BIAŁY KRÓLIK ZAPRASZA NA GOÛT DE FRANCE

„Goût de France”. Na pięciu kontynentach trzy tysiące szefów kuchni odda hołd kulinarnym dokonaniom Francji.Częścią tego imponującego projektu jest restauracja Biały Królik, która zaprasza na kolację przygotowaną przez szefa kuchni Marcina Popielarza.


01 Marzec 2018

prestiz

Menu będzie dedykowane wielkiemu Bernardowi Loiseau w 15. rocznicę śmierci. Restauracja i Relais & Chateaux Hotel Bernard Loiseau były odznaczone 2 gwiazdkami Michelin. Dla Białego Królika Bernard Loiseau to symbol geniuszu, pasji i całkowitego oddania kuchni.

Loiseau i kilkunastu innych wielkich kucharzy są we Francji uważani za kapłanów chroniących największą świętość kraju - sztukę kulinarną. Artyści kuchni cieszą się tam sławą równą filmowym gwiazdom. Ludzie rozpoznają ich na ulicy, proszą o autografy i podziwiają na talerzach ich dzieła. 

Filozofia projektu Gout de France wywodzi się z idei Kolacji Epikura zapoczątkowanych przed wiekiem przez słynnego francuskiego mistrza kuchni Augusta Escoffiera. Cel nadrzędny to oddanie hołdu dokonaniom wspaniałej sztuki kulinarnej Francji, jej odkryciom i wartościom, które propaguje, takim jak dzielenie doznań i docenienie dobrej, wartościowej żywności. 

Koszt kolacji Gout de France w restauracji Biały Królik wynosi 240 zł od osoby. Zachęcamy również do wcześniejszej rezerwacji miejsc: +48 58 351 03 30, restauracja@bialy-krolik.pl

Menu obejmuje:

Kawior z bakłażana / chłodnik pomidorowy

Gęś glazurowana syropem klonowym z gruszką

Terrina wieprzowa w cieście / konfitura z szalotki

Zupa borowikowa

Żabie udka z czosnkiem i pietruszka

Tarta z cydru / zielone jabłko w miodzie waniliowym

Trufla z trufla / ganache pomarańczowy z pistacją