SMOG WAWELSKI ZWYCIĘŻYŁ W FINALE 6. EDYCJI RED BULL KONKURS LOTÓW

Kreatywne machiny, zabawne pokazy, spektakularne skoki i upadki – za nami ogólnopolski finał 6. edycji Red Bull Konkurs Lotów! Najwięcej punktów zdobył Smog Wawelski z Gdyni, ale najdalej poszybowała, wbrew nazwie, Latająca Kotwica z Nowych Grocholic osiągając imponującą odległość 28,8 m! Domorosłym awiatorom kibicowało aż 80 tys. widzów, którzy szczelnie wypełnili Skwer Kościuszki w Gdyni.


05 Sierpień 2019

USTANOWIONO NOWY REKORD POLSKI

Zażarta rywalizacja rozpoczęła się punktualnie w samo południe. Ostatecznie na rampie startowej zameldowało się 39 ekip z całej Polski, które walczyły o prymat na gdyńskim niebie. Poziom konkursu od początku stał na bardzo wysokim poziomie. Aż cztery załogi osiągnęły lepszą odległość niż triumfatorzy poprzedniej edycji, a dystans 28,8 m to jeden z najlepszych wyników w historii Red Bull Konkurs Lotów! Najwięcej punktów (40) zdobył Smog Wawelski, który wygrał tegoroczną edycję konkursu.

- To nasz drugi występ, 4 lata temu startowaliśmy jako jamajska drużyna bobslejowa i zajęliśmy ósme miejsce. Wyciągnęliśmy wnioski z ostatniego startu i mocno przygotowaliśmy się do tegorocznej edycji, jak widać przyniosło efekty! - podsumowują Piotr Jakóbczak i Marek Szybilski. - Budując naszego ,,Smoga’’ chcieliśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na problem zanieczyszczenia środowiska. Nie można dłużej traktować powietrza jak darmowy ściek, bo konsekwencje takiego zachowania są coraz mocniej odczuwalne dla każdego z nas. Uważamy, że świadomość zachowań  pro ekologicznych powinna być wyższa i każdy powinien dać coś od siebie w tej kwestii - podsumowują.

Ekipa z Gdyni osiągnęła trzecią odległość dnia (14,6 m), ale otrzymała maksymalne noty od sędziów za kreatywność konstrukcji oraz prezentację zespołu na rampie. Piękny zielony smok(g) o imponujących rozmiarach, dopracowane w detalach stroje rycerzy i przede wszystkim olbrzymie pokłady dobrego humoru urzekły sędziów. Na niższym stopniu podium wylądowały Chłopaki z Wisły (Warszawa), którzy przegrali nieznacznie zdobywając 39 pkt. Rezultat 38 pkt. dał trzecie miejsce Bykom z Politechniki (Wrocław). Jeszcze przed startem ekipa przyszłych inżynierów zapowiadała atak na rekord Polski, a Łukasz Czepiela oceniał projekt jako najbardziej zaawansowany technologicznie. Druga odległość dnia (17,6 m) potwierdziła przypuszczenia najszybszego polskiego pilota wyścigowego!

Wyboru najlepszych awiatorów dokonało grono jurorów, a wśród oceniających był m.in. Adam Małysz.

- Bycie sędzią to zawsze jest wielka przyjemność. Kibicowałem strasznie Ważkolotowi, na etapie przygotowań byłem pod wrażeniem kreatywność zespołu, ale niestety machina nie poleciała zbyt daleko. Mam wrażenie, że w porównaniu do poprzedniej edycji, poziom konkursu był wyższy.

Pod wrażeniem machin była również Natalia Nykiel, jurorka 6. edycji Red Bull Konkurs Lotów.

- Jestem pod wrażeniem kreatywności, pomysłowości i wykonania tak naprawdę wszystkich tych sprzętów. Niektóre z nich są tak misternie wykonane, że wow! Tygodnie ciężkiej pracy.

ATRAKCJE DODATKOWE

Podczas Red Bull Konkurs Lotów nie zabrakło licznych atrakcji towarzyszących rywalizacji. W tym roku wydarzenie swoją obecnością uświetniła jedna z najsłynniejszych grup lotniczych na świecie – The Flying Bulls, która przyleciała do Gdyni prosto z legendarnego Hangaru 7 w Salzburgu. Nad morzem można było podziwiać prawdziwe klejnoty z kolekcji The Flying Bulls: jedyny w Europie latający egzemplarz myśliwca P-38 „Lighting”, legendarny bombowiec B-25J „Mitchell”, myśliwiec pokładowy amerykańskich lotniskowców F4U-4 „Corsair” oraz samolot szkoleniowy US NAVY T-28B „Trojan”.

Duże wrażenie zrobił pokaz śmigłowca Bölkow Bo 105. Pilot maszyny, legendarny Siegfried „Blacky” Schwarz, zaprezentował figury akrobacyjne zarezerwowane dla samolotów. Publiczność mogła zobaczyć m.in. beczki oraz pętle, widok niezwykły dla wiropłatów. Jak zawsze świetną akrobacją popisał się również Łukasz Czepiela, mistrza świata w wyścigach lotniczych Red Bull Air Race w klasie Challenger Cup oraz pierwszy pilot w historii, który wylądował samolotem na sopockim molo!

3 sierpnia na plaży miejskiej w Gdyni zaparkowała mobilna scena Red Bull Music, na której wystąpili Natalia Nykiel i The Dumplings, którzy już w niedzielę oceniali zmagania drużyn, pomagając wyłonić zwycięzcę.