KIA OPTIMA SPORTWAGON PIĘKNE KOMBI NA DŁUGIE TRASY

Efektowny design, wysoka jakość wykończenia wnętrza, przestronność i dynamika – Kia Optima Sportwagon to samochód, który może się podobać a wiele innowacyjnych i zaawansowanych systemów asystujących i multimedialnych sprawia, że podróż nią jest bezpieczna, komfortowa i przyjemna. Przekonaliśmy się o tym osobiście, testując Optimę z dwulitrowym silnikiem benzynowym. Samochodu do testu użyczył trójmiejski diler marki Kia, firma JD Kulej. 


Max Radke

Szerokie światła z tyłu wykonane w technologii LED i zachodzące aż na boki nadwozia, sporych rozmiarów owalna i wyraźnie widoczna końcówka układu wydechowego oraz tylny zderzak zintegrowany z dyfuzorem podkreślają usportowiony charakter Optimy.

Wnętrze jest bardzo przestronne. Uwagę zwraca nowoczesny, audiowizualny system nawigacyjny (AVN) dostępny z 7- lub 8-calowym ekranem dotykowym. Ponadto, Optima Sportswagon jest pierwszym modelem Kia, którego system multimedialny został przystosowany do współpracy z aplikacjami Android Auto™ i Apple CarPlay™. Obydwie aplikacje umożliwiają kierowcy głosową obsługę urządzenia mobilnego, bez konieczności odrywania rąk od kierownicy i oczu od drogi.

Multimedialny system w Optimie Sportswagon seryjnie jest wyposażony w 6 głośników. Za dopłatą miłośnicy dobrego i czystego brzmienia mogą ją wyposażyć w system audio Harman Kardon Premium Sound o mocy 490 W z zewnętrznym wzmacniaczem oraz zintegrowany z 8 głośnikami i z subwooferem. Muzykę zapisaną w postaci plików audio system ten odtwarza w technologii Clar-Fi.

Świetnie sprawdza  się system Around View Monitor, który zapewnia widok dookoła auta. Dzięki obrazowi z 4 kamer na dotykowym ekranie jest wyświetlany widok auta z góry wraz z najbliższym otoczeniem, co zdecydowanie ułatwia manewrowanie i parkowanie samochodem liczącym blisko 5 m długości. Dzięki Smart Parking Assist System (SPAS)  Optima Sportswagon automatycznie potrafi zaparkować nie tylko w miejscu równoległym do krawędzi jezdni, ale także w luce między autami zaparkowanymi prostopadle do krawężnika. 

Do wyposażenia seryjnego Optimy Sportswagon należy 7 poduszek powietrznych – czołowe i boczne dla kierowcy i pasażera, kolanowa po stronie kierowcy oraz kurtynowe. Auto wyposażone jest również w Vehicle Stability Management (VSM), czyli w system pomagający utrzymać stabilność samochodu zarówno podczas hamowania, jak i w trakcie pokonywania zakrętów. 

Ponadto na pokładzie system Advanced Smart Cruise Control (SCC), który automatycznie dostosowuje prędkość i odległość Optimy kombi do pojazdu znajdującego się przed nią, automatyczny system hamowania awaryjnego (AEB) z funkcją rozpoznawania pieszych oraz Lane Keeping Assist System (LKAS), który wykrywa pozycję Optimy kombi na pasie ruchu i ostrzega o jej niezamierzonej zmianie. 

Testowany przez nas model Optimy to dwulitrowa benzyna o mocy 163 KM, z automatyczną, sześciostopniową skrzynią biegów, w wersji stylistycznej GT Line. Diler JD Kulej wycenił to auto na 114.200 zł. Ceny tego modelu rozpoczynają się od 93.900 zł. W gamie modelowej warto zwrócić uwagę na najmocniejszą wersję GT – dwulitrowy, turbodoładowany silnik benzynowy rozwija moc 245 KM. Cena od 153.900 zł. 

W chwili obecnej wszystkie nowo sprzedawane samochody KIA objęte są siedmioletnią gwarancją z limitem przejechanych kilometrów. Limit ten wynosi aż 150 tysięcy km. Dodatkowo wszelkie naprawy zawieszenia dokonywane w ciągu trzech lat niezależnie od wysokości przebiegu są bezpłatne.