DWIE PREMIERY w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim !

Pod koniec października w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbędzie się niecodzienne wydarzenie, które trudno zmieścić w nazwie jednego stylu. Złożą się na nie premiery dwóch ​płyt, spektakl-koncert oraz inauguracja​ działalnoś​ci​ trójmiejskiego wydawnictwa WOOD & MOOD. Dochód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany na rzecz ​Domu Dziecka w Gdańsku przy ul. Malczewskiego


25 Wrzesień 2017

W pierwszej części wieczoru odbędzie się spektakl „Sztuka oddychania” - intermedialny czterogłos o oddychaniu, w sensie fizjologicznym i metaforycznym. Punktem wyjścia jest płyta Mai Miro „DE ARTE RESPIRANDI”, na którą składa się zjawisko unikatowe: muzyka współczesnych kompozytorów napisana na flet barokowy. Podczas tego „muzycznego spektaklu” usłyszymy takie utwory, jak: „Yueta” (1989) Murray’a Barsky’ego na flet traverso solo, „Tijdglas” (2009) Mirandy Driessen na traverso i elektronikę oraz „On the Lirycal” (2009) Katarzyny Szwed na traverso, shvi i live electronics. Nie ma tu prostych historii - są skojarzenia czterech indywidualnych współczesnych artystek - traversistki, tancerki, performerki i rzeźbiarki, które prezentują ​oddech przez pryzmat swojego medium.​ Projekt współtworzą Maja Miro-Wiśniewska, ​Joanna Czajkowska z Sopockiego Teatru Tańca, ​Agafia Wieliczko oraz ​Adriana Majdzińska z galerii WL4. 

 „Projekt ten szuka nowych miejsc dla brzmienia osiemnastowiecznych fletów. Interesuje mnie także ciało w grze - jego jamki, dukty, lewarki. Gra na traverso jest w pewnym sensie doskonaleniem się w zaawansowanej sztuce oddychania: gdzie otworzyć ciało, co unieść, którędy poprowadzić nieuchwytne powietrze? Jego kształt, nadany przez flecistę, to kwintesencja dźwięku.” – mówi Maja Miro.

"...Kompozycji współczesnych pisanych specjalnie na flety historyczne nie ma zbyt wiele,(...) projekty takie jak De arte respirandi są dobrym sposobem na to, by pokazać piękno fletu traverso miłośnikom muzyki współczesnej." / Iwona Granacka
​ 
Projekt powstał dzięki wsparciu stypendialnemu „Bank Ambitnych Kobiet" Soroptimist International Gdańsk oraz we współpracy z Sopockim Teatrem Tańca i galerią WL4 Przestrzeń Sztuki.

Wystąpią:

Maja Miro-Wiśniewska / poprzeczny flet barokowy
​Joanna Czajkowska (Sopocki Teatr Tańca) / choreografia, taniec
​Agafia Wieliczko / choreografia, taniec
​Adriana Majdzińska (WL4) / scenografia, instalacje

Druga część wieczoru to koncert Almost Jazz Group - trójmiejskiego kwartetu jazzowego, założonego w 2012 roku przez pianistę Ignacego Jana Wiśniewskiego i akordeonistę Pawła Nowaka. Usłyszymy materiał z ich trzeciej płyty „FADE OUT”. Tym razem zespół sięgnął wyłącznie po własne kompozycje, napisane przez wszystkich muzyków kwartetu. Ich muzyka oscyluje pomiędzy nastrojowymi, akustycznymi balladami, a szybszymi swingującymi formami zbliżającymi się do współczesnego groove'u. Łączy w sobie wpływy przestrzennego, bogato harmonizowanego i nowocześnie rozwibrowanego skandynawskiego jazzu, ze środkowoeuropejską melodyką i słowiańską liryką.

"...to powiew świeżości i bezpretensjonalnego polskiego jazzu..."
" „Klimatyczna” - to określenie, które chyba najbardziej pasuje do muzyki Almost Jazz Group. Ciepłe brzmienia są jak balsam dla duszy. Trzeba tylko się w nie wsłuchać, poddać się jej rytmowi.” - Marek Adamkowicz, Gryf Kościerski

Wystąpią:

Paweł A. Nowak / akordeon, akordina
Ignacy Jan Wiśniewski / fortepian
Maciej Sadowski / kontrabas
Antoni Wojnar / perkusja

Całe wydarzenie poprowadzi  Katarzyna Z. Michalska, aktorka Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

Informacje o albumach:
-------------------------------------------------------
​DE ARTE RESPIRANDI (CD 2017), 
Patroni medialni: Fundamentum, Nowe Idzie od Morza; 
Partner: Fundacja SILVA RERUM.
​​www.majamiro.com
-------------------------------------------------------
​FADE OUT (CD 2017)
Sponsor główny: Baracuda Rental
Patroni medialni:LongPlay.blox.pl, JazzPRESS, JazzSoul.pl, RadioJAZZ.FM, Wyspa.fm
Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Gdańska Pana Pawła Adamowicza
www.almostjazzgroup.pl
Video: https://www.youtube.com/watch?v=bRC_oYG7btk
-------------------------------------------------------

Organizatorzy wydarzenia: Lions Club Gdańsk-1, Fundacja WOOD and MOOD www.facebook/wood.and.mood.label
Patroni Honorowi: Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz
Rektor Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku prof. Maciej Sobczak
Partnerzy: Gdański Teatr Szekspirowski
Sopocki Teatr Tańca
WL4 Przestrzeń Sztuki
Fundacja Gdańska
M​usicolective
Patroni medialni: Radio Gdańsk, trojmiasto.pl, Pomorze Kultury
__________________________________________________________________
Bilety: 

70 zł – parter
50 zł – galerie na wprost sceny
30 zł – galerie boczne

Bilety dostępne są od 21 września 2017 na stronie http://bilety.teatrszekspirowski.pl/ oraz w kasie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, ul. W. Bogusławskiego 1, 80-818 Gdańsk, w godz. 14:00 – 19:00.

​Dochód ze sprzedaży biletów wesprze ​Dom Dziecka w Gdańsku przy ul. Malczewskiego.