MISTYCZNA OPERA W TEATRZE SZEKSPIROWSKIM

Spektakl łączący śpiew, muzykę, taniec, ruch i słowo, a w tle pytanie o duchowość człowieka we współczesnym świecie – tak można scharakteryzować przedstawienie „Mystic Opera: Eneos”, które już 4 listopada można będzie obejrzeć na deskach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. 


Matylda Promień

„Mystic Opera: Eneos” to współczesna opera mistyczna na Gdański Teatr Szekspirowski, głos, skrzypce oraz kontrabas, w reżyserii i kompozycji Agnieszki Kamińskiej. Przestrzeń teatru stanie się instrumentem, grającym kluczową rolę w tym artystycznym przedsięwzięciu. Historia Eneosa, opowiedziana muzyką, śpiewem, ruchem, słowem i światłem zaprowadzi słuchacza w świat snu, w którym może zdarzyć się wszystko!

Główny bohater Eneos (z greki: niemowa, ten, który nie ma głosu) gubi swoją duchowość, jego życie przepełnione jest cierpieniem, nie ma nadziei, ani też połączenia z własną siłą duchową. Jest sfrustrowany, nieszczęśliwy i nie pamięta już chwil beztroski i szczęścia. 

Którejś nocy we śnie Eneos przenosi się do świata duchowego, w którym pozostali bohaterowie przypominają mu odwieczne prawdy. Cała historia, dziejąca się we śnie Eneosa, ukazana jest poprzez śpiew chóru, taniec, ruch i muzykę. 

Eneos to ten, który nie ma głosu i zagubił swoją tożsamość, ale także ten, który stwarza się na nowo, odradza się, aby ujrzeć pełnię własnego istnienia. Eneos to również stan umysłu, w którym każdy z nas może przejrzeć się jak w lustrze.

„Mystic Opera: Eneos” to opera współczesna (a nie klasyczna), a z drugiej strony mocno nawiązuje do pradawnych tradycji, śpiewu archaicznego, ruchu organicznego oraz rytuałów. Artystyczne przesłanie spektaklu to przypomnienie o duchowej naturze człowieka, o jego połączeniu z naturą  i żywiołami, o kobiecości i męskości.