TARAS – ŚWIĄTYNIA RELAKSU

Taras to miejsce, na którym podczas sezonu spędzamy dużo czasu. Gwarantuje nam kontakt z przyrodą, świeżym powietrzem, wystarczy wygodnie rozłożyć się na leżaku by chłonąć ciszę. Warto urządzić go funkcjonalnie i wygodnie, by nic nie zakłócało wypoczynku na łonie natury. O tym jak to zrobić opowiada Paweł Romanowski, właściciel firmy KONTRAKTOR oraz SHOWROOMU TARAS FACTORY


Matylda Promień

W jaki sposób można urządzić taras by był funkcjonalny i estetyczny? Czy są jakieś żelazne zasady, bez których nie można się obejść?

Tak naprawdę jest to indywidualna sprawa i każdy klient oczekuje czegoś innego. Zazwyczaj jest tak, że klient lub architekt zgłasza się do nas z konkretną wizją, a my staramy się dopasować do jego potrzeb, tzn. dobrać najbardziej odpowiedni materiał i opracować rodzaj montażu, aby montowane przez nas elementy były wieczne. Jeśli chodzi o funkcjonalność, to warto zastanowić się nad rozwiązaniami, które umożliwią korzystanie z niego w każdych warunkach. W zbyt gorące dni zapewnić sobie osłonę przed słońcem, natomiast w deszczowe choć kawałek zadaszenia. Estetyka jest rzeczą gustu i tutaj każdy woli coś innego. Jedni wybiorą elegancję i prostotę, inni awangardę. 

Coraz więcej deweloperów wyposaża mieszkania w swoich inwestycjach w tarasy. Kiedyś taras był luksusem dla nielicznych, dziś chyba jest już inaczej. 

Generalnie, z moich obserwacji wynika, iż istnieje niesamowita moda w budownictwie oraz architekturze na powierzchnie tarasowe.  Nic w tym dziwnego, ponieważ podnoszą one znacząco standard każdej inwestycji, i to nie tylko mieszkaniowej. Coraz częściej oferują taką powierzchnię budynki biurowe, galerie handlowe, czy też restauracje. Taras jest  miejscem, w którym można oderwać się od obowiązków oraz złapać chwile oddechu. Wyjść z klimatyzowanego pomieszczenia i zaczerpnąć świeżego powietrza lub podtruć sobie płuca papieroskiem (śmiech).

Czy w aranżacji tarasów można mówić o trendach, modzie? Jeśli tak, to jakie są trendy obecnie?

Najczęściej wybierane kolory to odcienie szarości lub ciemny grafit w przypadku coraz popularniejszych desek kompozytowych. Są one bardzo popularne ze względu na brak konieczności corocznej pielęgnacji, więc wygrywają również wygodą. Jeśli klient decyduje się jednak na drewno, to najczęściej wybiera naturalne wybarwienie. Coraz popularniejsze jest wydłużanie sezonu tarasowego, co umożliwia nam nowoczesna zabudowa typu pergola. Dzięki niej możemy spędzać czas na tarasie również podczas dni deszczowych. 

Specjalizujecie się w tarasach z desek kompozytowych? Dlaczego akurat ta technologia? 

Jeśli chodzi o ilość realizacji, to wygrywa zdecydowanie deska kompozytowa kompozytowa, której montujemy najwięcej ze względu na brak konieczności konserwacji tego typu desek. Klienci cenią sobie wygodę i częściej decydują się na bezobsługowe materiały. Jest to również wybór deweloperów ze względu na wydłużony okres gwarancyjny. Żadne drewno, z wyjątkiem drewna termicznie modyfikowanego, nie utrzyma swoich właściwości oraz wyglądu przez kilka lat, bez ponownej konserwacji. Prawdą jest również, że materiał wytwarzany sztucznie nigdy wyglądem nie dorówna naturalnemu pięknu. Stąd nasza pasja do drewna, dzięki czemu jesteśmy wszechstronni.

Jakie meble dobrać na taras? 

Meble to przede wszystkim wygoda i wypoczynek. Posiadamy szeroka ofertę mebli tarasowych, zarówno zestawy wypoczynkowe, sofy, leżaki i fotele. Meble tarasowe wytwarzane są z materiałów przystosowanych do użytkowania na zewnątrz, w każdych warunkach atmosferycznych. Bez szwanku mogą stać cały rok na zewnątrz w deszczu, śniegu i na pełnym słońcu. Takim materiałem jest na przykład technorattan, który pokryty jest specjalnym filtrem UV chroniącym meble przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych. 

Taras idealnie sprawdza się w ciepłe dni, zawsze jednak warto mieć alternatywę dla słońca. Jak zatem zapewnić sobie cień i odrobinę ochłody w upalne dni?

Najpopularniejszą osłoną przeciwsłoneczną są markizy. Posiadamy w ofercie kilka modeli markiz różniących się standardem wykończenia oraz opcjami dodatkowymi. 

Taras jest świetnym miejscem do relaksu również wieczorem i nocą. To pory, gdy niebagatelną rolę odgrywa oświetlenie. Jak zatem oświetlić taras, jakie dobrać oświetlenie, by było klimatycznie i nastrojowo?

Tutaj na pewno nie możemy przesadzić z „mocą“. Znakomity klimat stworzyć może nasze punktowe ledowe oświetlenie montowane w deskach tarasowych, które może pełnić głównie funkcję dekoracyjną oraz wyznaczać krawędź tarasu. Nasze pergole posiadają możliwość regulacji natężenia, więc w każdym momencie możemy oświetlenie zwiększyć lub zmniejszyć. 

Kontraktor to firma z ogromnym doświadczeniem. Z których realizacji jest Pan najbardziej dumny?

Zdecydowanie ze współpracy z czołowym trójmiejskim deweloperem, czyli Invest Komfort realizującym inwestycje w prestiżowych lokalizacjach oraz o podwyższonym standardzie. Niezmiernie cieszy mnie ogromne zaufanie jakim zostaliśmy obdarzeni ze względu na ilość realizacji w ostatnich 3 latach. 

Przychodzi do Państwa klient, mówi, że kupił apartament z tarasem. Co możecie mu zaproponować?

W przypadku apartamentów klient kupuje określony standard. Częściej zgłaszają się klienci na etapie budowy domu lub ludzie, którzy posiadają dom od kilku lat i decydują się na wymianę elementów, które nie przetrwały próby czasu. W obu przypadkach posiadamy bardzo bogata ofertę, tzn. szeroki wybór desek tarasowych, elewacyjnych, ogrodzeniowych oraz zadaszeń. 

 

Paweł Romanowski

Paweł Romanowski, właściciel firmy KONTRAKTOR oraz SHOWROOMU TARAS FACTORY