MUZYCZNE SŁAWY DLA BURSZTYNOWEJ PRZYSTANI

Ponad 22 tysiące złotych udało się zgromadzić dzięki hojności gości tegorocznego wydarzenia „Głosy dla hospicjum - Głosy dla Bursztynowej Przystani”. Głównym punktem programu był koncert i promocja płyty „Illinois Jacquet in Memoriam”. W klubie muzycznym Ucho zagrało dziewiętnastu muzyków!  


Matylda Promień

Na scenie zaprezentowały się takie muzyczne osobowości, jak Eric Allen, Wojciech Karolak, Wojciech Staroniewicz, Przemek Dyakowski, Maciej Sikała, Jan Ptaszyn Wróblewski, Jakub Hajdun, Irek Wojtczak, czy Maciej Grzywacz. 

W większości utworów dziewięciu tenorzystom (saxofonistom tenorowym) towarzyszyła sekcja rytmiczna – zarówno z udziałem pomysłodawcy projektu, Erica Allena, jak i grającego na organach Hammonda, Wojciecha Karolaka, bez którego „totalnej identyfikacji” z idiomem stylu swing i mainstreamu całe przedsięwzięcie nie miałoby tej niezwykłej charyzmy, jaką jest naznaczone. 

Inicjatywa muzycznych wydarzeń na rzecz gdyńskiego hospicjum ma już swoją tradycję. Koncerty dedykowane są chorym, ich rodzinom i opiekunom. Organizowane są po to by zwiększyć świadomość i zrozumienie potrzeb - medycznych, społecznych, praktycznych oraz duchowych. 

Powstałe 30 lat temu Hospicjum im. Św. Wawrzyńca w Gdyni opiekuje się dwustoma nieuleczalnie chorymi pacjentami dorosłymi i dziećmi. Dzięki niestrudzonej pracy lekarzy, pielęgniarek, opiekunów medycznych, wolontariuszy i osób różnej profesji dotychczas wsparcie otrzymało ponad 10 tysięcy, nie licząc ich bliskich. 

W 2013 roku w strukturach Hospicjum im. Św. Wawrzyńca pojawił się dom hospicyjny dla dzieci i młodzieży Bursztynowa Przystań. Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia „Głosy dla hospicjum - głosy dla Bursztynowej Przystani” jest Anna Białek z Akcji Anima, klub muzyczny Ucho oraz szerokie grono ich przyjaciół.