Inauguracja projektu Monopoly edycja Gdynia

W Centrum Naukowym Experyment odbyła się konferencja prasowa inaugurująca projekt Monopoly edycja Gdynia.


10 Październik 2019

Konferencja rozpoczęła się od przywitania najmłodszych uczestników spotkania. Dzieci dostały wąsy i kapelusze od Pana Monopoly, po czym zajęły miejsca w pierwszych rzędach sali.

Po oficjalnym przywitaniu wszystkich gości, rozpoczęła się od przemowy wydawcy gry Monopoly, pani Kariny Nelka-Sławek. Pani Karina wyraziła swoją radość z możliwości przyjechania do Gdyni, wraz z Panem Monopoly, w celu promowania najnowszej edycji miejskiej. „Mówi się, że Gdynia to miasto z morza i marzeń więc nieprzypadkowo postanowiliśmy zaprosić Gdynię projektu, jakim jest Monopoly. Jeżeli chodzi o samą edycję, będzie ona na pewno wyjątkowa. Bardzo chcemy, żeby eksperci, w postaci mieszkańców, wypowiedzieli się o swoim mieście. Dlatego też zaproponowaliśmy dla nich szereg różnych aktywności. Dla uczniów szkół podstawowych przygotowujemy specjalny konkurs, który będzie polegał na nakręceniu filmiku o Gdyni i Panu Monopoly. Zwycięska szkoła pojawi się na planszy gry. Już dziś, poprzez portal Trojmiasto.pl, rozpoczniemy głosowanie na najdroższe pole na planszy. Będzie można zdecydować pomiędzy Bulwarem Nadmorskim, Świętojańską, Klifem Orłowskim i Skwerem Kościuszki. Serdecznie zapraszam na premierę, która odbędzie się wiosną 2020.”

Następnie głos zabrał prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek. Pan Prezydent odpowiedział na pytanie „dlaczego Gdynia zdecydowała się na udział w edycji miejskiej Monopoly?” Na wstępie podkreślił, że panuje bardzo zdrowa moda na gry planszowe, które są wspaniałą formą integracji rodziny i przyjaciół i dobrym sposobem na oderwanie się od ekranów telewizorów. Przypomniał także o 2008 roku, kiedy Gdynia znalazła się, jako jedyne polskie miasto, na planszy edycji Monopoly Świat. Było kwestią czasu, kiedy Gdynia doczeka się własnej edycji tej kultowej gry. Pan prezydent wyraził nadzieję, że nie tylko gdynianie, ale także inni, życzliwi miastu mieszkańcy, chętnie zaangażują się we wspólną zabawę. „Bardzo podoba mi się to, że nie jest tylko tak, że firma wyprodukuje grę i już” – mówił prezydent. „My tę grę stworzymy wspólnie. Stworzymy ją w szkołach, w instytucjach, poprzez głosowania, przez różne aktywności i decydowanie co, naszym zdaniem, jest najpiękniejsze i warte pokazania na planszy. Bardzo się cieszę, że ten projekt jest realizowany i wierzę, że wiele osób włączy się do działania, które wykreują grę wiosną 2020 roku. Już nie możemy doczekać się finalnego produktu. Mam nadzieję, że będzie ona przestrzenią rozrywki nie tylko dla gdynian, ale wszystkich naszych przyjaciół. Myślę, że czeka nas wspaniała zabawa”.

Pani wiceprezydent Katarzyna Gruszecka-Spychała odpowiedziała na pytanie „czego możemy spodziewać się po miejskiej edycji gry Monopoly?”: „Myślę że wielkich emocji. Padły już dzisiaj słowa, że Gdynia to miasto z morza i marzeń. A zatem inwestowanie i tracenie inwestycji w takim miejscu, będzie dla wszystkich graczy bardzo emocjonujące. Liczę również, że będzie to dla wielu osób wspomnienie z podróży, zachęcające do powrotu do Gdyni. A dla tych, którzy jeszcze nigdy tu nie byli, zachęci do odwiedzin tego fantastycznego miasta. Bardzo się cieszę również z tego, że dystrybucja online umożliwi tym, którzy są stosunkowo daleko od Gdyni, możliwość poruszania się po niej chociażby na planszy”. Pani wiceprezydent wspomniała także, ze marzeniem jej dzieci była własna edycja Monopoly dla Gdyni.

Pani dyrektor Centrum Naukowego Experyment, pani Alicja Harackiewicz opowiedziała na pytanie dlaczego właśnie tutaj odbyła się inauguracja gdyńskiej edycji Monopoly: „Powodów jest kilka. Przede wszystkim czujemy się wizytówką miasta. W związku z tym nie wyobrażam sobie, aby ogłoszenie nowej edycji gry mogło odbyć się gdzie indziej. Po drugie jest to miejsce spędzania wspólnego czasu które, tak jak gra Monopoly dookoła planszy, gromadzi całą rodzinę na wspólnej zabawie. A dziś czas jest naszym największym dobrem, którym często musimy się dzielić, odkładając wiele naszych problemów na bok. Również istotne jest to, że Experyment jest takim miejscem, w którym lokalna społeczność uczestniczy w budowaniu oferty, tego co tutaj robimy. Tak samo czyni to Monopoly, włączając gdynian od początku do tworzenia tej gry”.

Na zakończenie części oficjalnej, wszyscy uczestnicy konferencji zapozowali do wspólnego zdjęcia z Panem Monopoly, przebrani w kapelusze i wąsy, które otrzymali przed wejściem na salę.

Następnie był czas, aby zadawać pytania prelegentom poza sceną. Dla dzieci Pan Monopoly przygotował zestaw pytań. Między innymi zostały zapytane o to, jakie ich zdaniem miejsca powinny znaleźć na planszy. Odpowiedzi pojawiały się bardzo zróżnicowane. Od Bulwaru Nadmorskiego, plaży miejskiej, przez Gdyńskie Rybki i CH Riviera. Dzieciom udało się także zgadnąć w którym roku Gdynia znalazła się na planszy edycji Monopoly Świat. Po wesołej zabawie z Panem Monopoly przyszedł czas na zwiedzanie interaktywnych instalacji w Centrum. Część oficjalna zakończyła się po niecałej godzinie, a potem dzieciaki miały czas aby eksplorować Centrum Nauki Experyment.

O kolejnych krokach będzie można dowiedzieć się poprzez partnerów medialnych wydarzenia: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Prestiż Magazyn Trójmiejski.