BMW W TERENIE

Radość zaczyna się tam, gdzie kończy się pogoda – o tym ile prawdy jest w haśle promującym napęd na cztery koła xDrive postanowiło się przekonać prawie 200 klientów Bawaria Motors. Gdański diler zaprosił ich do Kolibki Adventure Park, gdzie w ekstremalnych warunkach mogli przetestować samochody z tym innowacyjnym napędem. 


Max Radke

Do dyspozycji gości były wszystkie modele z serii X, począwszy od najmniejszego BMW X1, przez średniaki X3 i X4, aż po największe SUV-y X5 i X6. Najbardziej emocjonujących wrażeń dostarczyły próby na pochylni wersją X6. 

Wjazd na pochylnię przez rolki pozbawiające kół przyczepności był tylko przedsmakiem tego, co miało nastąpić. Samochód wjechał do góry i nagle pochylnia zaczęła się przechylać. Instynktownie noga wędruje na hamulec, ale okazuje się, że niepotrzebnie, bo funkcja auto hold bez problemu utrzymała dwutonowego kolosa w miejscu. 

Nie mniej emocji towarzyszyło próbom na rampie. Siedząc w środku maksymalnie przechylonego samochodu ma się wrażenie, że zaraz przewrócimy się na bok. A gdy do tego przyczepność ma tylko jedno koło, to autentycznie widać strach w oczach. Od czego jednak jest napęd xDrive? Systemy elektroniczne i inteligentny napęd w zależności od potrzeb przerzuca moment obrotowy między osiami, by auto bez problemu podjechało pod wzniesienie.

Deszcz, błoto czy śnieg, ciesz się każdą chwilą dzięki napędowi na cztery koła BMW xDrive – to słowa z reklamówki BMW, ale nie jest to pr-owy blef.  Czy to załamanie pogody czy zmiana warunków na drodze – radość z jazdy pozostaje niezmienna. Mogliśmy się o tym przekonać wyjeżdżając w teren. 

Strome wzniesienia, ostre zjazdy, potężne dziury, błoto, wielkie kałuże - inteligentny napęd na cztery koła w ułamkach sekundy przystosowuje się do nowych warunków i kieruje napęd tam, gdzie potrzeba. Efektem tego jest optymalna trakcja, pewny kurs i stabilność. 

xDrive rozdziela napęd na osie w sposób adaptacyjny: przy zmieniających się warunkach na drodze napęd na cztery koła w ciągu milisekund inteligentnie zmienia rozdział mocy na osie, zapobiegając buksowaniu kół. Napęd jest optymalnie przenoszony na drogę. Zwinność układu można poczuć najlepiej na zakrętach - xDrive stabilizuje pojazd jeszcze zanim kierowca odczuje niekorzystne zachowanie auta. 

Specjalnie przygotowany tor pozwolił wszystkim poznać skuteczność i szybkość działania napędu xDrive w trudnych warunkach terenowych, a także docenić solidność konstrukcji aut, oferowany przez nie komfort, a przede wszystkim przekonać się o tym, że zdolności off-roadowe aut BMW serii X nie ograniczają się wyłącznie do pokonywania wysokich krawężników czy też polnych i leśnych dróg.

75
12/2016

Filolog, radiowiec, kiedyś pan z marketingu, teraz dzień po dniu w TVN24 i osobiście w Radiu Gdańsk. Pracuje w Warszawie, mieszka w Gdyni, bo bez morza nie może. Ma 40 lat i lubi swoje zmarszczki.