Najwięcej załóg w ogólnopolskim finale Red Bull Konkurs Lotów wystartuje z Pomorza!

Już 4 sierpnia w Gdyni 40 drużyn awiatorów-amatorów spróbuje swoich sił w 6. edycji ogólnopolskiego finału Red Bull Konkurs Lotów. Województwo pomorskie reprezentować będzie aż 14 zespołów, które marzą o wygranej. Na liście startowej są po cztery załogi z Gdyni oraz Gdańska, dwie z Sopotu oraz po jednej z Borzytuchomia, Jastrzębiej Góry, Tczewa oraz Trzcińska. Wstęp wolny!


29 Lipiec 2019

ŚMIAŁKOWIE Z WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO

Za faworytów do zwycięstwa uchodzi załoga „Asterix i Obelix” (Gdynia), triumfatorzy poprzedniej edycji Red Bull Konkursu Lotów, którzy w 2015 r. startowali jako „Flinstonowie i Pterodaktyl”. Ekipa raz jeszcze poszukała inspiracji w minionej epoce i tym razem wcieli się w nieustraszonych Galów.

Na rampie startowej ponownie stanie też ekipa „SMOG Wawelski” z Gdyni (ex. „Jamajka Bobsley Team”). - W 2015 r. bardzo zależało nam na pobiciu rekordu odległości, nasza machina była w 90% zbudowana z włókna węglowego, ale niestety przed startem uległa awarii. Tym razem mamy inne podejście, nie walczymy o wynik. Chcemy zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenia środowiska, dlatego podczas budowy staramy się jak najwięcej elementów wykorzystać z odzysku – podkreśla Piotr Jakóbczak, kapitan załogi, a po chwili dodaje – Równie ważne jest, żeby się dobrze bawić, poznać ludzi z całej Polski i fajnie spędzić wspólnie czas. Nie ma sensu się napinać, to nasz główny wniosek z poprzedniego startu.

Za największych weteranów uchodzi jednak załoga „Bulldaktyl małosprośny” z Sopotu (ex. Birkut z Orłowa), która w Konkursie startuje od pierwszej edycji! Ryszard Szczepański, kapitan, główny konstruktor i pilot w jednej osobie, jest pionierem motolotniarstwa w Polsce oraz zapalonym twórcą Ornitoptera, machiny z ruchomymi skrzydłami. - Chcę wystartować z konstrukcją, która w największym stopniu ma być podobna do ptaka lub praptaka. Konkurs jest odpowiednią okazją, aby to sprawdzić! – zapowiada Ryszard Szczepański.

Kolejnym weteranem jest Leszek Napora, kapitan „Lambojeta” (Gdynia), który na starcie – z różnym skutkiem – pojawi się już po raz trzeci. W tym roku zespół wystawi machinę wzorowaną na supersportowym samochodzie Lamborghini.

Wyzwanie konkurencji spróbuje rzucić załoga „Avengers 303” (Gdańsk), która z zegarmistrzowską precyzją celuje w odległość pomiędzy 3,03 a 303 m, a pomóc w osiągnięciu tego niebotycznego wyniku ma styrodur (materiał izolacyjny), podstawowy budulec machiny. Ekipa z dumą podkreśla kompletny brak doświadczenia lotniczego, chociaż każdy z nich leciał kiedyś Ryanairem.

Załoga Fyling Rainbow Lamacorn” (Tczew) ma w swoim składzie aż trzy kobiety, najwięcej spośród wszystkich startujących załóg! - Nigdy w życiu nie pomyślałabym, że mogę wziąć udział w czymś tak szalonym jak Red Bull Konkurs Lotów! Ale czy jestem na tyle szalona, odważna i kreatywna, aby zostać asem przestworzy? Myślę, że tak! – stwierdza Klaudia Smolińska, kapitan drużyny.

Zaawansowany system napędowy tworzy załoga „Jednookiej Sroki” (Gdańsk), która rekrutuje się z inżynierów okrętownictwa. Koncepcja zakłada, że napęd podczas startu zapewnią sprzęgnięte liny nawinięte na różnej średnicy bębny. Mechanizm ma zadziałać jak proca, która wystrzeli Srokę w przestworza.

Związki z przemysłem stoczniowym deklaruje również załoga „Mordki” (Gdańsk). Członkowie ekipy mają tytuły inżynierów, zbudowali wiele statków, ale nigdy machiny latającej. Projekt latającego smoka to ich debiut w nowym żywiole.

