IWONA DONARSKA MAKIJAŻ PERMANENTNY W DOBIE NOWOCZESNYCH TECHNIK

Codzienny makijaż wymaga od każdej kobiety nie tylko umiejętności, ale i poświęcenia mnóstwa czasu. Kiedy tego brakuje - najlepszym rozwiązaniem staje się makijaż permanentny. Podkreśla on walory kobiecej urody, maskuje jej niedoskonałości, koryguje linię ust i brwi. O tym jak zmieniają się trendy w makijażu permanentnym i jak wykonać go, by efekt był jak najbardziej naturalny, rozmawiamy z Iwoną Donarską, właścicielką prestiżowej szkoły Permanent Makeup Academy w Gdyni. 


Matylda Promień

Makijaż permanentny w Polsce i na świecie króluje już od ponad 35 lat. Jak zmieniają się trendy w tym zakresie?

Klient dzisiaj oczekuje przede wszystkim efektu naturalnego, nieprzerysowanego, a także bezpieczeństwa zabiegu i bezbolesnej procedury. Od około 5 lat makijaż permanentny przechodzi ogromną rewolucję na świecie. Firmy produkujące pigmenty i urządzenia przechodzą wspólnie metamorfozę hi-Tech. Oczekiwania klientek na naturalne podkreślenie urody i dążenie do podwyższenia jakości życia doprowadziły do tworzenia nowych technik w pigmentacji .

Jakie to techniki?

W strefie pigmentacji brwi nowoczesną i bardzo modną techniką jest pigmentacja włoskowa. Polega ona wyrysowaniu (wypigmentowaniu) schematu włosków w łuku brwiowym. To bardzo naturalny efekt rekonstrukcji brwi. Często klientki posiadają braki włosków w łukach brwiowych spowodowane nadmierną regulacją, henną lub autoimmunologicznymi chorobami. Stworzenie odpowiednio położonych włosów, o odpowiednim kolorycie, staje się niemal niewidoczne dla obserwatora. 

Wiele się słyszy o technice ombre brwi.

Tak, to unowocześniona technika dawnego cienia, wywodzi się z makijażu kolorowego. Daje efekt satynowych, kaszmirowych brwi. Najpiękniej wygląda w cieniu naturalnych włosków klientki. Doskonała technika dla osób lubiących delikatny efekt henny. Trwałość tej pigmentacji to ok 2 lata. 

W wielu gabinetach można się spotkać z techniką microblading. Na czym ona polega?

Microblading to technika włoskowa wykonywana przez linergistkę ręcznie za pomocą delikatnego ostrza i pigmentu. Jednak należy do tej techniki podejść ostrożnie, ponieważ to najmniej trwała technika pigmentacji brwi. Utrzymuje się ok 8-12 miesięcy w skórze. Raczej zaleca się ją kobietom o suchej i normalnej cerze. Cera tłusta utrzyma w sobie pigment jedynie do 6 miesięcy. To semipermanentna technika dla osób poszukujących delikatnego efektu, bardzo naturalnego. 

Również nowoczesne techniki pigmentacji objęły strefę ust. 

Dzisiejsze trendy do pełne usta o świetlistych kolorach. Usta 3D i usta ombre to nowoczesne techniki pigmentacji pozwalające na stworzenie światłocienia na ustach, a w efekcie końcowym, powiększenia ich wizualnie i nadanie pięknego kształtu i koloru. 

Jak za pomocą makijażu permanentnego możemy podkreślić oko?

Okazuje się, że co druga klientka maluje kreskę na oku, często lekko ja rozcierając pędzlem lub cieniem. Tutaj nowoczesna pigmentacja też znalazła odpowiedź by zaoszczędzić czas kobietom i dać im wyższy komfort życia. Makijaż Smokey Eyes to ponadczasowy  trend, który nigdy nie wyjdzie z mody. Najlepszą bazą do tego typu makijażu jest permanentne podkreślenie oczu. Odpowiednio dobrane do kształtu twarzy brwi i subtelne kreski na powiekach tworzą doskonałą oprawę każdego spojrzenia. 

 

IWONA DONARSKA 

Międzynarodowy Mistrz Makijażu Permanentnego, Światowy Juror PMU, właścicielka prestiżowej szkoły Permanent Makeup Academy w Gdyni. Twórczymi autorskich technik pigmentacji, wieloletni trener PMU.