HUBY by MOZI

W Parku Leśnym w Gdyni pojawiły się nietypowe lampy w kształcie huby. Zostały wykonane przez grupę architektów i projektantów spod szyldu MOZI. Oprócz podstawowej funkcji, jaką jest oświetlanie drogi, lampy spełniają również funkcje nawigujące przechodniów poruszających się po oksywskim parku – pozwalają na bezpieczne przebycie traktu pieszego przez Park Leśny i trasy łączącej górne i dolne Oksywie. Emitowane przez te niebanalne obiekty światło umożliwia lepszą orientację w terenie. Wprowadzenie takich zmian w przestrzeni publicznej wpływa na poprawę jakości, dostępności i funkcjonalności przestrzeni gdyńskiej dzielnicy objętej rewitalizacją.


28 Październik 2021

prestiz

Lampy Huby są zasilane niezależnie z ogniw fotowoltaicznych. Takie rozwiązanie pozwala na przymocowanie źródła światła w dowolnym miejscu. Świecące Huby są również zaprogramowane w taki sposób, by reagowały na podczerwień oraz światło sąsiedniej lampy i w odpowiedzi włączały się, tym samym uruchamiając kolejne obiekty.

Kształt lampy nie jest przypadkowy. W założeniu projektantów instalacja świetlna jest w pełni dedykowana wybranej przez nich lokalizacji. Huba drzewna stanowi często nieodłączny element parków i lasów. Warto także wspomnieć, że grzyb ten podlega ochronie, a niektóre jej gatunki są nawet pod ścisłą ochroną, więc forma klosza lampy została ściągnięta z martwej huby powalonego drzewa.

Lampy są przykładem sztuki site - specific, stworzonej z myślą o zintegrowaniu z konkretną przestrzenią. Twórcom zależało, aby cały proces projektowania i realizacji niniejszego zadania nadmiernie nie ingerował w naturalne środowisko lasu. Instalacja świetlna, z poszanowaniem fauny i flory, pozwala oswoić dziki charakter przestrzeni parku.

Zadanie jest realizowane w ramach projektu pn. Gdynia odNowa: Rewitalizacja dzielnicy Oksywie współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.