniczyć zmiany klimatyczne jest z pewnością ograniczenie zakupów. Kupuj mniej lub wcale. Zastanów się, czego tak naprawdę potrzebujesz. Może zamiast kupowania kilku ubrań miesięcznie, postaw na jedną wysokiej jakości rzecz lub wybierz tez z drugiego obiegu, które znajdziesz w lumpeksach, vintage shopach czy na branżowych targach. Rób regularne porządki w szafie, żeby zobaczyć, co w niej masz. O wielu rzeczach zapominamy, kupując kolejne. Ważne, żebyśmy nauczyli się odpowiedzialnego konsumpcjonizmu i zadbali o zrównoważony rozwój, gdzie tylko jest to możliwe. 

Gdy już kupujesz, to wybieraj produkty ekologiczne, które są przyjazne dla środowiska, posiadają certyfikaty ekologiczne lub produkowane są w zrównoważony sposób. Dotyczy to każdej z rzeczy, których używamy: jedzenia, ubrań, środków czystości, kosmetyków, itd.

Recykling i ponowne wykorzystanie

Segregacja śmieci to już podstawa. Możemy jednak starać się ograniczać ich ilość. Unikaj jednorazowych plastikowych opakowań i produktów, a także promuj recykling i ponowne wykorzystywanie. Redukuj odpady poprzez segregację i recykling różnych materiałów, unikaj nadmiernego pakowania: jeśli coś nie wymaga dodatkowej torebki, to jej nie używaj. Od razu mam przed oczami foliówki w sklepach spożywczych, gdzie każdy owoc i warzywo wymaga osobnej torebki. Niekoniecznie. Jeśli już chcesz wszystko oddzielać, to wyposaż się w wielorazowe torebki. np. lniane lub bawełniane i zabieraj je ze sobą zawsze na zakupy. Używaj ich również do pieczywa. Podobnie z dużymi torbami: nie kupujmy za każdym razem kolejnej. Wrzuć dwie duże torby do samochodu, połóż w szafce przy drzwiach wyjściowych, żeby o nich pamiętać i zabieraj na zakupy. 

Gdy dostajesz paczkę w kartonie, foliopaku, nie wyrzucaj od razu. Spróbuj je wykorzystać do wysłania swoich rzeczy, albo spakowania np. prezentów na święta czy urodziny (kartony).  Użyj kartonu do spakowania niepotrzebnych zabawek twojego dziecka i wyniesienia ich na strych lub oddania znajomym, którzy mają młodsze dziecko. Jeśli coś jest w dobrym stanie, zachowujemy je i próbujemy wykorzystać ponownie. Idealnie jest, gdy każde opakowanie wykorzystamy chociaż kilka razy, dopóki się nie zniszczy, ale każde kolejne wykorzystanie jest i tak krokiem do przodu w ekorozwoju. 

Dostępność, niskie ceny, ubrań, butów i innych elementów garderoby, sprawiły, że odzwyczailiśmy się od tego, że można coś naprawić. Jeśli masz dziurę w kurtce, zepsuty zamek w spodniach, a podeszwa odkleiła się od reszty buta, to nie wyrzucaj tych rzeczy. Znajdź krawcową, szewca, zegarmistrza i odnieś te rzeczy do naprawy. Eko-design jest teraz w modzie, więc jeśli chcesz się pobawić i przerobić np. starą katanę na designerską rzecz, śmiało to zrób. Może się okazać, że zabawa w recykling okaże się równie przyjemna, co pożyteczna. 

Ekologiczne rozwiązania każdego dnia

Zmiany klimatyczne możemy ograniczyć poprzez zmianę naszych codziennych nawyków. Ogranicz zużycie wody poprzez krótsze prysznice, naprawę przecieków i instalację urządzeń oszczędzających wodę. Oszczędzaj energię poprzez korzystanie z energooszczędnych żarówek i urządzeń, regularną konserwację systemów grzewczych i chłodzących oraz systemów izolacyjnych w domu. Jeśli tylko masz możliwość zainwestuj w zielone technologie zarówno  w swoim domu jak i w pracy. 

Ogranicz korzystanie z samochodu zmniejszając tym samym ślad węglowy. Jeśli to możliwe, korzystaj z transportu publicznego, rowerów lub chodź pieszo. Gdy możesz wybieraj inny środek transportu niż samolot. Z Warszawy do Krakowa nie musisz lecieć, możesz np. pojechać pociągiem. Ekologiczne wybory nie zawsze są droższe i trudniejsze. Czasami po prostu się nad tym nie zastanawiamy, a warto. 

Poza tym, kupuj lokalne produkty, które zmniejszają emisje związane z transportem i wspierają lokalne gospodarki. Być może kiedyś zetknąłeś się z pojęciem „małego miasta”. Chodzi w nim o to, że wszystkie sprawy, które możesz załatwić w najbliższym otoczeniu, wykonaj właśnie tam. Jeśli masz sklep 200 m od domu, to w nim zrób zakupy, idź na kawę z koleżanką do kawiarni oddalonej o 1,5 km zamiast jechać gdzieś 20 km, a witaminy wykup w najbliższej aptece. Tym samym ograniczamy zużycie paliwa, emisję zanieczyszczeń, a ponadto zaoszczędzamy swój czas i pieniądze. 

Co jeszcze możesz zrobić dobrego dla środowiska? Edukuj innych w swoim otoczeniu na temat ochrony środowiska.  Nie jest tak, że tylko specjaliści w danej branży mogą mówić, co jest lepsze dla ziemi. Każdy z nas dokłada swoją cegiełkę i każdemu powinno zależeć, żeby na tym świecie, wszystkim żyło się przyjemnie. Dlatego popieraj organizacje pozarządowe i lokalne inicjatywy, które działają na rzecz zrównoważonego rozwoju, a jeśli czujesz się na siłach: angażuj się w projekty proekologiczne. 

Poprzez podejmowanie takich działań codziennie, możemy wspólnie minimalizować negatywny wpływ na środowisko i przyczynić się do zachowania zdrowej planety dla przyszłych pokoleń.