DR KAROLINA KONDEJ
LIPOFILLING - PRZESZCZEP  WŁASNEJ TKANKI TŁUSZCZOWEJ

Lipofilling to zabieg polegający na pobraniu tkanki tłuszczowej z okolic ud, kolan lub brzucha i przeszczepieniu jej w inne miejsce na ciele, np. biust, pośladki czy twarz. Jakie są zalety zabiegu i jakich efektów możemy się po nim spodziewać? Na ten temat rozmawiamy z chirurgiem plastycznym – dr Karoliną Kondej. 

Pani doktor, czy możliwe jest "przeniesienie" własnej tkanki tłuszczowej z jednej okolicy ciała do innej?

Przeniesienie własnego tłuszczu z jednego miejsca do drugiego, fachowo nazywane przeszczepem autologicznej tkanki tłuszczowej, ma ponad 40 letnią historię. Pierwsze, nowożytne doniesienia o tej procedurze pochodzą z lat 70. ubiegłego wieku. Od tego czasu technika pobierania, przeszczepiania, jak i narzędzia użyte do operacji uległy ulepszeniu i spopularyzowaniu. Zabiegi przeszczepu tłuszczu są szeroko stosowane w celu korekcji zmarszczek twarzy, powiększania ust, korygowania opadających policzków, wypełniania bruzd nosowo-wargowych, likwidacji cieni pod oczami, modelowania sylwetki, powiększania biustu, pośladków czy też uzupełniania ubytków spowodowanych urazami, chorobami i wadami wrodzonymi. 

Dlaczego własny tłuszcz jest lepszy np. od  zabiegów z kwasem hialuronowym?

Własna tkanka tłuszczowa stanowi naturalny wypełniacz, nie ma ryzyka reakcji alergicznej organizmu, dodatkowo zawarte w niej komórki macierzyste posiadają niepowtarzalne właściwości regeneracyjne. Lipofilling, czyli przeszczepianie własnego tłuszczu w miejsca, gdzie go brakuje, ma przewagę nad wypełniaczami z kwasem hialuronowym również dlatego, że przeszczepia się znacznie większe objętości tłuszczu by przywrócić naturalny i młody wygląd (od 10 do nawet 50 ml) w porównaniu do 2-4 ml syntetycznego preparatu, co dla niektórych pacjentów jest niewystarczające dla zauważalnej poprawy wyglądu. Podanie większej objętości preparatów kwasu hialuronowego znacząco podraża koszt zabiegu (proporcjonalnie do zużytego materiału), ale co najważniejsze zwiększa ryzyko sztucznego, napompowanego wyglądu twarzy. 

Jak długo utrzymuje się „przeszczepiony” tłuszcz w konkretnej okolicy?

Przeszczepiona tkanka tłuszczowa pozostaje w tkankach przez resztę życia i podlega takim samym procesom, jak tkanka tłuszczowa w innych okolicach (gdy tyjemy, powiększa się, gdy chudniemy, zmniejsza swoją objętość). Jednakże w procesie przeszczepiania, jak i wgajania się przeszczepionych komórek dochodzi do strat, które wahają się od 30-50%. Wynik uzależniony jest od użytej techniki zabiegu oraz indywidualnych predyspozycji organizmu każdego pacjenta. Zabiegi przeszczepiania tłuszczu mogą wymagać cyklicznego powtarzania w przypadkach odbudowania dość dużych objętości utraconych lub nierozwiniętych tkanek, np. powiększanie piersi.

Czy takie zabiegi są bezpieczne? Kto może poddać się takiemu zabiegowi ? 

Zabiegi przeszczepiania tkanki tłuszczowej są rutynowymi zabiegami z zakresu chirurgii plastycznej wykonywanymi u pacjentów w dobrym stanie ogólnym, tzn, że w danym momencie ich organizm funkcjonuje prawidłowo. Leczone i dobrze kontrolowane choroby przewlekłe, jak nadciśnienie tętnicze, choroby tarczycy, cukrzyca, nie są przeciwwskazaniem do tej procedury. Dla pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi, dla których wypełnianie zmarszczek preparatami kwasu hialuronowego jest zabronione, lipofilling jest jedyną opcją.

Jak wygląda zabieg przeszczepu tkanki tłuszczowej? 

Zabieg trwa około 30-90 minut, w zależności od okolicy poddanej przeszczepowi, najczęściej wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu pacjent wraca do domu. Okres rekonwalescencji trwa zazwyczaj 10 dni. Zabieg składa się z 3 części. Pierwszy etap to liposukcja. Tłuszcz pobierany jest specjalną cienką kaniulą z okolic takich jak: brzuch, uda, biodra, kolana. Drugi etap to oczyszczanie oraz selekcja komórek tłuszczowych. Przed wstrzyknięciem tkanki tłuszczowej do nowych, wybranych miejsc, autologiczny tłuszcz zostaje oczyszczony z uszkodzonych komórek, krwi, lipidów i nadmiaru płynów zebranych podczas liposukcji. Etap trzeci to iniekcja tkanki tłuszczowej - wstrzyknięcie tłuszczu. Oczyszczony tłuszcz jest wstrzykiwany w wybrane miejsca ciała za pomocą cieniutkich kaniul. Przez okres tygodnia zalecane jest noszenie bielizny uciskowej.

Jak długo trwa okres rekonwalescencji po zabiegu? 

Po zabiegu występuje obrzęk okolicy skąd pobierany był tłuszcz, jak i miejsca, gdzie został on przeszczepiony. Może pojawić się również zasinienie. Objawy te znikają w ciągu kilku dni. W pierwszym tygodniu od zabiegu niewskazane jest korzystanie z sauny, basenu, siłowni.

 

dr Karolina Kondej Chirurg plastyczny www.drkondej.pl