Grupa Vectra sfinansuje renowację orłowskiego parku

Gdyńskie Orłowo – dzielnica uznawana za najbardziej prestiżową, a jednocześnie zaciszoną i stawiającą na naturalne piękno wybrzeża – już w przyszłym roku zyska nowe oblicze. Wszystko to dzięki inicjatywie i wsparciu Grupy Vectra, gdyńskiego giganta wśród operatorów telewizji kablowej.


24 Wrzesień 2020

Grupa Vectra, gdyńska spółka uznawana za jednego z największych operatorów telewizji kablowej w Polsce, podejmie się sfinansowania renowacji gdyńskiego parku Wzgórze Mewy. Orłowo zyska nową, wyjątkową przestrzeń, a Vectra będzie mogła pochwalić się wsparciem lokalnego środowiska i realnym wpływem na kształtowanie przestrzeni miejskiej. 

- Okolice mola w Orłowie to miejsce, w którym codziennie krzyżują się drogi naszych klientów, pracowników i współpracowników oraz naszych partnerów biznesowych. To miejsce jest bliskie naszemu sercu, dlatego decyzja o zaangażowaniu w renowację parku była naturalna - przyznane Tomasz Żurański, CEO Vectra SA. - Dostrzegamy znaczenie przyrody i doceniamy kontakt z nią w przestrzeni miejskiej. 

Renowacja przestrzeni orłowskiej to wielki krok w kierunku poprawy jakości życia i funkcjonowania w tej dzielnicy Gdyni. Orłowo jest dziś miejscem spotkań lokalnej społeczności z morzem i jego naturalnym otoczeniem. Po zakończeniu inwestycji park Wzgórze Mewy będzie mógł w jeszcze lepszy sposób służyć mieszkańcom oraz turystom odwiedzającym polskie wybrzeże. 

- To pierwsza w historii Gdyni tak duża inwestycja firmy prywatnej w przestrzeń miejską – komentuje Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. – Cieszę się, że pomysłodawcą została firma z gdyńskimi korzeniami i siedzibą w Gdyni. Wzgórze Mewy to miejsce dedykowane mieszkańcom, z pomocą Vectry stanie się atrakcyjną przestrzenią publiczną. Mam nadzieję, że nowe, zdecydowanie bardziej przyjazne oblicze parku na stałe zapisze się w świadomości mieszkańców i turystów.

Przestrzeń dla każdego

Projekt renowacji, za który odpowiadają właściciele pracowni Szablowscy Architekci, ma w pełni wykorzystać potencjał lokalizacji. Wizualizacja podkreśla główny atut parku Wzgórze Mewy – bliskość linii brzegowej morza. W gotowym projekcie nie brakuje punktów widokowych umożliwiających podziwianie morskiej panoramy z różnych perspektyw.

Architekci podzielili przestrzeń parku na cztery kompatybilne strefy. Każda z nich pełni inną funkcję i zostanie w inny sposób zagospodarowana. Co jednak najważniejsze, zachowany zostanie główny ciąg komunikacyjny prowadzący skrótem do mostku nad rzeką Kaczą. 

Istotnym aspektem prac projektowych było wprowadzenie miejsc do siedzenia dla osób w różnym wieku oraz umożliwienie dowolnego korzystania z trawnika rekreacyjnego. W projekcie uwzględniono wiele miejsc do spędzania czasu w grupach, a także liczne ławki umieszczone w lekkim osamotnieniu, umożliwiające spokojny wypoczynek. Każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Podczas uroczystego odsłonięcia planów architekci Stanisław i Natalia Szablowscy wyjaśnili także, że na samym szczycie „mewiego” wzniesienia powstanie placyk, na którym zostaną ustawione ławki oraz podest pełniący funkcje tarasu piknikowego bądź okazjonalnej sceny. Podest zostanie wyposażony w instalacje elektryczne umożliwiające realizację nagłośnienia. Idąc dalej ścieżką, odwiedzający dotrą do strefy siłowni, która zostanie przeorganizowana i przesunięta. Powstać ma także punkt widokowy na szczycie skarpy – wysunięta kładka umożliwiająca podziwianie przyrodniczych walorów koryta rzeki Kaczej.

Wspólnie sięgamy za horyzont

Niewielu z nas wie, że Wzgórze Mewy to miejsce symboliczne. Do owej symboliki nawiązuje zaplanowana w parku instalacja artystyczna. „Okno na świat” to widok, który napędza nas do działania i pozwala sięgać poza horyzont. Wizyjność tegoż punktu jest ważna nie tylko do Miasta Gdyni, lecz także dla Grupy Vectra (Gdynia to polskie okno na świat od 1923 roku, z kolei Vectra jest oknem na świat rozrywki, informacji i edukacji od 1991 roku). Orłowo jest i ma być miejscem pogłębionej refleksji i odnajdywania odwagi do działania – nowa instalacja bazująca na optyce okna ma pomóc w osiągnięciu tego celu.

Instalacja artystyczna w formie blisko 3-metrowego okna z blachy polerowanej symbolizująca idee, które prowadzą głównego fundatora inwestycji, Vectrę, przez świat od momentu powstania firmy. Jak wyjaśniają przedstawiciele spółki, okno, przez które odwiedzający będą podziwiać imponujący widok, symbolizuje dodatkowo szerokie horyzonty przedsiębiorcy.

– To widok, który napędza nas do codziennego działania i pokazuje, jak patrzymy na świat. Obserwujemy horyzont, ale nie obawiamy się też za ten horyzont sięgać. Żyjemy lokalnie, myślimy globalnie – dodaje Tomasz Żurański. 

Idee, które kierują Grupą Vectra, znajdą odzwierciedlenie w nowej, jesiennej ofercie operatora – wiele dotychczasowych usług związanych ściśle z infrastrukturą stacjonarną (dom, biuro) zostanie „oderwanych” i „uwolnionych”. Zamiast tego Vectra wprowadzi do oferty usługi, które ze swoją swobodą i wygodą podczas korzystania pozwolą cieszyć się z dostępnej rozrywki w każdym miejscu na świecie. Jesienna oferta Vectry dostępna będzie na rynku już na początku października bieżącego roku.

 

Projekt renowacji orłowskiego parku „Wzgórze Mewy”

Koszt: 1,3 mln złotych (według wstępnych szacunków)
Data ukończenia inwestycji: 2021 rok
Inicjator: Grupa Vectra
Wykonanie projektu: pracownia architektoniczna Szablowscy Architekci, przy współpracy
ZA Studio oraz Rock and Flower Studio w ramach projektu zieleni
Wizualizacje: Tomasz Żarnowski