Nieruchomości mają się świetnie!

Polskę czekają trudne czasy. Widmo rychłego kryzysu gospodarczego przegania inwestorów, a ci, który wciąż nie ulokowali swojego kapitału, mają wątpliwości, jaka forma zabezpieczenia majątku będzie w obecnych okolicznościach najbezpieczniejsza. Eksperci wybrali faworyta: branżę nieruchomościową. Dziś na zakup mieszkania czas jest najlepszy – sprzyja mu obniżka cen procentowych i wysoka inflacja. 


05 Czerwiec 2020

Po ogłoszeniu stanu epidemii w Polsce Internet zalany został falą postów na temat zbliżającej się obniżki cen na rynku nieruchomościowym. Wychodząc na przeciw licznym domniemaniom, eksperci z grupy deweloperskiej ROBYG zapewniają, że wszystkie czarne scenariusze dla właścicieli nieruchomości najpewniej się nie spełnią, a branża uchodzić będzie za jedną z najstabilniejszych form lokowania oszczędności. 

– Klienci inwestycyjni nie mają wątpliwości, że nabywanie w tej niestabilnej sytuacji nieruchomości to dobry ruch, aby zabezpieczyć zaoszczędzone pieniądze. Widać to po ich ostatniej aktywności. –  komentuje Anna Wojciechowska, Dyrektor sprzedaży i marketingu w gdańskim oddziale ROBYG. – Ze swojej strony dokładamy starań, by lokale, na które czekają nasi klienci, którzy już zawarli umowy, zostały oddane w zakładanym terminie. 

Gdański oddział grupy deweloperskiej nie wstrzymał prac na budowach rozpoczętych jeszcze przed epidemią. Choć praca odbywa się obecnie w szczególnych warunkach, a pracownicy są zobowiązani do zastosowania się do nowo wprowadzonych obostrzeń sanitarnych, ROBYG kontynuuje działalność, reagując w ten sposób na wciąż utrzymujące się i realne zapotrzebowanie rynku. 

Gospodarka stymuluje nastroje konsumenckie 

Właściciele nieruchomości nie mają powodów do obaw – bieżąca sytuacja w kraju sprzyja dokonywaniu zakupów mieszkaniowych. W obliczu zagrożenia epidemicznego Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o obniżeniu stóp procentowych, zmniejszając tym samym część odsetkową rat kredytowych. Nastał złoty czas dla wszystkich tych, którzy planowali zakup nieruchomości przy wsparciu finansowania bankowego. 

– Obniżka stóp procentowych będzie stanowić mocny impuls do składania wniosków o nowy kredyt mimo informacji o bardziej restrykcyjnej polityce określania możliwości nabywczych - komentuje Anna Wojciechowska. – Dodatkowo, wysoka inflacja na poziomie 4 proc. i stale rosnącym, nie sprzyja trzymaniu pieniędzy na rachunku mimo obecnej sytuacji gospodarczej.

Dobre informacje czekają także na tych właścicieli, którzy rozważają oddanie nieruchomości w najem długoterminowy. Eksperci ROBYG są zdania, że wszyscy ci, którzy planowali zakup własnego mieszkania, a z powodów pośrednio związanych z epidemią, przykładowo utratą pracy, nie otrzymali w obecnej sytuacji kredytu, najpewniej zdecydują się właśnie wynajem lokalu. Wniosek jest prosty: ryzyko, że zakupiony lokal będzie stał pusty, jest niskie. Co więcej, analitycy już dziś prognozują, iż ceny za najem długoterminowy lokalu będą rosły.

To już nie alternatywa dla lokat. To prawdziwy gamechanger

Wbrew wszystkim nieprzychylnym prognozom branża nieruchomości wydaje się być dziś najpewniejszym obszarem inwestycji. Zachwiania kondycji największych światowych korporacji i związane z nimi turbulencje giełdowe nie zachęcają do inwestowania w akcje. Szansa na zdobycie dużych zysków jest relatywnie niewielka, a inwestor powinien być przygotowany na spore ryzyko. Podobnie w oczach ekspertów rynkowych swój prestiż w ostatnich miesiącach straciło złoto. Nabywanie kruszcu to obecnie zakup towaru zdeponowanego poza bezpośrednim dostępem inwestora. 

Warto podkreślić także, że za mało atrakcyjne uchodzą dziś również lokaty bankowe. Jak wynika z danych opublikowanych przez NBP, rentowność najmu mieszkania w połowie ubiegłego roku była aż pięciokrotnie wyższa od rentowności lokaty w banku. Nic wiec dziwnego, że w II kwartale 2019 roku blisko 40% nowych mieszkań zostało zakupionych w celach inwestycyjnych

W dwóch pierwszych miesiącach 2020 roku rozpoczęto budowę aż 33,8 tys. mieszkań, co stanowi wynik o 12,1 procenta wyższy niż miało to miejsce w analogicznym okresie roku 2019.  

- Biorąc pod uwagę, iż w Polsce nadal szacuje się, iż brakuje ok. 2 milionów mieszkań, aby zostały zaspokojone podstawowe potrzeby mieszkaniowe, nie wydaje się, aby ceny nieruchomości miały zacząć spadać - informuje Patrycja Wilińska, Koordynatorka zespołu marketingu w gdańskim oddziale ROBYG. 

Ponadczasowa inwestycja

Inwestowanie w nieruchomość jest czymś więcej, aniżeli dokonaniem czysto finansowego ulokowania kapitału. Wartość inwestycji zależy od lokalizacji i standardu wykonania – świadczy o „fizycznej dostępności”  depozytu w opozycji do nienamacalnej i wyłącznie nominalnej wartości akcji giełdowych. 

Ponadnominalny walor nieruchomości sprawia, że mieszkania położone w przyjaznych i atrakcyjnych lokalizacjach stanowią dziś bodaj najstabilniejszą formę inwestycyjną. 

- W ofercie Robyg w Gdańsku mamy inwestycje, które z założenia oferowane są jako lokata kapitału na wynajem. Tak jest przykładowo w przypadku naszego kompleksu Nadmotławie Estate. - wyjaśnia Anna Wojciechowska. - Nie jest jednak tajemnicą, iż najbardziej odporne na wahania cen, nawet przy mniej stabilnym rynku, są nieruchomości unikalne, w wyjątkowej lokalizacji, z niepowtarzalnym widokiem na rzekę, morze, góry. Dlatego też zainteresowanie tego rodzaju nieruchomościami jest nadal widoczne - dodaje.