BAŁTYK. HISTORIE ZZA PARAWANU

Co Tomasz Raczek robił na transatlantyku Stefan Batory? Dlaczego po plaży paradowano w piżamach? Gdzie nad morzem była „nowa Warszawa”, a gdzie „małe Zakopane”? Morze intryguje, zachwyca i przeraża. Czas odkryć jego tajemnice i sprawdzić, ile prawdy jest w legendach. „Bałtyk. Historie zza parawanu” to zbiór historii o ludziach, których losy splotły się z Wybrzeżem.


Matylda Promień

Autorka, Aleksandra Arendt, przemierza Polskę od Wolina po Hel. Pokazuje jak zmieniały się nadmorskie kurorty i moda plażowa. Zdradza dlaczego po plaży chodzono w piżamach, przybliża zjawisko wypożyczania dzieci na plażę, sprawdza jak wygląda praca latarnika i co robią w morzu lokomotywy. A przy okazji udowadnia, że skakać na nartach można nie tylko w górach. 

Lektura doskonała zarówno dla tych, którzy w domowym zaciszu po pracy chcą poczuć zapach morskiej bryzy, jak i tych, którzy szukają książki do poczytania podczas słonecznych kąpieli na plaży. Lekka, naszpikowana ciekawostkami i niezwykłymi fotografiami książka, zwraca uwagę na mniej znane wcześniej szczegóły, daje odczuć lokalny koloryt oraz przybliża historię mniej znanych miejsc. 

„Myślałem, że po tylu latach na morzach i Atlantyku, Bałtyk nie ma już przede mną żadnych tajemnic! A jednak! Aleksandra Arendt napisała książkę niezwykle interesującą i tak wciągającą, że aż wiosło wypadło mi z rąk” – tak zachęca do lektury Aleksander Doba.