ŚLUBNA ALTERNATYWA

Awangardowa suknia w stylu boho, a może minimalistyczna suknia z jedwabiu przetkana zmysłowymi koronkami? Obrączki ślubne od projektanta czy też zrobione własnoręcznie? Ślub pod gołym niebem, a może w wyjątkowym wnętrzu przystrojonym polnymi kwiatami? A co powiesz na ślub odpowiedzialny społecznie? Wszystko co niebanalne, awangardowe w branży ślubnej zobaczyliśmy na Alternatywnych Targach Ślubnych w Sztuce Wyboru w Gdańsku. 


Matylda Promień

Alternatywny ślub, czyli jaki? Zdaniem organizatorów to ceremonia pozbawiona blichtru i zbędnego przepychu, której głównym celem jest wspólne, intymne spotkanie z najbliższymi. Ważnym aspektem jest ekologia wyrażona w stylizacjach i dekoracjach, a nawet w sukniach ślubnych. 

Suknie ślubne szyte z ekologicznych materiałów zaprezentowały takie marki jak Moons Varsovie, Wuem i Róża Lis. Suknie tej ostatniej firmy szyte są z organicznego jedwabiu ahimsa. Miano ahimsa zyskują te jedwabie, przy produkcji których nie gotuje się jedwabników w kokonach żywcem, a pozwala się im spokojnie dorosnąć, wygryźć dziurkę w kokonie, wyjść z niego i dalej żyć. 

Użycie tego właśnie materiału nie wzbudza obaw osób troszczących się o kwestie etyczne i przyszłość naszej planety. Każdą suknię zdobi też niepowtarzalny, wykonywany na zamówienie wzór z koronki klockowej ręcznie tkanej w Polsce. 

Nowością na targach, ale i w Polsce jest też ślub odpowiedzialny społecznie. Chodzi przede wszystkim o to, by podczas organizacji ślubu i wesela zerwać z konsumenckim nawykiem „kupić-użyć-wyrzucić”. Opowiadali o tym właściciele firmy Rekwizytornia and Company, która w stylizowanych przez siebie weselach stawia na starannie wyselekcjonowane artykuły dekoracyjne, unikatowe przedmioty vintage i ręcznie robione dekoracje. 

Ręcznie, a w zasadzie własnoręcznie można zaprojektować i wykonać również obrączki. Taką możliwość podczas organizowanych przez siebie warsztatów daje zakochanym Magdalena Paszkiewicz, projektantka biżuterii. Takie warsztaty nie tylko dają wiele satysfakcji, ale przede wszystkim jeszcze bardziej cementują związek i podsycają uczucie.  

Na Alternatywnych Targach Ślubnych zaprezentowało się 50 wystawców. Naszą uwagę zwróciły też zaproszenia ślubne Love Prints zdobione motywami roślinnymi oraz minimalistyczne bukiety ślubne takich firm jak Floral Design i Bukiety Bankiety. Nasze kubki smakowe zostały zaś zaczarowane pysznymi ciastami pieczonymi z użyciem wyłącznie naturalnych składników cukierni Cedrowy Dworek.

Polecane artykuły

nic
75
12/2016

Filolog, radiowiec, kiedyś pan z marketingu, teraz dzień po dniu w TVN24 i osobiście w Radiu Gdańsk. Pracuje w Warszawie, mieszka w Gdyni, bo bez morza nie może. Ma 40 lat i lubi swoje zmarszczki.