Odlotowa Plaża” (Jastrzębia Góra) to projekt, za którym stoją lokalni biznesmeni z zaciekawieniem obserwujący zwyczaje polskich turystów w sezonie wakacyjnym. Przed startem załoga zaprezentuje – w nieco przerysowanej formie – zwyczaje rodaków nad polskim morzem.

Pstrokaty Baron” (Trzcińsk) próbuje wystartować już po raz drugi. Poprzednim razem nie udało się stanąć na rampie, ale tym razem ekipa jest w finale i liczy na dobry wynik. Załoga inspiruje się samolotami z okresu I wojny światowej, dlatego podobnie jak to było 100 lat temu, poleci na domowej roboty dwupłatowcu.

Drużyna „Szpieg z Krainy Deszczowców” (Borzytuchom) jest pewna swego i przyznaje, że machina poleci „najdalej jak się da”. Koncepcja ma szanse powodzenia. Składa się z dużego, lekkiego skrzydła i wózka napędowego, który przy wyjściu z progu odczepi się od reszty konstrukcji.

Ważko-kopter” (Gdańsk) ma nie tylko sprawnie latać, ale również przykuwać swoim wyglądem uwagę publiczności. Załoga odważnie deklaruje, że w programie lotu planuje również pokaz i lot nad… publicznością.

Na starcie pojawią się również enigmatyczne załogi „Mewośledź” (Gdynia) oraz „Sand Invander” (Sopot).

O KONKURSIE

Red Bull Konkurs Lotów to zmagania domorosłych lotników, którzy na własnoręcznie zbudowanych machinach latających skaczą z 6 m rampy do wody. Wygrywa załoga, która uzyska najlepsze noty od sędziów. Liczy się nie tylko odległość oraz prezentacja zespołu na rampie, ale również kreatywność samej konstrukcji. W tym roku do konkursu zgłosiło się ponad 1500 drużyn z całej Polski, z których sędziowie wyłonili 40 szczęśliwców. Ogólnopolski finał Red Bull Konkurs Lotów odbędzie się 4 sierpnia 2019, a w jury zasiądą m.in.: Adam Małysz, Łukasz Czepiela, Natalia Nykiel i Filip Chajzer.

ATRAKCJE DODATKOWE

Ogólnopolski finał Red Bull Konkursu Lotów to nie jedyny powód, dlaczego warto wybrać się na pierwszy weekend sierpnia do Gdyni. Już w sobotnie popołudnie, 3 sierpnia, będzie można podziwiać pokazy akrobacji lotniczej m.in. Łukasza Czepieli (Zivko EDGE 540T), mistrza świata Red Bull Air Race w klasie Challenger, który ostatnio zasłynął historycznym lądowaniem na molo w Sopocie, a także międzynarodowej ekipy The Flying Bulls, która w Gdyni zaprezentuje m.in. flotę unikatowych maszyn z okresu II wojny światowej. Nad gdyńską plażą miejską pojawią się: jedyny w Europie latający egzemplarz myśliwca P-38 „Lighting”, legendarny bombowiec B-25J „Mitchell” oraz myśliwiec pokładowy amerykańskich lotniskowców F4U-4 „Corsair”. Zobaczymy również samolot szkoleniowy US NAVY T-28B „Trojan” i śmigłowiec Bölkow Bo 105, który przystosowany jest do wykonywania akrobacji, w tym m.in. pętli oraz beczki.

Tego dnia na plaży w Gdyni zaparkuje również mobilna scena Red Bull Music, na której wystąpi Natalia Nykiel oraz The Dumplings. Start koncertów 3 sierpnia, godz. 18:00.

 

The Flying Bulls w Gdyni!

 

  • Jedyny w Europie egzemplarz myśliwca z okresu II wojny światowej

  • Legendarny bombowiec aliantów

  • Król amerykańskich lotniskowców

  • Wyjątkowe akrobacje śmigłowcowe

  • Ekstremalny pokaz akrobacji Łukasza Czepieli

 

Jedna z najsłynniejszych grup lotniczych na świecie uświetni ogólnopolski finał Red Bull Konkurs Lotów! Spektakularny i jedyny w swoim rodzaju pokaz akrobacji odbędzie się już 3 oraz 4 sierpnia nad plażą miejską oraz Skwerem Kościuszki w Gdyni. Wstęp wolny!

