TRÓJMIEJSKIE NIERUCHOMOŚCI INWESTYCYJNE

Nieruchomości inwestycyjne w Trójmieście są od lat w TOP 3 większości renomowanych rankingów. Wpływ na to ma różnorodność Trójmiasta, atrakcyjne położenie, akademicki i biznesowy charakter aglomeracji. W jakie nieruchomości i w jakiej części Trójmiasta warto zainwestować pieniądze? Odpowiada Tomasz Malczewski, Property Advisor Poland Sotheby’s International Realty. 


Max Radke

Dlaczego warto inwestować w nieruchomości?

Zaletą inwestycji w nieruchomości jest fakt, że zmienność cen mieszkań jest znacznie mniejsza niż w przypadku indeksów giełdowych. Nieruchomość to lokata kapitału, a dobra nieruchomość to szansa na pomnożenie tego kapitału dzięki wynajmowi. Popyt kształtuje podaż. Prognozy ekspertów mówią o tym, że polski rynek wszedł w fazę, którą rynki zachodnie przeszły 20 lat temu. Dziś w Polsce tylko ok. 4 procent społeczeństwa mieszka w wynajętym mieszkaniu, na Zachodzie ten odsetek może być nawet kilkanaście razy większy. W Niemczech i krajach Beneluksu wynosi ok. 30-40 procent. 

Jakiego typu nieruchomości cieszą się największym zainteresowaniem w Trójmieście? 

Jeśli chodzi o Trójmiasto to apartamenty w pasie nadmorskim, najlepiej z widokiem na wodę lub zatokę, głównie w Sopocie, Orłowie, Jelitkowie. Także te położone w urokliwych i prestiżowych dzielnicach, takich jak Górny i Dolny Sopot, Gdańsk Oliwa, Kamienna Góra w Gdyni.

Jak wygląda rynek nieruchomości inwestycyjnych w Trójmieście?

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że każde miasto jest inne, każde ma swoją specyfikę, ale wspólnym mianownikiem jest atrakcyjność inwestycyjna. Kiedyś najpopularniejszy inwestycyjnie był Sopot. W kurorcie przez sezon goszczono turystów, po sezonie studentów. Tendencja mieszanego najmu nadal się w Sopocie utrzymuje. Choć podobnie jest na przykład w takich dzielnicach Gdańska, jak Brzeźno, Jelitkowo. Dam taki przykład na podstawie jednej z naszych ofert. To dwupokojowe mieszkanie w klimatycznej kamienicy przy ul. Malczewskiego w Sopocie. Niski próg wejścia, mieszkanie kosztuje niewiele ponad 300 tys. zł. W czasie, gdy lokal czeka na kupca, właściciel je wynajmuje. Wynajem mieszkania przyniósł właścicielowi 10 tys. zł w dwa letnie miesiące, podczas gdy przez resztę roku 14 tys. zł. To efekt atrakcyjności Sopotu, jego lokalizacji. 

Czy w Gdańsku rentowność jest niższa niż w Sopocie?

Wręcz przeciwnie. Po Euro 2012 więcej klientów, a co za tym idzie również inwestorów zainteresowało się okolicami Głównego Miasta. Modna stała się Wyspa Spichrzów. Gdańsk jest też bardziej zróżnicowany niż Sopot. Gdańsk to głównie wyjazdy biznesowe, połączone z turystyką medyczną, spa, restauracjami. Nie jest to typ wczasowiczów oczekujących tylko odpoczynku na plaży. 

Nie można też chyba zapominać, że Gdańsk jest również dużym ośrodkiem akademickim?

Oczywiście. Studenci znajdują tu nie tylko dobrą ofertę edukacyjną, ale też atrakcyjne warunki do życia. Trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że dzisiejszy student różni się od tego stereotypowego biednego studenta żyjącego z dnia na dzień. Także i ta grupa szukając mieszkania, zwraca uwagę na standard i lokalizację, a co za tym idzie jest w stanie zapłacić za wynajem więcej. 

A jak na tle Gdańska i Sopotu wypada Gdynia?

Gdynia to biznesowa część Trójmiasta i do tej pory najem dobowy nie był tutaj bardzo popularny. Są oczywiście wyjątki, np. Sea Towers, a teraz, gdy Gdynia tak mocno się rozwija  i luksusowych inwestycji powstaje coraz więcej, pojawia się też coraz większa liczba operatorów najmu dobowego. Niedługo
w ofercie Poland Sotheby’s International Realty dostępny będzie również gotowy produkt inwestycyjny pod wynajem dla studentów. Będą to mieszkania w Gdyni od jednego z największych polskich deweloperów, wykończone pod klucz wraz z obsługą najmu oraz bardzo korzystnym sposobem finansowania. 

Mówimy o mieszkaniach dla studentów, ale chyba najbezpieczniejszą inwestycją są wciąż nieruchomości luksusowe?

Tak jest w istocie. Na dodatek są to inwestycje z perspektywą sporego wzrostu wartości na przestrzeni lat. Takie nieruchomości utrzymują wysokie ceny nawet w czasach kryzysu. Mieszkania powyżej 100 czy nawet 150 m², w prestiżowych lokalizacjach, często znajdują najemców długoterminowych. Rentowność jest wówczas niższa, ale przy relatywnie wyższej cenie najmu i tak jest to korzystne dla właściciela.

Czy w przypadku nieruchomości inwestycyjnych lokalizacja zawsze odgrywa kluczową rolę? 

Poza lokalizacją jest kilka dodatkowych czynników zwiększających potencjał inwestycyjny nieruchomości. Mamy w ofercie skomercjalizowane lokale użytkowe z wieloletnią umową najmu. To zazwyczaj lokale z witrynami na ulice i łatwym dostępem, atrakcyjne dla dużych firm, z potencjałem na prowadzenie stabilnego biznesu. Kupujący na bezobsługowym lokalu w perspektywie kilku czy kilkunastu lat może zarabiać powyżej 6%. Ceny takich lokali w Trójmieście przekraczają zwykle milion złotych. 

WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW NA TEMAT NIERUCHOMOŚCI INWESTYCYJNYCH UDZIELI

Tomasz Malczewski

Property Advisor Poland Sotheby’s International Realty

Tel: 587 273 265

 

75
12/2016

Filolog, radiowiec, kiedyś pan z marketingu, teraz dzień po dniu w TVN24 i osobiście w Radiu Gdańsk. Pracuje w Warszawie, mieszka w Gdyni, bo bez morza nie może. Ma 40 lat i lubi swoje zmarszczki.