METR KWADRATOWY LUKSUSU

Luksus – termin odmieniany w każdej branży przez wszystkie możliwe przypadki. Mieszczący w sobie to, co wartościowe i trudno dostępne. Dla wielu cel niedościgniony, bo pozornie niemający początku i końca. Zamknięty w definicję pojemną i nieuchwytną, ale zawsze policzalny. Zwłaszcza na rynku nieruchomości premium i luksusowych, gdzie metry kwadratowe przelicza się niczym karaty.


Matylda Promień

Jak zatem wycenić prestiż nieruchomości? Gdzie zaczyna się luksus? Czy atrakcyjna lokalizacja wystarczy, żeby zdobyć elitarny adres? Gdzie szukać najlepszych na rynku nieruchomości, które swoją rangą i walorami architektonicznymi wpisują się w światowe standardy? Doskonałą, bo precyzyjnie wyznaczającą trendy mapą na krajowym rynku nieruchomości premium i luksusowych jest Luxury Realty Map – autorska publikacja Poland Sotheby’s International Realty, eksperta od pośrednictwa w obrocie ekskluzywnymi nieruchomościami.

Luxury Realty Map pozwala zajrzeć tam, gdzie prestiż przybiera swoje najlepsze oblicze, prowadząc przez najbardziej elitarne adresy w Warszawie, Trójmieście, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu. Poland Sotheby’s International Realty wprost wskazuje, nazywa i ekspercko wycenia to, co na miano luksusu na krajowym rynku nieruchomości zasługuje. 

Centrum Warszawy? Krakowska starówka, a może nadmorskie okolice Trójmiasta? Profesor Greg Clark, światowej sławy urbanista, zdecydowanie różnicuje w Luxury Realty Map aglomeracje miejskie pod kątem ich atrakcyjności dla nabywców. 

– Projekty postrzegane jako luksusowe w Krakowie czy Trójmieście, w Warszawie mogą zostać uznane już tylko za premium. Tu wyznacznikiem jest przede wszystkim cena, a dokładniej – zależność między: ceną mkw., metrażem i wartością całej nieruchomości. Tylko takie ujęcie może w pełni definiować standard i status rynkowy nieruchomości, plasując ją wśród tych o podwyższonym standardzie – mówi Piotr Śliwka, partner zarządzający Poland Sotheby’s International Realty.

Dlatego firma Poland Sotheby’s International Realty, we  współpracy z Cenatorium, ekspercko wyznaczyła – bazując na danych transakcyjnych za 2016 rok – próg ceny metra kwadratowego, powyżej którego można mówić o prestiżowych czy luksusowych nieruchomościach.

Prym zdecydowanie wiedzie Warszawa, gdzie za 1 mkw. nieruchomości typu premium trzeba zapłacić 14,7 tys. zł. We Wrocławiu i Trójmieście próg cenowy dla 1 mkw. wynosi 12 tys. zł, a w Krakowie i Poznaniu wystarczy już odpowiednio 11,4 tys. zł i 10 tys. zł, by standard nieruchomości mógł zostać zakwalifikowany do segmentu premium. 

– Poza ceną 1 mkw. lokalu jest jeszcze jedno, niezwykle ważne kryterium – wartość graniczna transakcji, czyli całościowa cena nieruchomości, wyznaczona przez Poland Sotheby’s International Realty i Cenatorium, na kwotę powyżej 1 mln zł – dodaje Piotr Śliwka. 

Już we wstępie do Luxury Realty Map, Robert Konieczny, światowej sławy polski architekt, którego prywatny dom, słynna „Arka Koniecznego”, został w 2017 roku uznany najlepszym domem świata w ogólnoświatowym konkursie Wallpaper Design Awards, wyraźnie wsakazuje, że luksus to nie liczba pomieszczeń i wyposażenie, ale przede wszystkim takie rozwiązania architektoniczno - funkcjonalne, które nie pozostawiają żadnej wątpliwości, że mamy do czynienia z czymś wyjątkowym i niepowtarzalnym. 

Z podejściem Koniecznego zgadza się Ewa Mierzejewska, redaktor naczelna magazynu „Dom & Wnętrze”, która w Luxury Realty Map z doskonałą sobie znajomością tematyki luksusu we wnętrzach wskazuje: 

– Właśnie teraz w dziedzinie projektowania wnętrz następuje w Polsce wyraźny przełom – powstają wreszcie apartamenty i rezydencje, których poziom wystroju i architektury w niczym nie odbiega od podobnych realizacji w zamożnych krajach europejskich – mówi Ewa Mierzejewska.

Lektura Luxury Realty Map nie pozostawia wątpliwości – na rynku nieruchomości premium i luksusowych, tak pod względem formy samego budynku, jak też projektowania i aranżacji wnętrz, coraz pewniej aspirujemy do osiągnięć międzynarodowych, które od lat inspirują rodzimych architektów.

– W Luxury Realty Map – identyfikując się z każdą z przedstawionych propozycji – wskazujemy te nieruchomości premium i luksusowe w Polsce, które z powodzeniem wpisują się w światowe trendy oraz takie przedsięwzięcia deweloperskie, dzięki którym nasza rodzima oferta może z powodzeniem konkurować na arenie międzynarodowej, a Polska zyskuje globalnie coraz większą rozpoznawalność – mówi Arkadiusz Wojciechowski, partner zarządzający Poland Sotheby’s International Realty.