Bezsenność u mężczyzn - 9 sposobów na lepszy sen

Bezsenność to niezdolność osoby do zasypiania. W dzisiejszych czasach szybkie tempo życia stres i problemy ekonomiczne sprawiają, że liczba mężczyzn cierpiących na bezsenność stale rośnie.


19 Październik 2021

prestiz

Bezsenność to niezdolność osoby do zasypiania. Można rozróżnić bezsenność przejściową (gdy występuje przez krótki czas, poniżej trzech miesięcy) lub bezsenność przewlekłą (gdy utrzymuje się przez miesiące, a nawet lata). Możemy również wyróżnić bezsenność polegającą na problemach z zaśnięciem w czasie krótszym niż 30 minut lub bezsenność polegającą na problemach z utrzymaniem snu, budzeniem się w nocy lub przedwczesnym budzeniem się. W dzisiejszych czasach szybkie tempo życia stres i problemy ekonomiczne sprawiają, że liczba mężczyzn cierpiących na bezsenność stale rośnie.

Jeśli jesteś mężczyzną i cierpisz na bezsenność, oto kilka wskazówek, które mogą pomóc Ci skutecznie ją zwalczyć:

1. Śledź przebieg bezsenności

Zapisuj, ile śpisz i o jakich porach, kiedy się budzisz, jakie masz objawy i w jakich porach dnia one występują. Pomoże Ci to zidentyfikować czynności lub nawyki, które uniemożliwiają Ci zasypianie, i będziesz miał dobre źródło informacji, jeśli zdecydujesz się na konsultację ze specjalistą.

2. Wprowadź zdrową rutynę

Znajdź zajęcie, które cię relaksuje i/lub wyczerpuje tuż przed pójściem do łóżka, unikaj oglądania telewizji lub surfowania po sieci i ustal odpowiedni czas snu i pobudki, którego możesz przestrzegać nawet w weekendy. Nie powinieneś też zbytnio obciążać swojego umysłu przed snem.

3. Używaj łóżka tylko do spania

Nie oglądaj telewizji ani nie jedz w łóżku, znajdź inne miejsce na relaks lub czytanie i nie pracuj w łóżku. Upewnij się, że Twoje łóżko i materace nawierzchniowe są wygodne. Jeśli nie, należy je wymienić, w tym celu sprawdź: materacegdynia.eu.

4. Unikaj tytoniu i alkoholu

Bezsenność jest kolejnym powodem, dla którego warto rzucić palenie. Tytoń jest środkiem pobudzającym, a objawy odstawienia mogą powodować budzenie się w nocy, jeśli nie możesz spać. Kofeina i teina są również złe dla snu. Picie alkoholu tuż przed snem przerywa cykl snu po ustąpieniu początkowej senności.

5. Ćwiczenie w ciągu dnia

Regularne ćwiczenia w ciągu dnia poprawiają jakość snu. Staraj się ćwiczyć około trzech godzin przed pójściem spać, tak aby organizm miał czas na fizyczny relaks przed snem.

6. Drzemki powinny być krótkie

Aby uniknąć utraty snu w nocy, drzemki nie powinny trwać dłużej niż 10 lub 20 minut i nigdy nie należy kłaść się spać po godzinie 16:00.

7. Ćwicz techniki relaksacyjne

Bardzo skuteczne mogą być strategie relaksacyjne, takie jak medytacja czy techniki oddechowe.

8. Uważaj na swoją dietę

Unikaj ciężkich kolacji, ciężkich do strawienia i pij naturalne relaksujące herbaty ziołowe, takie jak waleriana lub rumianek, które pomagają zmniejszyć niepokój i pomagają lepiej spać.

9. Stworzenie odpowiedniego środowiska

Zmniejsz intensywność światła na około 2 godziny przed snem. Miękkie oświetlenie z otaczającym światłem ma mniejszy wpływ na nasz system nerwowy i pomaga zasnąć. Możesz również słuchać relaksującej muzyki instrumentalnej lub dźwięków natury, aby poczuć się śpiącym. Zasadniczo nie należy za wszelką cenę starać się zasnąć, jeśli nie jest się sennym. W takiej sytuacji najlepiej zająć się jakąś relaksującą czynnością (medytacja, słuchanie muzyki lub czytanie), aż poczujesz się sennym.

Możliwe sposoby leczenia bezsenności

Jeśli skutki bezsenności zaczynają się pojawiać w codziennym życiu, najlepiej udać się do lekarza. Ponieważ przyczyny mogą być wielorakie i różnorodne, każdy przypadek powinien być badany indywidualnie. Unikaj przyjmowania leków bez recepty lekarskiej. Lekarze ocenią możliwe sposoby leczenia i mogą one obejmować od leków hipnotycznych do leków przeciwdepresyjnych. W każdym przypadku czas leczenia jest ograniczony, aby uniknąć pojawienia się efektów ubocznych.