Kiedy pić siemię lniane? Rano czy wieczorem?

prestiz
poniedziałek, Styczeń 8, 2024 - 11:42

Od dawna wiadomo, że siemię lniane posiada dobroczynne właściwości. Pozytywnie wpływa na pracę układu trawiennego i jest jednym z najbogatszych źródeł kwasów omega. Picie siemienia lnianego powinno być elementem naszej codziennej diety. Informacji o właściwościach siemienia lnianego, sposobie przygotowania i odpowiedzi na pytanie: czy siemię lniane pić rano czy wieczorem, szukajcie w tym artykule.

Siemię lniane zaliczamy do tzw. superfoods. Niesie ze sobą bardzo dużo korzyści dla naszego zdrowia i samopoczucia. Malutkie nasiona lnu potrafią zdziałać cuda. Regularne spożywanie siemienia lnianego poprawi nasz wygląd, stan zdrowia i pracę organizmu. Stosowanie siemienia lnianego powinno być codzienną rutyną każdego z nas. 

Siemię lniane – właściwości

Prozdrowotne właściwości siemienia lnianego są znane od dawna. Przede wszystkim siemię lniane jest jednym z najbogatszych źródeł kwasów omega-3. Wspierają one układ krążenia, zmniejszają stany zapalne, a także ryzyko wystąpienia miażdżycy. Wpływają pozytywnie na pracę mózgu i pamięć, a także stanowią ochronę przed nowotworami. Jeśli mamy problemy ze skórą, to także siemię lniane pomoże nam zniwelować dolegliwości skórne. 

Jedną z lepiej przebadanych właściwości siemienia lnianego jest jego wpływ na układ pokarmowy człowieka. Regularne spożywanie siemienia lnianego reguluje perystaltykę jelit oraz dba o profilaktykę układu pokarmowego. Siemię lniane to doskonałe rozwiązanie na zaparcia. Regularne spożywanie siemienia lnianego zmniejsza poziom złego cholesterolu we krwi oraz zapobiega rozwojowi komórek nowotworowych. Za sprawą błonnika, nasiona siemienia lnianego mogą okazać się pomocne w regulacji poziomu glukozy we krwi, co potwierdził już szereg badań. Wskazują również, że siemię lniane pozytywnie wpływa na pracę hormonów w organizmie człowieka. 

Warto wspomnieć, że zmielone nasiona lnu mogą zastąpić jajka w diecie wegan czy wegetarian. Wystarczy zmieszać jedną łyżkę sproszkowanego siemienia z trzema łyżkami ciepłej wody. To praktyczne rozwiązanie dobrze sprawdza się również w przygotowaniu np. ciast.

Siemię lniane – przeciwwskazania

Mimo, że siemię lniane niesie ze sobą wiele dobroczynnych właściwości, to istnieją przeciwwskazania kiedy nie należy stosować siemienia lnianego. Nie zaleca się picia siemienia lnianego kobietom w ciąży, ponieważ podwyższa ono poziom estrogenu, co może się przełożyć na przebieg ciąży. Picie siemienia lnianego w nadmiernych ilościach może powodować skutki uboczne takie jak: silne bóle brzucha, nudności, zaparcia, biegunki czy wzdęcia. Dlatego należy kontrolować stosowanie siemienia lnianego w ciągu dnia, tak, żeby nie przekroczyć zalecanej dawki. Poza tym warto obserwować nasz organizm by wiedzieć, czy bardziej nam sprzyja gdy przyjmujemy siemię lniane rano czy wieczorem. 

Siemię lniane mielone czy całe nasiona?

Gdy już postanowiliśmy wdrożyć do codziennej diety picie siemienia lnianego, nasuwa się pytanie: w jakiej postaci najlepiej je przyjmować? Każda z form na spożywanie siemienia lnianego ma swoje plusy. Całe ziarna nadają się do gotowania i picia. Nieprzetworzone nasiona zawierają najwięcej witamin i składników odżywczych. Mielonego lnu z kolei nie wolno podgrzewać, należy jeść jedynie w surowym stanie. Siemię lniane mielone ma też lepszą wchłanialność oraz nie jest tak bardzo wyczuwalne w potrawach. Sposób spożywania nasion lnu zależy więc od naszych preferencji. 

Jak przygotować siemię lniane?

Bardzo łatwo jest przygotować siemię lniane do picia. Należy dwie łyżki stołowe świeżo zmielonych nasion zalać ciepłą (ale nie wrzącą) wodą – ok.3/4 szklanki i odczekać minimum 1,5 - 2 godziny. Możemy też całe, niezmielone nasiona zalać 3/4 szklanki ciepłej wody i odstawić na noc do dłuższego napęcznienia. W ten sposób powstaje tzw. kisiel, który po przecedzeniu należy bezpośrednio wypić. Najlepiej pić siemię lniane 3-4 razy dziennie. Poza tym niezmielone nasiona lnu można dodać do sałatek, jogurtów, kefirów, owsianek, koktajli lub posypać nimi kanapkę. 

Siemię lniane: rano czy wieczorem?

Kiedy pić siemię lniane: rano czy wieczorem? W obu przypadkach picie siemienia lnianego pozytywnie wpłynie na nasz organizm. Rano, czy wypijemy siemię lniane na czczo zadziała osłaniająco na nasz żołądek. Natomiast wypicie siemienia lnianego na noc będzie wspomagać prawidłową pracę jelit, chroniąc przed zaparciami. Po kilku dniach stosowania będziemy wiedzieć, czy bardziej nam służy, gdy zjemy siemię lniane wieczorem czy rano. 

Siemię lniane ma mnóstwo właściwości usprawniających pracę naszego organizmu. To jeden z tych elementów diety, który jest naturalny, stosunkowo tani, ogólnodostępny i łatwy w przygotowaniu. Czemu więc z tego nie skorzystać?