Na Hipodromie odbędą się Mistrzostwa Polski w Paraujeżdżeniu

W tym roku po raz pierwszy w historii Sopot będzie gospodarzem Mistrzostw Polski w Paraujeżdżeniu. Zawodom towarzyszyć będą konkursy ujeżdżeniowe oraz gry i konkurencje oparte na programie Olimpiad Specjalnych. 


05 Listopad 2019

Paraujeżdżenie, nazywane też paradresażem, to najstarsza i najbardziej popularna w Polsce forma parajeździectwa, uprawiana przez osoby z różnym stopniem niepełnosprawności. W ramach zawodów paraujeżdżeniowych rozgrywane są konkursy o różnym stopniu trudności: Ia to jazda wyłącznie stępem, Ib to jazda stępem z krótkimi odcinkami pokonywanymi kłusem, II to jazda stępem i kłusem, stopnień III zakłada już większą trudność, bo zawodnik musi wykonywać figury i przejścia w stępie, kłusie raz galopie. Ostatni poziom trudności, IV, zakłada jazdę w trzech podstawowych chodach, a także chody boczne oraz wykonywanie półpiruetów w stępie. 

Sędziowie oceniają tutaj, tak samo jak w „klasycznym” ujeżdżeniu, rytm, posłuszeństwo konia, a także umiejętności jeźdźca, który niemal niewidocznie kieruje koniem. 
Polscy zawodnicy uprawiający ten niezwykły sport trzykrotnie wystartowali w igrzyskach paraolimpijskich, w Atenach, w Pekinie oraz w Rio de Janeiro, uczestniczą też aktywnie w Mistrzostwach Europy i Świata. 

Sopockim zawodom paraujeżdżeniowym towarzyszyć będą również „klasyczne” konkursy ujeżdżeniowe oraz wiele atrakcji dodatkowych. 

9-11 listopada, godz. 9.00 – 16.00 
Hipodrom Sopot, Hala Pomarańczowa 
WSTĘP BEZPŁATNY