PRZEKAŻ MAJĄTEK BEZPIECZNIE I W DOBRE RĘCE

Masz dom? Firmę? Majątek? Chcesz przekazać je skutecznie następnym pokoleniom, mając pewność, że trafią rzeczywiście we właściwe ręce? Bez względu na to, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, ważne jest, aby sięgnąć po nie odpowiednio wcześnie, zaplanować przekazanie swojej spuścizny, kiedy jest na to czas i zdrowie, a nie gdy występuje taka konieczność – przekonuje  Michał Soroka, Private Banker Lion’s Bank.  


Max Radke

W jaki sposób powinniśmy przygotować najbliższych do przejęcia spadku?

Pierwszą, najważniejszą kwestią dotyczącą spadku jest rozmowa z potencjalnymi spadkobiercami i przygotowanie ich na jego przyjęcie. Jeżeli najbliżsi nie wiedzą o istnieniu gotówki w banku, to niestety nikt nie zgłosi się do nich, aby przekazać taką informację. Wiele osób stara się unikać nie tylko mówienia, ale czasem i myślenia o śmierci. W Lion’s Bank staramy się przygotować finanse klienta na wszystkie życiowe sytuacje, zarówno te pozytywne, jak i te przytłaczające.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy planie przekazania majątku?

O ile najbliższa rodzina dziedziczy po nas ustawowo, a testament sporządzony przez dobrego prawnika rozwiąże większość problemów prawnych, nie oznacza to, że rozwiąże on również problemy finansowe. Swoich spadkobierców należy zawsze przygotować na dwie rzeczy – zachowek – czyli ewentualną spłatę ustawowych spadkobierców oraz podatek spadkowy w przypadku dziedziczenia przez osoby niespokrewnione.

W jaki sposób gromadzić kapitał, by móc go później bezpiecznie i sprawnie przekazać?

Nie ma jednego idealnego sposobu na gromadzenie majątku, a każda sytuacja jest inna – zależy ona m.in. od posiadanego majątku, formy osiągania dochodu, czy sytuacji rodzinnej. Najważniejsze, aby zawsze przygotowywać się na najgorsze i liczyć na najlepsze – przekonanie, że wszystko jakoś się ułoży może wiele kosztować naszych bliskich. Naszym zadaniem, jako Private Bankierów jest ustalenie wraz z klientem kosztów sukcesji i zaproponowanie odpowiednich rozwiązań finansowych, pozwalających ją sprawnie przeprowadzić.

W jaki sposób można zabezpieczyć swoich najbliższych?

Jedynie 25% Polaków ubezpiecza swoje życie – to smutne statystyki. Należy pamiętać o tym, że ubezpieczając się płacimy nie za bezpieczeństwo nas samych, ale przede wszystkim za bezpieczeństwo naszych najbliższych. Klientom, którzy chcą przekazać najbliższym pieniądze na wypadek swojej choroby czy śmierci, proponujemy rozwiązania od „klasycznego” składkowego ubezpieczenia na życie, po ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy. Naszym klientom doradzamy także sporządzenie testamentu, a tym z większym majątkiem przygotowanie spadkobierców do sukcesji jeszcze za swojego życia.

Czy można zaplanować inwestycję z zastrzeżeniem na co, w przypadku naszej niedyspozycji czy śmierci, mają zostać przekazane zgromadzone środki?

Majątek przekazany za pomocą ubezpieczenia można przekazać na dowolny cel każdej wybranej osobie. To jedyny sposób przekazania majątku zwolniony zarówno z zachowku (bo nie wchodzi do masy spadkowej), jak i z podatku od spadku dla osób niespokrewnionych. W skrajnych przypadkach to rozwiązanie umożliwia pominięcie osób, które chcielibyśmy „wydziedziczyć”. Pamiętajmy również o tym, że najbliżsi członkowie rodziny mogą domagać się zachowku od osoby, która otrzymała naszą nieruchomość, firmę bądź samochód w ramach dziedziczenia. W tym celu niezbędne będzie posiadanie gotówki na ich spłatę. Szczególną ostrożnością w tym zakresie powinni wykazać się wszyscy posiadacze niepełnoletnich spadkobierców.

 

Lion’s Bank 

Gdańsk, ul. Stągiewna 13/1, Gdynia, Al. Zwycięstwa 241 (III p.). Tel: 58 765-96-50, 0 800-100-700 www.lionsbank.pl

 

 

90
03/2018

W dzieciństwie marzyła o zdobyciu Nagrody Nobla z... geografii. Małej marzycielce nikt nie powiedział, że nie jest to możliwe, bo w tej akurat dziedzinie, nagroda ta nie jest przyznawana.