FOT. KOSYCARZ

Ponad 320 niepublikowanych wcześniej zdjęć z powojennej historii Wrzeszcza i Zaspy - to kolejny, już 12 album z serii „Fot. Kosycarz. Niezwykłe Zwykłe Zdjęcia”, a drugi w całości poświęcony tym dwóm dzielnicom Gdańska. W albumie znajdziemy zdjęcia autorstwa Zbigniewa i Macieja Kosycarzów - ojca i syna - dokumentujących dzieje gdańskich dzielnic od lat 50. ubiegłego wieku po czasy najnowsze.


Matylda Promień

To we Wrzeszczu od „zawsze” toczyło się życie handlowo-rozrywkowe Gdańska, tutaj lądowały samoloty, na lotnisku gdzie teraz jest dzielnica Zaspa. Wiele w ciągu dziesięcioleci się zmieniło. Przez lata wokół dawnego pasa startowego wyrosły nowe domy, szkoły, sklepy, place zabaw. Życie codzienne, moda, znani i nieznani ludzie, sklepy, rozrywka i zabawa, domy których już nie ma. 

W albumie zobaczymy m.in. ostatni mecz Lechii rozegrany na stadionie na ul. Romualda Traugutta, ale pokazy inaczej bo oglądany przez kibiców, zza betonowego ogrodzenia. Na zdjęciach zobaczymy też Wrzeszcz z lotu ptaka w latach 60., popularne lokale Pod Kominkiem i Morenka, gdańskie targowiska, a także wyjątkowe fotografie z Festiwalu Muzyki Nastolatków na stadionie Lechii Gdańsk. Brało w nim udział 20 tys. młodych ludzi. Festiwal zakończył się starciami z milicją. 

- Staram się zawsze przemycić w swoich albumach coś, co ma charakter osobistego dopowiedzenia, czasem dygresji. W drugiej części „Wrzeszcza i Zaspy” takim smaczkiem jest np. zdjęcie mojego taty, który fotografując piękną dziewczynę utrwalił swoje odbicie w lustrze drogowym. Takie współczesne selfie. W części współczesnej, kolorowej, w podpisie pod jedną z fotografii przed nazwiskiem Kosycarz pojawia się nowe imię: Konrad. Zdjęcie wykonane przez mojego syna przedstawia Wiadukt Weisera w maju 2013 r., na kilka dni przed wyburzeniem - dodaje Maciej Kosycarz.

Polecane artykuły

nic
75
12/2016

Filolog, radiowiec, kiedyś pan z marketingu, teraz dzień po dniu w TVN24 i osobiście w Radiu Gdańsk. Pracuje w Warszawie, mieszka w Gdyni, bo bez morza nie może. Ma 40 lat i lubi swoje zmarszczki.