SŁAWY ŚWIATOWEJ AWANGARDY W PGS

Do 25 czerwca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie można oglądać wystawę "Colours of Art". Jest to pokaz dzieł światowej klasy twórców XX i XXI wieku, pochodzących z kolekcji Svetlik Art Foundation. 


Matylda Promień

Na wystawie prezentowane są prace takich artystów jak Frantisek Kupka, Max Pechstein, Alfons Mucha, instalacje przestrzenne Milana Dobesa, Milana Grygara oraz kubistyczne meble Novotny’ego. Wystawa stanowi przekrój czeskiej i światowej sztuki awangardowej.

Wystawa ukazuje dzieła twórców awangardowych, od powstania awangardy na początku XX wieku, a więc Maxa Pechsteina (członka grupy Die Brucke, założonej w 1905 r. w Dreźnie), Emila Filę i Bohumila Kubistę, członka grupy Osma, założonej w 1905 roku w Czechach (nurt ekspresjonistyczno - kubistyczny). Wyróżnia się wśród nich Frantisek Kupka, wybitny czeski malarz abstrakcjonistyczny.

Nie brakuje dzieł polskich twórców, którzy zapisali się na kartach awangardy, a wśród nich: Henryk Stażewski, reprezentant konstruktywizmu, członek grup: Bol, Praesens i a.r., czy indywidualisty, Wojciecha Fangora. Pojawiają się też dzieła twórców współczesnych, aktualnie tworzących, np. Andrzej Nowacki.