TRÓJMIEJSKI RYNEK NIERUCHOMOŚCI TRENDY W 2017 ROKU

Jakie są perspektywy rozwoju rynku nieruchomości w Polsce i w Trójmieście? Jaki jest jego potencjał inwestycyjny i na jakie trendy warto zwrócić uwagę w roku 2017? O tym wszystkim rozmawiamy z Piotrem Śliwką, dyrektorem zarządzającym ds. sprzedaży Poland Sotheby’s International Realty oraz Julią Lewandowską, dyrektorem oddziału w Trójmieście. 


Max Radke

Czasy są niepewne, zmienia się sytuacja geopolityczna, kryzys światowy raz mniej, raz bardziej daje się wszystkim we znaki, ale jedno wydaje się niezmienne. Rynek nieruchomości ma się bardzo dobrze – prawda to czy fałsz?

Piotr Śliwka: Jest to prawda. Nieruchomości to dzisiaj nie tylko inwestycja, ale też popularny sposób na ulokowanie kapitału, a dobra nieruchomość to szansa na pomnożenie tego kapitału dzięki wynajmowi. Mieszkania powyżej 100 czy nawet 150 m² i w prestiżowych lokalizacjach często znajdują najemców długoterminowych. Zaletą inwestowania w nieruchomości jest fakt, że zmienność cen mieszkań jest znacznie mniejsza niż w przypadku indeksów giełdowych. 

Julia Lewandowska: Segment nieruchomości luksusowych jest stabilnym rynkiem o dużym potencjale wzrostu. Takie nieruchomości utrzymują wysokie ceny nawet w czasach kryzysu. Z prognoz wynika, że w 2020 roku wartość segmentu nieruchomości luksusowych może sięgnąć prawie 1,5 mld zł. Oznaczałoby to wzrost o 22% w stosunku do 2016 roku.  

Jak w perspektywie tych danych i prognoz rozwija się aglomeracja trójmiejska?

Julia Lewandowska: Bardzo dynamicznie. Samorządy są skuteczne w przyciąganiu inwestorów, powstają nowe biurowce, dzięki czemu rozwija się trójmiejski rynek pracy. Trójmiasto jest też olbrzymim ośrodkiem akademickim, na studia przyjeżdżają tutaj ludzie z całej Polski i z zagranicy, a wielu z nich po zakończeniu nauki zostaje. Zauważamy także ruch wewnętrzny - ludzie mieszkający w Gdyni przeprowadzają się do Gdańska i na odwrót, inni szukają nieruchomości poza miastem. 

Piotr Śliwka: Ważną rolę odgrywa również potencjał turystyczny Trójmiasta i Pomorza. Dzisiaj widzimy miliony turystów zagranicznych zachwycających się naszym regionem. Wielu z nich nie poprzestaje na jednej wizycie. Niektórzy zostają tu na stałe, kupują apartamenty i przyjeżdżają regularnie.

Ale apartamenty wakacyjne kupują nie tylko obcokrajowcy. Czy Trójmiasto jest dla Polaków atrakcyjnym miejscem jako tak zwany „second home”? 

Piotr Śliwka: Tak. W 2016 roku w Poland Sotheby’s International Realty najwięcej transakcji międzymiastowych, czyli takich gdzie nabywcą był mieszkaniec innego miasta, dotyczyło właśnie Trójmiasta. Nieruchomości tutaj kupują też Polacy mieszkający na co dzień za granicą, z nastawieniem, że będą korzystać z nich przez kilka tygodni w roku.

Julia Lewandowska: Posiadanie „second home” nad polskim morzem jest nobilitujące, daje prestiż i ma potencjał inwestycyjny. Inwestorzy coraz mniej pracy chcą wkładać w obsługę nieruchomości, stąd duże zainteresowanie apartamentami hotelowymi, czy mieszkaniami z operatorem. Właściciel odpoczywa w takim apartamencie przez określony czas w roku, w pozostałe dni operator zarządza wynajmem, a właściciel czerpie zyski. Takie rozwiązanie proponujemy klientom nie tylko na rynku trójmiejskim, ale też w innych miejscach w Polsce oraz na świecie. Coraz częściej nasi klienci interesują się innymi krajami europejskimi, czy np. Florydą. 

Jakiego typu nieruchomości sprzedają się najlepiej w Trójmieście?

Piotr Śliwka: Coraz więcej inwestorów zaczyna budować apartamenty z górnej półki. Takie oferty często proponujemy klientom w przedsprzedaży, ponieważ wiemy o nich jako pierwsi. Co ciekawe, apartamenty klasy premium i luksusowe szybko się wynajmują - znacznie łatwiej jest znaleźć najemcę niż wolny lokal. 

Julia Lewandowska: Jeśli bierzemy pod uwagę lokalizację, to nadal króluje „dolny taras” i okolice starego miasta – Ołowianka w Gdańsku przez ostatnie 4 lata zmieniła się nie do poznania. Tu mamy w ofercie jedną z bardziej luksusowych nieruchomości, czyli dwupoziomowy apartament na Wyspie Spichrzów, wykończony w niespotykanym wręcz standardzie - mozaika pokryta 24-karatowym złotem, ręczne rzeźbione meble, dodatki ze szczerego złota, podłogi z białego marmuru, wyspa kuchenna z  podświetlanego kwarcu. 

Piotr Śliwka: Z kolei w drugą stronę, od Gdańska Oliwy, poprzez najpopularniejszy Sopot i sąsiadujące z nim Orłowo, mamy w ofercie tereny obfitujące w nieruchomości z dostępem do morza. W Orłowie doszło do najciekawszej transakcji ostatnich miesięcy – sprzedano liczący ponad 180 metrów apartament z widokiem na morze w ponadczasowym Dworze Królowej Marysieńki.