Kolory przemian w optyce Musiała

Już w najbliższy piątek o godzinie 19:30 w Państwowej Galerii Sztuki odbędzie się wernisaż kolekcji Krzysztofa Musiała – cenionego znawcy i kolekcjonera sztuki polskiej, filantropa i mecenasa młodych talentów. Wydarzenie jest tym ciekawsze, że zbiór Musiała to zdaniem krytyków jeden z najcenniejszych i najbardziej różnorodnych polskich zbiorów prywatnych. 


11 Sierpień 2020

Gdy Krzysztof Musiał rozpoczynał ścieżkę życia związaną ze sztuką polską XIX, XX i XXI wieku, najpewniej sam nie przypuszczał, jak wielkie rozmiary przybierze jego przyszła kolekcja. Dziś zbiór zachwyca nie tylko ze względu na pokaźną listę nazwisk i dzieł, lecz także imponującą wartość artystyczną, której nie powstydziliby się najwybitniejsi kolekcjonerzy i miłośnicy sztuki. 

Pełna gama Kolorów (Przemian)

„Kolory Przemian. Malarstwo polskie z kolekcji Krzysztofa Musiała” to wyjątkowa prezentacja aż 170 dzieł dobranych w całość w ten sposób, by zarazem ujawnić indywidualny gust kolekcjonera i zachować większe zespoły dzieł poszczególnych artystów, oddając tym samym ich autorski kunszt. Przygotowując tę ekspozycję, kurator wystawy poszukiwał artystycznych wątków, które z jednej strony są trwałe i powracają w wielu pracach różnych artystów niczym artystyczne tropy, a z drugiej – ukazują bogactwo możliwych rozwiązań, stylistyk oraz emocji towarzyszących powstawaniu autoportretów, martwych natur czy kompozycji figuralnych.

Wśród dzieł, które zobaczyć będzie można na sopockiej wystawie, pojawią się pracę takich artystów jak Michałowski, Matejko, Gerson, Wyczółkowski, Fałat, Ślewiński, Stanisławski, Boznańska, Wyspiański, Weiss, Makowski, Malczewski, Zak, Strzemiński, Stażewski, Czapski, Cybis, Nacht-Samborski, Potworowski, Brzozowski, Fangor, Wróblewski, Nowosielski czy Lebenstein.


Wystawa w Państwowej Galerii Sztuki

Tytuł: Kolory Przemian. Malarstwo polskie z kolekcji Krzysztofa Musiała
Kurator: Bogusław Deptuła
Wernisaż: 14.08.2020, godz. 19:30
Wystawa czynna do 31.08.2020 (codziennie w godzinach 11:00 – 20:00) oraz w terminie 01.09.2020 - 22.11.2020 (od wtorku do niedzieli w godzinach 11:00 – 19:00).
Mecenas wystawy: Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy