Z ziemi włoskiej

Wnętrze o włoskiej duszy - tak można określić mieszkanie Państwa Patkowskich z Redy.

Fascynację Italią odkrywamy w każdym zakamarku tego mieszkania. Proste formy, żadnych ekstrawagancji, wszystko ze smakiem otulone ciepłymi, pastelowymi barwami.

Zamiłowanie do Włoch pojawiło się wraz z pierwszą wizytą właścicieli w Livigno. Od tego czasu regularnie odwiedzają tę malowniczą miejscowość w regionie Lombardii.

Włoski duch w powietrzu

- Po każdej podróży spotykamy się ze znajomymi w naszym mieszkaniu i opowiadamy sobie wrażenia. Staramy się świętować tak jak Włosi, spontanicznie, radośnie, delektując się włoską kuchnią, muzyką i wspomnieniami. Dlatego ważnym elementem jest wnętrze - mówi Beata Patkowska.

Stworzeniem tego wnętrza, o oryginalnym włoskim klimacie, zajęła się projektantka Marta Bagińska.

- Od początku głównym założeniem było stworzenie wnętrza o włoskiej duszy. Jest to bardzo charakterystyczny styl m.in. znajduje się w nim mnóstwo drewna, dominują ciepłe barwy - mówi projektantka.

Wystarczy otworzyć drzwi mieszkania, aby dosłownie poczuć, że jego właściciele są we włoskich klimatach wręcz zakochani. Aromat włoskich specjałów unoszący się w mieszkaniu jest niesamowity. Gdy jednak ktoś nie rozpoznaje zapachu włoskiej kuchni od razu po przekroczeniu progu zostaje nakierowany na właściwe tory. Kapitalnym pomysłem Marty Bagińskiej było stworzenie na głównej ścianie w jadalni fresku przedstawiającego Wenecję.

- Jest to suchy fresk, który sama wykonałam nie będąc nigdy wcześniej w Wenecji. Dwa lata później wraz z panią Beatą wybrałyśmy się do Włoch w celu przekonania się, czy oby na pewno obraz przeze mnie wykonany odzwierciedla wenecką rzeczywistość. Okazuje się, że mam dobre oko – śmieje się pani Marta.

Nowoczesna kuchnia

Delikatnie beżowe ściany doskonale pasują do drewnianych elementów znajdujących się w jadalni i kuchni. Projektantka połączyła stary styl ciężkich dębowych krzeseł i stołu znajdujących się w jadalni z delikatną w ciemnym odcieniu nowoczesną kuchnią. Te dwa pomieszczenia zostały połączone piaskowymi kaflami położonymi na podłodze. Jeśli chodzi o aranżację kuchni to było z tym trochę problemów. Po wielu próbach właściciele zdecydowali się na nowoczesną kuchnię w kolorze wenge z elementami ciemnego szkła.

- Kuchnia była wymieniana trzy razy ponieważ za każdym razem czegoś mi brakowało. W pierwszej wersji nie było zmywarki, przez co kuchnia była strasznie niepraktyczna. Kolejna była wykonana w stylu rustykalnym, co się całkowicie gryzło z aktualnym wnętrzem mieszkania. Dlatego zdecydowaliśmy się na nowoczesną i praktyczną, w której jedynym elementem stałym od wielu lat są kafle – opowiada pani Beata.

Rodzinne pamiątki

Mieszkanie żyje pamiątkami z podróży, zdjęciami krewnych oraz rzeczami, które zostały specjalnie zaprojektowane przez projektantkę. Stare, rodzinne fotografie właściciele mieszkania zawiesili na ścianie w ciemno brązowych ramkach. Dzięki zdjęciom mieszkanie jest przytulne i rodzinne. Na uwagę zasługuje stary skórzany fotel, który przeszedł gruntowną renowację.

- Fotel trafił do nas prosto z domu babci. Po odpowiedniej renowacji doskonale wpisuje się we wnętrze mieszkania - mówi Beata Patkowska.

Natomiast projektantka skupiła się przede wszystkim na ścianach i to nie tylko pod względem artystycznym, ale również praktycznym.

- Państwo Patkowscy uwielbiają oryginalne, jedyne w swoim rodzaju przedmioty. Taki właśnie jest zegar, który został usytuowany na ścianie w jadalni. Został on zrobiony z dwóch kawałków marmuru - wyjaśnia projektantka.

Abstrakcyjna pomarańcza

W salonie na ścianach triumfuje ochrowa żółć z dodatkiem oryginalnej miedzi, która także pojawia się jako element w dębowych meblach. Na ścianie abstrakcyjny obraz namalowany przez projektantkę. Doskonale dobrana pomarańczowa kanapa i fotel świetnie pasują do dębowych mebli we wnętrzu. Całość uzupełniają ciemno czekoladowe panele, ręcznie robione lampiony oraz zegar z wypalanego szkła.

Właściciele mieszkania mają ogromny sentyment do wielkiej dębowej skrzyni, która została usytuowana koło okna w salonie. Jest to pamiątka rodzinna, która jest z nimi od samego początku.

Włoski styl, który panuje w mieszkaniu Państwa Patkowskich jest nie tylko zasługą dobrze zaprojektowanego wnętrza, ale również ciepłego i rodzinnego nastawienia właścicieli do gości i przyjaciół, którzy zawsze są mile widziani w ich domu…

9
10/2010

Od lat jest naczelnym prowokatorem RP, satyrykiem, prześmiewcą politycznych i społecznych absurdów