Budowa domu w Gdańsku - jak sfinansować inwestycję?

Planujesz budowę domu w Gdańsku i zastanawiasz się, w jaki sposób ją sfinansować? Istnieje kilka sposobów, które na to pozwalają – opisujemy je w poniższym artykule. Zapoznaj się z jego treścią i podejmij trafną decyzję dotyczącą źródła finansowania kosztów postawienia nieruchomości!


10 Listopad 2021

Własne oszczędności

To rozwiązanie dostępne wyłącznie dla niewielkiego grona najbogatszych Polaków. Fakt, że budowa domu pochłania co najmniej 300-400 zł – a i tak są to kwoty bardzo zaniżone – sprawia, że przeciętny Kowalski nie ma żadnych szans na sfinansowanie inwestycji wyłącznie własnymi środkami. Jednak nawet jeśli dysponujesz taką kwotą, pojawia się zasadne pytanie, czy rzeczywiście warto w całości poświęcać ją na wybudowanie domu.

Sprzedaż części majątku

Dysponujesz własnym mieszkaniem, np. spłaconym po kilkudziesięciu latach kredytu albo odziedziczonym po kimś bliskim? A może posiadasz drogi, warty kilkaset tysięcy złotych samochód albo wartościowy majątek innego rodzaju, którego sprzedaż mogłaby Ci przynieść duże zyski? W takim razie zastanów się, czy to zasadne i opłacalne rozwiązanie w Twoim przypadku. Jeśli naprawdę mocno zależy Ci na wybudowaniu domu w Gdańska, sprzedaż obecnego majątku jest propozycją jak najbardziej wartą rozważenia.

Kredyt hipoteczny

O ile finansowanie budowy nieruchomości z własnych środków bądź poprzez sprzedaż majątku to mało popularne rozwiązania, o tyle zaciągnięcie kredytu hipotecznego jest najczęstszym sposobem na pozyskanie pieniędzy na realizację inwestycji. Każdego roku setki tysięcy Polaków decydują się na ten krok i wiążą się z bankiem umową obowiązującą z reguły przez kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat. Dzięki kredytom hipotecznym przeciętna polska rodzina jest w stanie wejść w posiadanie nieruchomości, ponieważ oszczędzenie tak dużych kwot, za które można wybudować dom, znajduje się poza zasięgiem ogromnej większości społeczeństwa.

Oczywiście jak wszystkie inne produkty bankowe, tak i kredyty hipoteczne są oprocentowane i wiążą się z kosztami. Krótko mówiąc, w ich ramach oddajesz większą kwotę, niż wynosi początkowe zadłużenie. Choć oprocentowanie tego rodzaju produktów jest najniższe spośród wszystkich kredytów dostępnych na rynku, z uwagi na duże kwoty i długi czas spłaty nadpłata na poczet banku jest liczona w dziesiątkach lub setkach tysięcy złotych. To cena, jaka wiąże się z możliwością wybudowania i posiadania własnego domu w Gdańsku.

Pożyczka hipoteczna

To znacznie mniej popularny produkt bankowy pozwalający na pozyskanie finansowania na budowę domu. Czym się różni od kredytu hipotecznego? Podstawową kwestią jest przeznaczanie środków, które w ramach pożyczki można wydać w sposób dowolny i bez konieczności rozliczania się z bankiem. Co równie istotne, w przeciwieństwie do kredytów hipotecznych pożyczki są skierowane wyłącznie do osób już będących właścicielami jakiejś nieruchomości. Umowa polega bowiem na tym, że stanowi zabezpieczenie na wypadek niewywiązania się klienta z obowiązku spłacania rat w terminu. Przede wszystkim z tego powodu pożyczki hipoteczne cieszą się relatywnie niewielką popularnością.

Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy jako sposób na sfinansowanie budowy domu? Cóż, to pomysł dość karkołomny, jednak jeśli koszt inwestycji jest stosunkowo niewielki, a Ty posiadasz już pewną kwotę własnych oszczędności, kredyt gotówkowy może być szybkim źródłem dodatkowych środków, np. gdy Twój budżet zacznie się wyczerpywać. Jeśli chcesz go zaciągnąć na korzystnych warunkach, znajdź najlepszą ofertę w serwisie https://sowafinansowa.pl/.