Obiegowe powiedzenie, że ciąża „zabiera” zęby panuje w przekonaniu Polek od pokoleń. Dla wielu z nich konieczność ekstrakcji wydaje się być wręcz konsekwencją stanu błogosławionego. Nic bardziej mylnego, ponieważ zbliżające się pojawienie dziecka w żaden sposób nie osłabia tkanki zębowej. Jak zatem dbać o zęby w ciąży?

W trakcie rozwoju ciąży następują zmiany hormonalne, dietetyczne, oraz behawioralne. W tym okresie wzrasta ryzyko chorób jamy ustnej. Może rozwinąć się choroba próchnicowa, erozja szkliwa oraz zmiany chorobowe w obrębie błony śluzowej jamy ustnej i dziąseł. 

OGRANICZ RYZYKO

Zdarzają się też zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego prowadzące do wzrostu wydzielania kwasów żołądkowych przez nudności i wymioty w I trymestrze, oraz refluks żołądkowo - przełykowy. 

- Planując powiększenie rodziny panie powinny zdecydować się na kontrolną wizytę u stomatologa. Lekarz oceni stan zdrowia jamy ustnej i gdy to konieczne, podejmie leczenie. Takie postępowanie zapobiega negatywnemu wpływowi chorób jamy ustnej na przebieg i utrzymanie ciąży oraz prawidłowy prenatalny rozwój dziecka, ograniczając ryzyko przedwczesnego porodu – mówi lek.dent. Marta Czerwińska, specjalista stomatologii dziecięcej z Nawrocki Clinic w Gdańsku. 

PROFILAKTYKA

Zdaniem stomatologów z Nawrocki Clinic, już w trakcie trwania ciąży działania, o ile tylko pozwala na to stan zdrowia jamy ustnej ciężarnej, powinny skupiać się na profilaktyce. Leczenie stomatologiczne  może być przeprowadzone w całym okresie ciąży, ale najkorzystniejszym czasem jest przedział między 14 a 20 tygodniem ciąży. 

W I trymestrze należy unikać zabiegów stomatologicznych, ograniczając je do sytuacji absolutnie koniecznych. Tu wskazana jest duża ostrożność w przypadku stosowania środków znieczulających, przeciwbólowych i przeciwzapalnych. II trymestr  to najbezpieczniejszy okres dla rozwoju płodu, optymalny na przeprowadzenie profesjonalnych działań profilaktycznych oraz koniecznego leczenia stomatologicznego. 

ZAPLANUJ WIZYTY 

W ostatnim trymestrze, ze względu na zagrożenie przedwczesnym porodem, konieczne zabiegi powinny być wykonywane w jego pierwszej połowie. Wizyty nie powinny być długie z uwagi na możliwość wystąpienia zespołu żyły głównej dolnej, powodującej spadek ciśnienia w wyniku ucisku macicy na naczynia żylne, gdy ciężarna przebywa zbyt długo w pozycji leżącej.

- Leczenie przyszłej mamy odrobinę różni się od normalnej procedury. W tym przypadku rekomendujemy dwie wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym. Na pierwszą należy zdecydować się między 3 a 4 miesiącem, kolejną w ósmym. Kolejne  wizyty powinny mieć miejsce po porodzie w półrocznych odstępach – dodaje lek. dent. Marta Czerwińska.

Lekarze z Nawrocki Clinic zwracają uwagę, że bez względu na okres ciąży i rodzaj przeprowadzanego zabiegu, pobyt pacjentki w gabinecie stomatologicznym powinien być jak najbardziej komfortowy. Leczenie u ciężarnych powinno być bezbolesne, gdyż stres i ból mogą prowokować przedwczesne skurcze macicy. Postępowaniem z wyboru jest zastosowanie znieczulenia miejscowego. 

TEGO UNIKAJ!

Te wskazania plus unikanie sytuacji stresogennych przez eliminację bólu powodują, że przyszłe mamy nie unikają dentysty i chętnie decydują się na zabiegi profilaktyczne, takie jak usuwanie płytki nazębnej i kamienia nazębnego, piaskowanie i fluoryzację. Profilaktyka profesjonalna u kobiet w ciąży, powinna być powtarzana w każdym trymestrze.

Dla ciężarnej, co podkreślają lekarze w Nawrocki Clinic, wykluczona jest diagnostyka radiologiczna. Zarezerwowana bywa jedynie dla sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia matki. Należy zachować ostrożność w stosowaniu preparatów farmakologicznych - znieczulających, antybiotyków oraz środków przeciwbólowych. 

W TROSCE O DZIECKO

Ciąża to okazja do szczególnej opieki nad zdrowiem jamy ustnej, a w efekcie do pięknego zdrowego uśmiechu. Ten jest to gwarancją spokojnego przebiegu ciąży oraz zdrowego uzębienia przyszłego dziecka. Jak wyjaśniają specjaliści z Nawrocki Clinic chodzi o bezpośrednią transmisję bakterii próchnicotwórczej z jamy ustnej matki do jamy ustnej dziecka. 

Bardzo ważne są również wczesne wizyty kontrolne z niemowlęciem. Stomatolog przekazuje rodzicom kluczowe informacje na temat zasad prawidłowej higieny jamy ustnej dziecka, wpływu niewłaściwej. W Nawrocki Clinic te najważniejsze informacje rodzice otrzymują w formie broszury Akademii Dziecka.

http://nawrockiclinic.com/