Śniadanie bez chleba – najlepsze pomysły

Katarzyna Lepianka - Głuszkiewicz
piątek, Październik 6, 2023 - 14:18

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Pyszne śniadanie nie musi jednak zawierać pieczywa. Śniadanie bez chleba nie musi być nudne i niesmaczne. Wręcz przeciwnie: jest pożywne, nietuzinkowe i otwiera nas na nowe smaki. Owsianki, jaglanki, omlety, koktajle i sałatki są zdrową alternatywą dla pieczywa. Podpowiadamy jak przygotować zdrowe śniadanie bez pieczywa i dobrze zacząć każdy dzień pierwszym posiłkiem. 

 

Dlaczego warto zrezygnować z chleba na śniadanie?

Jednym z powodów, dla których warto zrezygnować z chleba, jest zawartość glutenu – białka, które może powodować u niektórych osób problemy zdrowotne. Tak modne obecnie produkty bezglutenowe nie są jedynie odpowiedzią na trend, ale przede wszystkim na ograniczenia w spożywaniu pieczywa przez wiele osób. Pieczywo, zwłaszcza jasne pieczywo,  jest również bogate w kalorie i węglowodany, co może przyczyniać się do nadwagi. Zdrowe śniadanie może zawierać ciemne pieczywo, choć najlepiej jeśli nie zawiera żadnego pieczywa. Warto dodać, że pieczywo bardzo skutecznie podnosi poziom cukru we krwi, a zbyt duża ilość spożywana regularnie, może przyczynić się do rozwoju insulinooporności. Poza tym, liczne badania, udowadniają, że spożywanie pieczywa i produktów mącznych powodują spadek nastroju. Dlatego jeśli chcemy mieć pożywne śniadanie, przygotujmy śniadanie bez chleba. 

Czy śniadanie bez chleba może być sycące?

To pytanie, które zadaje sobie każdy, kto uwielbia pieczywo i do tej pory nie wyobrażał sobie jak może istnieć śniadanie bez chleba. Tak, pierwszy posiłek bez pieczywa może być sycący. Wiele produktów zaspokoi nasz głód na kilka godzin, bez konieczności spożywania jasnego czy ciemnego pieczywa. Posiłki bogate w warzywa, sery, jajka, owsianki, kasze stanowią podstawę pożywnego śniadania, które stanie się również sycącym śniadaniem bez konieczności dodawania chleba.

Śniadanie bez chleba -  najlepsze pomysły

Pomysłów na śniadanie bez chleba jest całe mnóstwo. Na bazie jajek możemy przygotować wiele alternatyw dla posiłków z dodatkiem pieczywa: jajecznica, omlety, jajka gotowane, frittata. Na śniadanie bez chleba warto również wybrać owsiankę lub jaglankę. Owsiankę można przygotować tradycyjnie, gotując płatki owsiane na mleku, wodzie lub napoju roślinnym. Następnie dodajemy ulubione owoce, orzechy, nasiona, np. chia, pestki dyni. Owsiankę możemy także zapiekać, np. jesienią dobrym pomysłem będzie owsianka zapiekana z jabłkiem i cynamonem. W podobny sposób warto przygotować, na śniadanie bez chleba, jaglankę. Kasza jaglana jest bardzo zdrowa i sycąca.

Kolejnym pomysłem, na śniadanie bez chleba, będą wszelkiego rodzaju placki. Placki twarogowe, z jabłkami, z sezonowego warzywa. Możecie do nich dodać ulubione owoce lub warzywa, a także jogurt naturalny, który będzie źródłem zdrowego błonnika. 

Gdy jesteśmy w biegu, najłatwiej nam wykorzystać pieczywo do zrobienia szybkiej kanapki. Jeśli zależy nam na ograniczeniu pieczywa, równie łatwym posiłkiem, który możemy zabrać również ze sobą: w podróż, czy do pracy, będą koktajle. Przygotujemy je z warzyw lub owoców na bazie mleka lub jogurtu. Również na drugie lub pierwsze śniadanie, idealnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju sałatki. 

Śniadanie bez chleba może być równie pyszne, co to zawierające pieczywo. Jeśli jednak dbamy o nasze zdrowie i chcemy, żeby pierwszy posiłek był sycącym i pożywnym śniadaniem, to warto wyeliminować lub chociaż ograniczyć spożywanie pieczywa. Gdy poznamy kilka przepisów na śniadanie bez chleba, nie będzie nam już brakować pieczywa. Wpłynie to korzystnie zarówno na nasze zdrowie, wygląd, jak i samopoczucie, a nadal będziemy jeść pyszne śniadania. 

Omlet z warzywami

Składniki: 

2 jajka, łyżka mleka, 1/2 małego pomidora, 1/4 czerwonej papryki, łyżka posiekanego szczypiorku, sól i pieprz, olej roślinny do smażenia.

Sposób przygotowania:

Jajka na omlet roztrzep z łyżką mleka, dopraw solą i świeżo mielonym pieprzem, wymieszaj. Dodaj warzywa, dokładnie wmieszaj. Na małej patelni rozgrzej olej, na gorący tłuszcz wylej mieszankę jajek i warzyw. Smaż omlet pod przykryciem przez kilka minut aż do momentu, kiedy jajka będą ścięte. Możesz posypać fetą lub innym serem. 

 

Fit koktajl na drugie śniadanie

Składniki:

Szpinak 30 g, winogrona zielone 80 g, limonka obrana ½ szt., kiwi obrane 2 szt., melon 100 g, mięta 2 gałązki, imbir starty na tarce ½ łyżeczki, sezam 2 łyżeczki, woda 300 ml

Sposób przygotowania:

Wszystkie składniki wrzucamy do blendera i miksujemy. Ilość składników jest podana na dwie porcje. 

Placki twarogowe

Składniki: 

250 g twarogu, 3 jajka, 1 łyżka cukru wanilinowego, 1 łyżka cukru pudru, 3 czubate łyżki mąki

Sposób przygotowania:

Do miski włożyć twaróg, dodać żółtka (białka zachować) i rozgnieść praską lub widelcem z dodatkiem cukru wanilinowego i cukru pudru. Dodać mąkę (w przypadku rzadszego sera można dodać jej więcej) i dokładnie wymieszać. Białka ubić na sztywną pianę i dodać do masy twarogowej, połączyć składniki delikatnie mieszając łyżką. Nakładać porcje ciasta (po ok. 2 łyżki) na rozgrzaną, suchą patelnię (np. teflonową, naleśnikową) i rozprowadzić je po powierzchni formując kształtnego placka. Smażyć partiami. Zmniejszyć ogień do minimum i smażyć przez ok. 3 minuty lub aż od spodu będą delikatnie zrumienione na złoto. Przewrócić na drugą stronę i powtórzyć smażenie przez ok. 2 minuty. Podawać z jogurtem naturalnym, owocami, miodem, dżemem.