PINI LEIBOVICH W STREFIE INSPIRACJI

Sztuka, a wzornictwo przemysłowe – taki był temat spotkania z Pini Leibovichem, światowej sławy izraelskim architektem. Odbyło się ono w Strefie Inspiracji Galerii Wnętrz City Meble w Gdańsku. 


Matylda Promień

Pini Leibovich urodził się w 1962 roku w Izraelu. Ukończył Szkołę Sztuk Pięknych i Rzemiosł Artystycznych Besaleel w Jerozolimie. Leibovich uczestniczył w licznych wystawach indywidualnych i grupowych. Jest zdobywcą wielu nagród, a jego dzieła można znaleźć w muzeach i kolekcjach artystycznych. Do jego najsłynniejszych prac należy seria „Happy Materials” – przedmioty użytkowe i rzeźby wykonane z balonów wystawiane w Cooper Hewitt Museum w Nowym Jorku. 

Zdaniem Pini Leibovicha, w dzisiejszych czasach wzornictwo przemysłowe pełni olbrzymią rolę. Jest przede wszystkim działalnością twórczą, kreatywną i ma bezpośredni wpływ na formę produktu, często wpływa na technologię, cenę, procesy organizacyjne towarzyszące produkcji, a coraz częściej na cechy innowacyjne produktu. To wszystko przekłada się na sprzedaż produktu. 

Wzornictwo przemysłowe jest dziedziną interdyscyplinarną. Znajduje się między światem techniki (produkcji), światem sztuki, a światem marketingu (sprzedaży). Pięknie zaprojektowane formy mogą mieć korzystny wpływ na rozwój kulturowy osób, które z nimi na co dzień obcują i które przebywają w dobrze zaprojektowanym otoczeniu. 

Dobre wzornictwo uwzględnia ergonomię, dzięki czemu powstają przedmioty ułatwiające życie i mające wpływ na zdrowie użytkowników. Projekty wzornicze przemyślane od strony technicznej, materiałowej i uwzględniające uwarunkowania technologiczne producenta mają istotny wpływ na koszty wytwarzania.

Spotkanie z Pini Leibovichem w Strefie Inspiracji City Meble zorganizowała firma TRE Product. To marka stworzona przez Tomka Rygalika – znanego polskiego projektanta sztuki użytkowej. Istotą marki jest trwałość fizyczna oraz estetyczna przedmiotów codziennego użytku. W kolekcji znajdziemy projekty m.in. Pini Leibovicha.