Jazda konna – te rzeczy warto wiedzieć

Prestiż
poniedziałek, Grudzień 18, 2023 - 13:32

Jeśli zastanawiamy się, czy jazda konna jest dla nas, powinniśmy się zastanowić nad cechami dobrego jeźdźcy. Czym się wyróżnia? Zanim zaczniemy zgłębiać się w temat, warto pamiętać, że tak jak z wieloma pasjami bywa, początki nie są proste – najważniejsze, by dawały nam satysfakcję. Ale kto wie, może nowe hobby przerodzi się w chęć rozwijania swojej kariery w tym kierunku? Co robić w takiej sytuacji?

Kim jest dobry jeździec i jakie musi mieć kompetencje?

Profesjonalny jeździec, czyli dżokej bierze udział w wyścigach konnych. Natomiast nie tylko w jego przypadku potrzebny jest zestaw umiejętności, który należy opanować. W skrócie, nie każdy może nim zostać. Osoby z lękiem wysokości, bojące się koni, osoby o niewyćwiczonej kondycji, a przede wszystkim osoby, którym brak cierpliwości w opiece nad koniem, mogą mieć trudności w opanowaniu podstaw. Ponieważ jest to sport, którego sedno tkwi w nawiązaniu relacji z koniem, nie zaś z ludźmi, wydaje się, że praca ta może być dobra dla introwertyków. W kategorii rekreacyjnej nie trzeba wielkich kompetencji. Nastawmy się jednak na sporą dawkę wysiłku fizycznego, a czasami też wypełnianie obowiązków na świeżym powietrzu w niestandardowych godzinach.

Oczywiście, czym innym jest jazda konno w celach rekreacyjnych, a czym innym zdobywanie kwalifikacji i licencji. Dżokej musi codziennie ćwiczyć, gdyż gwarancją jego sukcesu na torze jest wysoka sprawność fizyczna, opanowanie sztuki radzenia sobie na torze z przeszkodami, a przede wszystkim zgranie się z koniem i współpraca. Sukces dżokeja na torze jest zatem wypadkową wielu istotnych czynników, które – o czym dowiemy się z następnego punktu – nie mają wiele wspólnego z tradycyjną edukacją. Systematyczna jazda konno, ćwiczenia dostosowane do rodzajów wyścigów, współpraca z zespołem, słuchanie wskazówek trenera, a także utrzymywanie odpowiedniej masy ciała wiąże się z wieloma wyrzeczeniami.

Jak wygląda ścieżka edukacyjna dżokeja i sytuacja na rynku pracy?

Ścieżka edukacyjna dżokeja przebiega dość prosto i nie jest uzależniona od wykształcenia. Już na poziomie szkoły podstawowej można ubiegać się o przystąpienie do egzaminu, nad którym czuwa Polski Klub Wyścigów Konnych, gdzie musimy wykazać się między innymi wiedzą w zakresie znajomości regulaminu wyścigów oraz umiejętnościami w jeździectwie. Czy po uzyskaniu licencji możemy spocząć na laurach i cieszyć się tytułem dżokeja? Otóż nie. Odtąd liczyć się będą nasze wyniki na konkursach. Z ilości wygranych gonitw wynikają konkretne tytuły. Aby uzyskać ten tytuł, musimy wygrać aż 100 wyścigów. Zarobki dżokeja są uzależnione od wielkości sukcesów zawodnika. Średnie zarobki dżokeja to około 4,5 tysiąca złotych.

Czym wyróżnia się jeździec idealny?

Jeździec idealny nie tylko potrafi dobrze wybrać siodła i nienagannie wyczesać brud z sierści konia. Na pewno preferowane są osoby niższe i lżejsze, jednak pamiętajmy, że każdy może jeździć rekreacyjnie, byle jego wzrost nie przekraczał 10-15% wagi konia. Jednak dżokej musi wyróżniać się też dobrym wzrokiem i słuchem. Musi być skoncentrowany, cierpliwy oraz odważny. W dużej mierze chodzi też o pasję. Dżokej pracuje z końmi, ale też z ludźmi, chociażby z trenerem, który ocenia go i daje wskazówki, co robić, aby osiągać lepsze rezultaty.

___________________

Artykuł Sponsorowany