TRÓJMIASTO POD ŻAGLAMI

Sopot, Gdańsk, a na finał Gdynia. W tym roku, w dniach 26 do 28 maja już po raz piąty odbędzie się Żeglarski Puchar Trójmiasta, jedna z największych w Polsce imprez żeglarskich, gdzie rywalizują zarówno zawodowcy, jak i amatorzy. 

Program jest prosty. Pierwszego dnia wszyscy uczestnicy spotkają się w Sopocie, skąd jachty wystartują do pierwszego wyścigu. Planowane są dwa krótkie wyścigi na wysokości molo w Sopocie i jeden długi wzdłuż gdańskiego portu, aż do Górek Zachodnich. Drugiego dnia rolę gospodarza przejmie Gdańsk. Długi wyścig wokół Portu Gdańsk zakończy się w Górkach Zachodnich, natomiast dekorację zwycięzców zaplanowano w Gdyni. 

Załogi ścigać się będą w klasach KWR, ORC, Open oraz wielokadłubowców powyżej 6 metrów. W sumie wystartują w czterech wyścigach.

- Obok doświadczonych żeglarzy na starcie co roku można spotkać i takich, dla których jest to pierwszy start w tego typu imprezach. Dla załóg, które udziałem w Pucharze rozpoczynają intensywny sezon regatowy, wydarzenie to jest doskonałą rozgrzewką – okazją do sprawdzenia formy i przetestowania jachtu. W tym roku taki sprawdzian będzie szczególnie ważny dla zawodników, którzy planują start w Mistrzostwach Europy ORC, które odbędą się w Gdańsku od 24 do 29 lipca – podkreśla Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, organizator regat.

Co ciekawe, w dniu rozpoczęcia imprezy zainaugurowany zostanie także 35. Puchar Ameryki. Natomiast dzień po zakończeniu trójmiejskiej imprezy, z Plymouth w Anglii w niezwykle trudną trasę regat OSTAR 2017 wypłyną znani z rodzimych zawodów żeglarze wchodzący w skład Ocean Team, m.in. Andrzej Kopytko na jachcie True Delphia, Maciej Muras, także na Delphi, ale w wersji 40.3 oraz Joanna Pajkowska (TWOSTAR). 

Warto więc zarezerwować ostatni weekend maja, aby połączyć rywalizację na Zatoce Gdańskiej ze wspólnym śledzeniem przebiegu regat oceanicznych. Tym bardziej, że wszyscy uczestnicy będą mieli okazję spotkać się na lądzie. Wszyscy chętni do udziału w Żeglarskim Pucharze Trójmiasta mogą zapisać się za pośrednictwem formularza na stronie www.zeglarskipuchartrojmiasta.pl