JAN KANTY PAWLUŚKIEWICZ W PGS

Jan Kanty Pawluśkiewicz pokaże swoje obrazy w Sopocie. Wystawa „Voyage” prezentowana będzie w holach Państwowej Galerii Sztuki w dniach 21 czerwca – 30 lipca. Towarzyszyć jej będzie ekspozycja fotografii Edwarda Grzegorza Funke pt. "Jan Kanty Fotograficzny".


Matylda Promień

Jan Kanty Pawluśkiewicz, znakomity kompozytor muzyki teatralnej, filmowej i kabaretowej, twórca monumentalnych dzieł oratoryjno - kantatowych i pianista - twierdzi, że maluje od zawsze. To przez młodzieńcze umiłowanie do rysunku wybrał się na wydział architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie zajmował się m.in. malarstwem, grafiką i rzeźbą. Ale najczęściej posługiwał się rysunkiem, pisząc muzykę. 

Po raz pierwszy swoje obrazy wystawił w 1999 r. w Piwnicy pod Baranami. Od tego czasu zaprezentował już wiele serii obrazów, rysunków i grafik. Kreuje w nich wyjątkowo fantazyjny i magiczny świat, zawierający szczególny ładunek emocjonalny, pełen baśniowości i radości. 

Swoje obrazy Jan Kanty Pawluśkiewicz maluje hinduskimi żelami rysunkowymi, będącymi technologiczną nowinką wśród malarskich materiałów. Architektura w obrazach Jana Kantego Pawluśkiewicza ma w sobie elementy nostalgii za czasami, w których ważna była estetyka przedmiotu, a przez to przyjemność obcowania z tzw. ”pięknem niezależnym”, tak zagubionym we współczesnym świecie. 

Wystawie towarzyszyć będzie ekspozycja fotografii Edwarda Grzegorza Funke pt. "Jan Kanty Fotograficzny". To projekt obu artystów, którego efektem jest zbiór ponad tysiąca reportażowych portretów Pawluśkiewicza zrobionych w ciągu ostatnich 10 lat. Zdjęcia te udowadniają, że Jan Kanty jest graficzny, muzyczny, architektoniczny, plastyczny, mimiczny, tajemniczy, a na pewno fotograficzny. W PGS zaprezentowanych zostanie 16 fotografii