NOWOCZESNE AKADEMIKI POTENCJAŁ NA RYNKU NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNYCH

Inwestowanie w nowoczesne akademiki to dynamicznie rozwijający się sektor rynku nieruchomości komercyjnych. Niedostateczna ilość miejsc noclegowych w ofercie uczelni wyższych i zwiększające się oczekiwania studentów względem lokali pod wynajem wymuszają na rynku nieruchomości nowe rozwiązania. Popyt rośnie także dzięki napływowi studentów z zagranicy. Właśnie dlatego Metropolitan Investment realizuje inwestycję Gdańskiego Harwardu w centrum ośrodka akademickiego w Gdańsku.

Obecnie istniejące zaplecze państwowych domów studenckich zaspokaja potrzeby mieszkaniowe tylko 9% studentów w Polsce. Ponadto, dynamicznie wzrasta liczba studentów napływających z zagranicy, co przy bogatej ofercie dydaktycznej uczelni wyższych, sprzyja zainteresowaniu inwestorów nowymi produktami inwestycyjnymi. Choć mikroapartamenty cechuje niewielki metraż, doświadczenie państw Europy Zachodniej kategoryzuje ten segment nieruchomości komercyjnych jako atrakcyjny dla inwestorów.

NOWOCZESNE UDOGODNIENIA

W porównaniu do akademików państwowych, prywatne domy studenckie zapewniają przede wszystkim znacznie wyższy standard. Co więcej, oferta tworzona przez inwestorów i deweloperów ulepszona jest o liczne udogodnienia w budynku, takie jak sieć Wi-Fi, zewnętrzne patio kawowe, pralnię czy miejsca parkingowe dla samochodów i rowerów. 

Wykończenie inwestycji „pod klucz” spełnia wszystkie funkcje pełnowymiarowego mieszkania, a lokalizacja zapewnia nieograniczony dostęp do wszystkich atrakcji i wygodny dojazd do centrów handlowych, restauracji, czy klubów. 

ZAGRANICZNI STUDENCI KSZTAŁTUJĄ POPYT

Suma studentów w Polsce przekracza co roku 1,5 mln zaliczając nasz kraj do europejskiej czołówki. Dynamicznie wzrasta także liczba studentów napływających z zagranicy, co kształtuje popyt w obszarze mikroapartamentów. Już w 2015 r. populacja zagranicznych studentów wzrosła o 24% w stosunku do poprzedniego roku, a w kolejnych latach oczekiwana jest dalsza ekspansja tego zjawiska. Sytuacja ta czyni segment nowoczesnych akademików atrakcyjnym obszarem inwestycji.

SPOSÓB NA INWESTYCJĘ KAPITAŁU

Niezaprzeczalnym argumentem, podkreślającym rentowność nowoczesnych akademików, jest trwały charakter inwestycji. Deweloperzy oferują prywatnym właścicielom możliwość zakupu poszczególnych lokali użytkowych w obrębie wspólnych budynków i wynajmowania ich studentom – w postaci długoterminowego najmu, a w okresie letnim – na podstawie krótkoterminowych umów najmu turystom. 

DRUGIE ŻYCIE BYŁEGO AKADEMIKA 

Projekt Gdańskiego Harwardu realizowany przez Metropolitan Investment, obejmuje modernizację byłego akademika w nowoczesne mikroapartamenty. W budynku ma powstać 60 lokali z własnymi łazienkami i aneksami kuchennymi. Decyzja o warunkach zabudowy daje możliwość wyodrębnienia oddzielnych lokali użytkowych z księgami wieczystymi. 

Z tego powodu mikroapartamenty realizowane są w wariancie lokali usługowych, a atrakcyjność obiektu i bezpieczna lokata kapitału gwarantują stopę zwrotu z inwestycji w wysokości min. 7% w skali roku, a w przypadku zwrotu z inwestycji powyższej wartości 7% – dodatkowe 50% z nadwyżki. 

- Gdański Harward jest projektem, który stanowi ogromny potencjał segmentu nieruchomości komercyjnych – komentuje Łukasz Włodarczyk, prezes zarządu Metropolitan Investment. - Doskonała lokalizacja w głównym ośrodku akademickim i w jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miast oraz wzrastająca liczba studentów zagranicznych czyni inwestycję atrakcyjną zarówno z punktu widzenia przyszłego najemcy, jak i inwestora – dodaje Łukasz Włodarczyk.

DLA POCZĄTKUJĄCYCH I DOŚWIADCZONYCH INWESTORÓW

Jasne, rozświetlone wnętrza, nawiązujące do chłodnej klimatycznie Północy, sprzyjają stworzeniu warunków spójnych z architekturą przybywających studiować tu medycynę Szwedów. Zakup niewielkich metrażowo apartamentów to doskonała lokata kapitału zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych inwestorów. 

W celu zmaksymalizowania zysku zespół Metropolitan Investment, wyspecjalizowany w usługach doradztwa biznesowego, pomaga w wyborze odpowiedniego apartamentu i zajmuje się wynajmem lokalu, bez konieczności angażowania właściciela. Więcej o projekcie na stronie www.gdanski-harward.pl