PGS WŚRÓD NAJLEPSZYCH

3 miejsce zajęła Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie w rankingu muzeów i galerii organizujących czasowe wystawy sztuki XX i XXI w., organizowanym przez Tygodnik Polityka. To już ósma edycja rankingu Polityki, gdzie pod uwagę brane są wszystkie instytucje wystawiennicze w kraju. 


prestiz

PGS od lat zaliczana jest do czołówki polskich galerii. Miejsce w ostatecznej klasyfikacji przyznawane jest na podstawie oferty programowej prezentowanej przez daną placówkę. W zestawieniu podawanych jest 20 miejsc. 

„Krajowy lider w dwóch kategoriach. Pracowitość (blisko 60 wystaw w ciągu dwóch lat) i wszechstronność. Tu znajdzie coś dla siebie zarówno wyrafinowany miłośnik awangardy, jak i turysta Janusz biegnący na plażę z parawanem i rozliczną familią. Z jednej strony Kossakowie i Sichulski, z drugiej Kozyra, Fangor, Nieznalska, Leto, Klaman. No i dwie świetne wystawy problemowe: Palindrom oraz Magia Kwadratu” – czytamy w uzasadnieniu Polityki. 

To nie jedyny sukces sopockiej placówki w ostatnim czasie. PGS uplasowała się również na 2 miejscu rankingu 20 najciekawszych instytucji sztuki współczesnej w 2016 roku wg. Magazynu Artluk. Wyróżnienie przyznano za niezależność, ambitny program, odwagę w podejmowaniu trudnych, ale ważnych problemów.

W najbliższych tygodniach w Państwowej Galerii Sztuki można obejrzeć kilka ciekawych wystaw. Do 19 marca czynna jest wystawa prac Anety Grzeszykowskiej pt. „Halina i Frankenstein”. Grzeszykowska swoimi działaniami zwraca uwagę na fakt, że fotografia - szczególnie współcześnie - ogranicza rzeczywistość, eliminując wszystko to, co poza kadrem i uśmiercając to, co niesfotografowane. 

25 lutego w PGS rozpocznie się wspólna wystawa Elvina Flamingo i Katarzyny Swiniarskiej. My – wspólny organizm to projekt składający się z dwóch rozbudowanych realizacji przygotowanych przez oboje artystów. Jednym z elementów będzie żyjąca, interatywna z widzem budowla – instalacja.