Kto może udzielić pierwszej pomocy? Odpowiedź może cię zaskoczyć

Niemal każdy z nas boi się tego, że kiedyś to od niego będzie zależało czyjeś życie. Wypadki chodzą po ludziach i mogą przydarzyć się dosłownie wszędzie. Nie tylko w domu czy na górskim szlaku, ale i w drodze do pracy czy w sklepie. Warto zdobyć wiedzę z zakresu pierwszej pomocy, która może pomóc w ratowaniu życia. Tym bardziej dlatego, że - patrząc od strony formalno-prawnej - każdy z nas ma obowiązek udzielenia pomocy osobie poszkodowanej.

 


25 luty 2021

prestiz

Do więzienia za nieudzielenie pierwszej pomocy?

Ustawodawca nie daje zbyt szerokiego pola do interpretacji. Artykuł 162 Kodeksu Karnego mówi jednoznacznie, że jeśli ofiara wypadku znajduje się w sytuacji, która grozi utratą życia lub wystąpienia ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, każdy z nas musi udzielić pierwszej pomocy.

Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, kiedy udzielenie pomocy stwarzałoby niebezpieczeństwo dla nas samych lub dla innych osób.  Istnieje domniemanie, że nasza rola kończy się w chwili, gdy „przekazujemy” pacjenta profesjonalnym służbom medycznym. 

Wspomniany wcześniej Artykuł 162 Kodeksu Karnego jest dość rygorystyczny w swoim brzmieniu. Jeśli nie pomożemy osobie potrzebującej, narażamy się na wymierzenie kary pozbawienia wolności do trzech lat włącznie. Wokół tego przepisu narosło zresztą wiele mitów.

Dużo osób boi się ratować czyjeś życie w obawie przed tym, że zrobią coś źle i na przykład pogorszą stan zdrowia poszkodowanego, a później będą ponosić z tego tytułu odpowiedzialność. W Polsce istnieje domniemanie, że osoby bez wykształcenia medycznego nie podlegają pod takie przepisy, chyba że czynności ratunkowe zostaną wykonane niedbale lub z rozmyślną intencją pogorszenia stanu zdrowia poszkodowanego.

Jak udzielać pierwszej pomocy, by wszystko było dobrze?

Szkolenie z pierwszej pomocy to doskonały pomysł, by poznać zasady ratowania ludzkiego życia od podszewki. Takie kursy organizuje na przykład CentrumRatownictwa. Ile trwa szkolenie z pierwszej pomocy? Zwykle wystarczy tylko kilka godzin, by poznać podstawy.

Jeśli chcemy zdobyć podstawową wiedzę, to dobrym pomysłem jest zapisanie się na kurs udzielania pierwszej pomocy BLS-AED. Jest to kurs wystarczający do udzielenia pierwszej pomocy w codziennych sytuacjach, zagrażających życiu lub zdrowiu. 

Osoby, które chcą zdobyć szerszy zakres umiejętności, powinny rozważyć kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Kurs obejmuje 41 godzin zajęć praktycznych, a jego ukończenie zapewnia zdobycie tytułu ratownika, który jest najwyższym dostępnym dla osób, które nie mają wykształcenia medycznego. 

Udzielanie pierwszej pomocy a podwyżka w pracy?

Wykwalifikowany pracownik jest dla pracodawcy na wagę złota. Coraz częściej można spotkać się z sytuacją, kiedy odpowiednie kursy z pierwszej pomocy stanowią przepustkę do otrzymania wyższego stanowiska lub gratyfikacji finansowej. 

Przełożeni cenią sobie bezpieczeństwo, jakie na przykład w zakładzie produkcyjnym zapewnia taki pracownik, który potrafi zadbać o poszkodowanego do czasu przyjazdu pogotowia ratunkowego. Czasem te kilka-kilkanaście minut może zaważyć na tym, czy taką osobę uda się uratować.

Bez wątpienia tematem udzielania pierwszej pomocy powinien zainteresować się każdy z nas. Nigdy nie można przewidzieć tego, czy ważna dla nas osoba nagle nie znajdzie się w dramatycznym położeniu i będziemy musieli nagle, bez chwili zawahania się, zatroszczyć o jej życie. Już podstawowy kurs z udzielania pierwszej pomocy pomaga wyrobić sobie nawyki, które mogą być później na wagę złota.