Grupa przyleci do Polski prosto ze swojej bazy, słynnego wśród pasjonatów lotnictwa Hangaru 7 w Salzburgu, w którym eksponowane są unikatowe i w pełni sprawne statki powietrzne z rożnych okresów historii. W Gdyni zobaczymy prawdziwe klejnoty z kolekcji The Flying Bulls. Trzon floty stanowić będą myśliwce oraz bombowiec z II wojny światowej. Zobaczymy również śmigłowiec akrobacyjny, a także indywidualny pokaz akrobacji sportowej w wykonaniu Łukasza Czepieli, mistrza świata Red Bull Air Race w klasie Challenger Cup.

Za najbardziej unikatowy z samolotów, które pojawią się w Gdyni, należy uznać myśliwiec P-38 „Lighting” z 1944 r. – jedyny latający egzemplarz w Europie! Lśniące, wypolerowane aluminium oraz nietypowa konstrukcja płatowca zbudowana niejako z trzech połączonych ze sobą kadłubów, wzbudza zachwyt wszędzie, gdzie się pojawi. Samolot jest nie tylko piękny, ale ma też niesamowite osiągi. Za sprawą dwóch turbodoładowanych silników V12 o mocy 1 600 KM każdy, rozwija prędkość maksymalną 760 km/h!

Równie lśniący i nie mniej imponujący jest zjawiskowy bombowiec B-25J „Mitchell”. Maszyna została wyprodukowana w 1945 r., ale nigdy nie wzięła udziału w działaniach wojennych. Ten typ bombowca był masowo wykorzystywany przez RAF, US Air Force oraz wojska lotnicze ZSRR.

Królem amerykańskich lotniskowców był „Korsarz”, czyli myśliwiec F4U-4 wyposażony w składane skrzydła. Ogromny, 18-cylindrowy silnik gwiazdowy o pojemności 46 litrów i 2 400 KM, gwarantował niezbędną moc podczas startu ze skrajnie krótkiego pokładu okrętu, ale spalał też ogromne ilości paliwa, nawet 400 l na godzinę lotu! Samolot, pomimo swojego wieku (74 l.), pozostaje w doskonałej kondycji technicznej i podczas pokazów z łatwością wykonuje beczki oraz pętle. Próbkę możliwości „Korsarza” zobaczymy podczas wspólnego pokazu m.in. z P-38.

W Gdyni pojawi się również T-28B „Trojan” z 1954 r., samolot szkoleniowy US NAVY, który dał początek całej kolekcji The Flying Bulls. Maszyna jest dwumiejscowa i ma nieproporcjonalnie krótki kadłub, ale nie dlatego skupia największą uwagę widzów na ziemi. „Trojan” został wyposażony w specjalne wytwornice dymu, które zamontowano na końcówkach skrzydeł. Podczas pokazów samolot pozostawia na niebie charakterystyczne białe smugi, wyraźnie inne od pozostałych maszyn.

Oprócz floty samolotów historycznych nad plażą miejską zaprezentuje się również, kultowy wśród pilotów, śmigłowiec Bölkow Bo 105. Dzięki specjalnej konstrukcji głównego wirnika, jako jeden z niewielu na świecie, może wykonywać pełną akrobację. Figury takie jak beczka i pętla, zarezerwowane dla samolotów, nie stanowią dla Bölkowa problemu. Widok latającego „do góry nogami” śmigłowca to rzadki widok, dlatego tym bardziej warto wybrać się do Gdyni!

Dużą dawkę emocji zagwarantuje również pokaz akrobacji samolotowej w wykonaniu Łukasza Czepieli, mistrza świata w wyścigach lotniczych Red Bull Air Race w klasie Challenger Cup. Czepiela, który jako pierwszy w historii wylądował samolotem na sopockim molo, zasiądzie za sterami ZIVKO Edge 540T, najmocniejszej maszyny akrobacyjnej w Polsce. Pilot znany jest ze swojego charakterystycznego stylu – akrobacje wykonuje na małej prędkości prezentując dużą liczbę figur żyroskopowych.

Program imprezy:

Sobota, 03.08.2019, plaża miejska

18:00 – 22:00

Niedziela, 04.08.2019, Skwer Kościuszki

11:45 Pokazy lotnicze*

12:00 Start Red Bull Konkurs Lotów 2019

17:30 Przewidywane zakończenie imprezy

* Co godzinę na niebie można spodziewać się kolejnych pokazów lotniczych, przedzielających kolejne etapy rywalizacji konkursowej.