ŻEGLARSKIE EMOCJE W GDYNI

Ponad 100 zawodników z 34 krajów, prawie 3 tygodnie żeglarskiego święta pełnego morskich zmagań, rywalizacja w pobliżu plaży, przegląd najróżniejszych klas, walka o prestiżowe trofea, imprezy towarzyszące – w Gdyni do 23 lipca trwają regaty Volvo Gdynia Sailing Days. Do momentu zamknięcia tego numeru Prestiżu zmagania zakończono w klasach Delphia 24, Scandinavia/Skippi 650 oraz Micro.


Matylda Promień

Najwięcej wyścigów, siedem, rozegrano w klasie Delphia 24. Tylko jeden z nich zakończył się zwycięstwem Mariusza Trzcińskiego i teamu JKW Poznań (Paweł Kurzawa, Damian Dębicki i Błażej Łukomski), ale równa forma przez dwa dni zmagań zapewniła im triumf w klasyfikacji generalnej. 

W klasie Scandinavia/Skippi 650, po pięciu startach, najlepsi okazali się Marcin Styborski, Jakub Padzik i Sławomir Tomczyński (YC Rewa), a kolejne miejsca zajęli Marek Kloska, Natalia Jaworska i Grzegorz Jaworski (AZS AWF Warszawa) oraz Michał Pałasz, Łukasz Kiwer i Olaf Kiwer (Kontra).

Rywalizacja w klasie Micro zakończyła się natomiast zwycięstwem sześciokrotnego mistrza świata Piotra Tarnackiego, który w Gdyni pływał z Grzegorzem Banaszczykiem i Bartoszem Makałą (Ocean Challange YK). Pierwszy wyścig rozpoczął się jednak dla późniejszych triumfatorów pechowo, bo zanotowali oni falstart. 

- W kolejnych wyścigach szło nam zdecydowanie lepiej, bo z pięciu wyścigów cztery zakończyły się naszym zwycięstwem. Warunki były jednak niesamowicie zmienne i loteryjne. W przedostatnim starcie prowadziliśmy z przewagę 200 metrów, kiedy dosłownie odcięło nam zasilanie i z ledwością dopłynęliśmy na metę na drugiej pozycji – mówił Piotr Tarnacki. 

Regaty Gdynia Sailing Days organizowane są od 2000 roku. Od 2012 roku partnerem zawodów jest Volvo. 

– Ta impreza doskonale pasuje swoim charakterem do aktywności żeglarskich, które nasza marka intensywnie realizuje na szczeblu centralnym. Naszą perłą w koronie jest wyścig dookoła świata – Volvo Ocean Race. Droga do tej imprezy wiedzie przez takie regaty, jak te w Gdyni. W trosce o szlifowanie żeglarskich talentów wspieramy też najmłodszych, utalentowanych sportowców w ramach Volvo Youth Sailing Team przy PZŻ – mówi Stanisław Dojs, pr manager Volvo Car Poland. 

Na uczestników Volvo Gdynia Sailing Days czeka żeglarskie miasteczko z licznymi atrakcjami sportowo-rekreacyjnymi. Najmłodsi uczestnicy mogą wziąć udział w Ogólnopolskim Programie Edukacji Żeglarskiej – PolSailing. Na Placu Grunwaldzkim po raz kolejny powstało też Miasteczko Volvo, w którym można zobaczyć najnowszy model Volvo XC60 oraz całą gamę serii 90: S90, XC90, V90 Cross Country. 

 

82
07/2017

Sale koncertowe wypełnia po brzegi, mimo że jego muzyce daleko do mainstreamu.