POSŁUCHAJ MUZYKI ŚWIATA

Muzyka świata ponownie zagości w Gdańsku. W dniach 21-23 kwietnia w Filharmonii Bałtyckiej i klubie Parlament będzie można posłuchać wyjątkowych artystów w ramach siódmej już edycji Siesta Festival. Wystąpią Dino d’Santiago, Omara Portuondo, Mor Karbasi, Mario Pacheco, Ballou Canta i Eliane Elias. 


Matylda Promień

Festiwal sygnowany znakiem jakości Marcina Kydryńskiego i jego audycji w radiowej Trójce od lat cieszy się wielkim zainteresowaniem koneserów muzyki. Kydryński, który jest dyrektorem artystycznym festiwalu, sprowadza do Gdańska wielkie gwiazdy, dla których często jest to pierwszy występ w Polsce. I tak u nas właśnie pojawili się po raz pierwszy między innymi: Sara Tavares, Elida Almeida, Neuza, wreszcie wielka Anoushka Shankar czy Souad Massi. 

W tym roku premierowy koncert w naszym kraju, właśnie na Siesta Festival, będzie miał Dino d’Santiago. Będzie to koncert otwierający tegoroczną Siestę (21 kwietnia, g: 17:00). W Filharmonii Bałtyckiej usłyszymy klimatyczną mieszankę rytmów Afryki, Portugalii i Wysp Zielonego Przylądka. Artysta zaserwuje nam bukiet wyrafinowanych piosenek z albumu „Eva”, za który otrzymał wiele nagród i, z którą koncertował na całym świecie. 

Kogo jeszcze usłyszymy w Gdańsku? Na Siestę przyjedzie Omara Portuondo – wokalistka sławnego Buena Vista Social Club, najwspanialszy głos Kuby, zarówno tej sprzed rewolucji, jak i po erze Castro-rewolucji, wspaniała artystka, jedna z ikon muzyki świata, idealnie wpisująca się w charakter Siesta Festival (21 kwietnia, g: 20:00, Filharmonia Bałtycka). 

Aż dwa koncerty w Gdańsku da Mor Karbasi (22 kwietnia g. 17:00 i g. 20:00, Filharmonia Bałtycka). Izraelska artystka już po pierwszych nagraniach okrzyknięta została następczynią Yasmin Levy i Marizy. Będzie to  swoista, śródziemnomorska podróż śladami Żydów sefardyjskich i ich ladino.

Znakiem rozpoznawczym Siesta Festival są Noce Fado. Te niezwykle klimatyczne koncerty zmieniają gdańskie wnętrza w przytulną lizbońską tawernę, a goście zanurzają się w melancholii muzyki fado. Tegoroczną gwiazdą będzie Mario Pacheco – twarz i prowadzący najwspanialszy na świecie lizboński klub fado: Club de Fado (21 i 22 kwietnia, g. 22:00, sala kameralna Filharmonii Bałtyckiej). 

Obok Mario Pacheco pojawi się na scenie jedna z najciekawszych artystek związanych z Clube de Fado, pianistka, ale oczywiście przede wszystkim pieśniarka, Maria Ana Bobone. Zatem w jednym koncercie mamy szansę spotkać dwie tak nadzwyczajne osobowości portugalskiej muzyki! 

Brazylijskie dźwięki zaprezentuje z kolei Eliane Elias, wielka pianistka i wokalistka jazzowa. O jej kunszcie świadczy zarówno liczba nagród i nominacji, długoletnia popularność i liczba nagranych płyt, ale i takie smaczki jak wspólna fortepianowa płyta z Herbiem Hancockiem (23 kwietnia, g. 19:00, Filharmonia Bałtycka).

Kończąca festiwal Noc Afrykańska jest tradycją od pierwszej edycji w 2011 roku. Gromadzi entuzjastów zmysłowych tropikalnych rytmów w gdańskim klubie Parlament. Po raz pierwszy w historii Siesty, w Gdańsku zabrzmi muzyka z Republiki Konga. Ballou Canta to artysta wyjątkowy, charyzmatyczny, który zaprezentuje nam muzykę szczęśliwą, taneczną, zmysłową i ujmująco melodyjną (23 kwietnia g. 22:00, klub Parlament, Gdańsk).