Święto Szekspira w Gdańsku 

Ponad 30 zespołów teatralnych i artystów z 10 krajów (Chin, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Chorwacji, Indii, Rosji, Belgii, Słowacji, Rumunii i Polski) zaprezentowało spektakle, koncerty, stand-upy i filmy, odbyły się również warsztaty, spotkania z twórcami, happeningi i malowanie muralu, a wszystko to wciągu 10 dni, w 9 różnych przestrzeniach Gdańska i Sopotu. Festiwal odniósł frekwencyjny sukces – wszystkie wydarzenia - zarówno w głównym programie, jak i w nurcie SzekspirOFF – grane były przy pełnej widowni.

Odbywający się tradycyjnie przed festiwalem, a rozstrzygany w trakcie Konkurs o Złotego Yoricka tym razem pozostał bez zwycięzcy. Wzięło w nim udział 7 przedstawień premierowych z sezonu 2016/2017. 

Selekcjoner konkursu, Łukasz Drewniak, zwrócił jednak szczególną uwagę na dwa spektakle: „Dwóch szlachetnych krewnych” w reżyserii Gabriela Gietzkiego z Teatru Dormana w Będzinie i „Tragedię Coriolanusa” w reżyserii Marty Streker z Teatru Bogusławskiego w Kaliszu. Obydwa przedstawienia zarekomendował do gościnnej prezentacji w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w nadchodzącym sezonie artystycznym 2017/2018.

W programie głównym pojawiły się polskie akcenty. Festiwal zainaugurowała „Wyspa” oparta na „Burzy” Szekspira w wykonaniu Teatru Pieśni Kozła oraz „Zakochany Szekspir” w koprodukcji gdańskiego Teatru Szekspirowskiego oraz Teatru Wybrzeże, grany na scenie elżbietańskiej.

Ze spektakli zagranicznych widzom  przypadły do gustu „Makbet Lustro” Kalyani Kalamandalam i „Miarka za miarkę” Cheek by Jowl i Teatru Puszkina w Moskwie. Bardzo oczekiwanym przez publiczność i krytyków wydarzeniem był „Hamlet” w reżyserii Oliviera Frljicia, zrealizowany w Zagreb Youth Theatre z Chorwacji. Spektakl – drugi raz w historii Teatru Szekspirowskiego - tłumaczony był symultanicznie na język polski oraz angielski.

Po raz drugi w formule konkursowej odbył się nurt SzekspirOFF. Wystąpiły w nim 22 zespoły i twórcy indywidualni z Wielkiej Brytanii, Rumunii, Słowacji, Belgii i Polski. Jury konkursu przyznało nagrodę Grand Prix twórcom spektaklu „Rytuał 23 albo obrazy ze śmierci wodza”. 

Dzięki projektowi „Zakochani w Szekspirze. In(ter)wencje w mieście”, w różnych zakątkach Gdańska do końca sierpnia można podziwiać Instalacje inspirowane dziełami Szekspira. Znajdziecie je m.in. w Zbrojownia Caffe, Pyra Bar, Klasztorne Smaki, Firmin Księgarnia w Teatrze, Teatr w Oknie, Bar 107, Allora – Pizzeria WineBar, a także w przejściu podziemnym między ul. Okopową i Podwale Przedmiejskie, gdzie pod opieką artystki Iwony Zając powstał nowy mural.

Festiwal poprzedziło przyznanie EFFE Laureate -  ważnego europejskiego wyróżnienia, dzięki któremu gdański festiwal, jako jeden spośród 715 festiwali z całego świata  zakwalifikowanych do konkursu, oraz jako jedyny z Polski - wszedł do ścisłego finału prestiżowej EFFE Award. Tym samym znalazł się w zaszczytnym gronie 26 najlepszych europejskich festiwali, które mają szanse otrzymać Nagrodę Główną. Rozstrzygnięcie konkursu, w którym ocenia międzynarodowe jury, odbędzie się 18 września.

83
08/2017

Jak kameleon. Tak określają ją internauci, którzy codziennie z ciekawością zaglądają na jej bloga „What Anna Wears”.