DOBRE WYKSZTAŁCENIE WIĄŻE SIĘ Z WYSOKIMI KOSZTAMI. ZADBAJ O PRZYSZŁOŚĆ SWOICH DZIECI Z LION'S BANK !

Rozpoczął się rok szkolny i rok akademicki, a rodzice zaczynają myśleć o przyszłości swoich pociech. Co zrobić, aby nie martwić się na zapas? Odpowiednio wcześnie zainteresować się ich przyszłością, sprawdzić ich predyspozycje, zaplanować edukację i pomyśleć o zabezpieczeniu kapitału, który ułatwi dzieciom pomyślny start w dorosłość. O tym właśnie rozmawiamy z Pawłem Jazowieckim, dyrektorem oddziału Lion’s Bank w Gdańsku.


Max Radke

Powrót do szkoły to idealny moment, aby zastanowić się nad edukacją i przyszłością naszych dzieci – zarówno w kontekście bieżącym, jak i długoterminowym. Jak do tego podchodzą rentierzy, którzy inwestują swoje pieniądze, zabezpieczają swój kapitał? Czy zabezpieczają też swoje dzieci?

Tak, jak najbardziej. Szczególnie to dalekosiężne planowanie jest ważne – sami klienci coraz częściej to zauważają. Rozpoczęcie kierunku na prestiżowej uczelni w Polsce lub za granicą wymaga opracowania odpowiedniego planu edukacji już na wiele lat przed maturą. Sam obecnie mam 3-letniego syna, a myślę już nie tylko o odpowiednim przedszkolu, ale też o wyborze pierwszej szkoły oraz zabezpieczeniu finansowym na kolejne etapy edukacji.

Planując bowiem edukację dziecka należy ułożyć nie tylko plan edukacji, lecz także koncepcję na jej finansowanie.

Jedno nierozerwalnie wiąże się z drugim. Już teraz wysokiej klasy studia, czy nawet liceum potrafią pochłonąć niemałą sumę. Są to często kwoty znacznie przewyższające koszty zakupu wysokiej klasy samochodu. Nabycie auta czy mieszkania najczęściej planujemy sporo wcześniej - dlaczego więc mamy przykładać mniejszą wagę do edukacji dzieci, które dla wielu z klientów są najważniejszą życiową inwestycją?

Rodzice często gromadzą pieniądze na edukację swoich dzieci – regularnie odkładają ustaloną sumę na konto oszczędnościowe, lokują pieniądze na depozytach, czy po prostu przechowują je pod poduszką. Jak efektywnie oszczędzać?

W efektywnym, długoterminowym planie oszczędnościowym najważniejsza jest regularność, czyli cykliczne odkładanie jakieś wcześniej ustalonej kwoty. Suma, którą chcemy oszczędzać powinna wynikać z kwoty końcowej, a także horyzontu czasowego, w trakcie którego chcemy osiągnąć założony cel. Dzięki takiej regularności można wypracować nawet najbardziej wymagający cel finansowy bez ogromnych jednorazowych wyrzeczeń budżetowych. Efektywne odkładanie to taki proces, który pozwoli nam realnie pomnażać kapitał. Realnie, czyli powyżej poziomu inflacji. Obecnie poziom inflacji jest sporo wyższy niż oprocentowanie netto lokat oraz rachunków oszczędnościowych (po opodatkowaniu podatkiem Belki).

Jeśli nie lokaty, to co? Fundusze inwestycyjne?

Wystawianie środków na duże ryzyko lokując je w agresywnych produktach inwestycyjnych, również nie jest dobrym wyjściem dla tego typu celu. Warto więc zastosować stabilne rozwiązania niezależne od koniunktury na rynkach, które pozwolą nam odkładać pieniądze w stosunkowo bezpieczny sposób, ze stopą zwrotu powyżej inflacji. Takie są oczekiwania większości klientów Private Bankingu, w związku z czym układamy naszą ofertę tak, aby tym oczekiwaniom sprostać. Zupełną nowością na rynku jest produkt pozwalający na regularne oszczędzanie środków na edukację dzieci w Lion’s Bank.

Dlaczego program Lion’s Banku wyróżnia się na tle innych metod oszczędzania?

Ten program pozwoli doradcy opracować strategię oszczędzania zgodną z planem edukacji. Niezwykle istotne jest tzw. know-how, ponieważ każdy odpowiednio przygotowany plan powinien opierać się na merytorycznych i spójnych założeniach. Należy wziąć pod uwagę nie tylko czesne za studia, ale także wydatek na utrzymanie w danym mieście i kraju oraz ewentualny wzrost cen. Do obliczonych w ten sposób kosztów dobieramy odpowiednią strategię, którą dopasowujemy do wymagań klienta i kwoty, jaką w związku z założonym celem chce odłożyć.

A co z planami po zakończeniu edukacji? Czy wybierając wspomnianą inwestycję istnieje możliwość oszczędzania zarówno na naukę, jak i start pociechy w dorosłe życie?

Doskonale rozumiemy, że cele w życiu – także te związane z edukacją – mogą ewoluować. Nasz program jest więc elastyczny – w odróżnieniu od dotychczas stosowanych produktów inwestycyjnych, nie zakłada on żadnych kosztów związanych z przedterminową likwidacją. Horyzont inwestycji można więc zarówno wydłużyć, jak i skrócić w zależności od bieżących potrzeb klientów. Dotyczy to nie tylko celów edukacyjnych, ale także tych związanych z szeroko rozumianym startem w dorosłość.

Lion’s Bank – Gdańsk, ul. Stągiewna 13/1, Gdynia, Al. Zwycięstwa 241 (III p.). Tel: 58 765-96-50, 0 800-100-700 www.lionsbank.pl