Wyrazisty kontur, proporcjonalny kształt oraz miękka i gładka powierzchnia warg to główne atrybuty pięknych ust. Niestety nie wszystkim jest dane być posiadaczami ładnych i kształtnych warg. Na szczęście medycyna estetyczna oraz chirurgia plastyczna opracowała kilka metod ich korekcji. Na ten temat rozmawiamy z dr Karoliną Kondej – sp. chirurgii plastycznej. 

Kiedy należy rozważać korekcję ust?

Korekcję warg wykonuje się w przypadku wrodzonych lub pourazowych zniekształceń, asymetrii lub w przypadku opadania i wiotczenia warg w przebiegu naturalnego procesu starzenia się organizmu. Najczęstsze problemy związane z kształtem ust to zbyt cienkie wargi, które nadają twarzy srogi wygląd, brak górnej lub dolnej wargi, nieregularny kontur ust i zbyt duże usta.

Na czym polega starzenie warg?

Na początku chciałabym wyjaśnić, że przez wargi lekarze rozumieją nie tylko czerwień wargową, ale również biel wargową, która w przypadku wargi górnej sięga aż pod podstawę nosa, a w przypadku wargi dolnej do brody. W wyniku starzenia czerwień wargowa staje się coraz bardziej sucha i odwodniona, co pociąga za sobą utratę objętości i jędrności. W miarę nasilania się tego procesu wargi tracą kolor, a brzegi ust ulegają zwiotczeniu, co prowadzi do zniesienia naturalnych wyniosłości i krzywizn wargi. Warga staje się płaska, brakuje wyniosłości rynienki i łuków kupidyna, a także guzka czerwieni wargowej. Cała warga wydłuża się i wiotczeje przysłaniając zęby szczęki nawet podczas uśmiechu.  Poza tym zaczynają być widoczne promieniście układające się zmarszczki wokół ust. 

Jakie są możliwości korekcji?

Istnieje kilka możliwości. Można zmienić wygląd czerwieni wargowej stosując wypełniacze zawierające kwas hialuronowy lub przeszczepiając własną tkankę tłuszczową. Można trwale powiększyć lub zmniejszyć czerwień wargową chirurgicznie, ale także odtworzyć jej młodzieńczy kształt, napięcie i rozmiar, wykonując lift całej wargi górnej. Nie są to techniki alternatywne, to znaczy, że do różnych problemów należy dobrać różne rozwiązania. By przywrócić nawilżenie, objętość i jędrność oraz umiarkowane powiększenie, odpowiednim rozwiązaniem będzie wstrzyknięcie preparatów kwasu hialuronowego różnej gęstości. Preparaty te sprawdzą się także przy korygowaniu umiarkowanych asymetrii. Alternatywą dla preparatów kwasu hialuronowego jest przeszczep własnej tkanki tłuszczowej. 

Ograniczenia preparatów kwasu hialuronowego?

Kwas hialuronowy jest substancją, która naturalnie występuje w organizmie człowieka i jest rozkładany w naturalny sposób, dlatego efekty tych zabiegów są tymczasowe. Preparaty te  nie nadają się do korekcji zniekształceń z obecnością blizn, ponieważ blizny nie są podatne na rozciąganie i efektem takiego zabiegu może być pogorszenie wyglądu i jeszcze większe podkreślenie blizny. W przypadku, gdy zmiany degeneracyjne są już obecne, doszło do zaniku trójwymiarowości wargi i do jej wydłużenia, dalsze wypełnianie coraz większymi objętościami wypełniacza prowadzi do nienaturalnego wyglądu i zniekształcenia wargi tworząc tzw. nienaturalny dziubek. W takich przypadkach odpowiednim rozwiązaniem będzie chirurgiczny lift wargi. 

Jakie mamy możliwości korekcji chirurgicznej?

Obecnie mamy 3 metody chirurgicznej korekcji ust. Powiększanie ust metodą cięcia na granicy czerwieni i bieli wargowej, które polega na usunięciu fragmentu skóry wargi i wywinięciu czerwieni wargowej, zwiększając w ten sposób jej wymiar o szerokość wyciętego fragmentu. Ten zabieg umożliwia również konturowane ust. Na granicy warg pozostaje cieniutka blizna, która z czasem staje się niezauważalna dla otoczenia. Druga metoda to lift wargi górnej. Cięcie wykonuje się u podstawy nosa i usuwa się pasek skóry wargi. Okolica ta goi się bardzo dobrze i blizna jest praktycznie niewidoczna. Metoda ta nie tylko powiększa czerwień wargową, ale skraca całą wysokość wargi przywracając jej bardziej młodzieńczy wygląd. Oba zabiegi można przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym i trwają około 60 minut. Trzecia metoda to wprowadzenie silikonowych implantów poprzez małe nacięcia w kącikach ust. Efekt zabiegu jest trwały, ale może być odwracalny, implanty można bowiem na życzenie pacjenta usunąć.

Jak przebiega okres rekonwalescencji? 

Okres rekonwalescencji trwa zazwyczaj 7-10 dni. W pierwszych dniach po zabiegu występuje obrzęk, w trakcie tego okresu zalecana jest dieta miękka, papkowata by nie urazić operowanych okolic. Szwy usuwane są w 7 dobie po zabiegu. Przez ok. 3-4 miesiące od wykonania zabiegu należy unikać ekspozycji na słońce i nie chodzić do solarium.

dr Karolina Kondej Chirurg plastyczny 
www.drkondej.pl