Studio Panika. Nakręć film i zorganizuj event

ADAM KIEŁSZNIA

Studio Panika to studio filmowe z własną halą zdjęciową i pomieszczeniami techniczno - socjalnymi oraz profesjonalnym sprzętem filmowym i oświetleniem. To nowe na mapie Trójmiasta miejsce znajduje się w Gdyni przy ul. Chwaszczyńskiej 200 i dedykowane jest nie tylko branży filmowej, ale też eventowej - przekonuje Oskar Kaszyński, właściciel Studia Panika. 

Skąd pomysł, aby właśnie w Trójmieście, w Gdyni zbudować obiekt, którego nie powstydziłyby się filmowe stolice świata?

Trójmiasto to po prostu moje miejsce. Tu się wychowałem i dorosłem. I uważam, że nie ma w Polsce lepszego miejsca do życia. Od lat też zajmuję się produkcją filmową i udaje mi się z powodzeniem wykonywać ten zawód właśnie lokalnie. Kiedy podjąłem decyzję o wybudowaniu profesjonalnej hali zdjęciowej, ulokowanie jej w Trójmieście, a konkretnie w Gdyni, było naturalnym wyborem.

Czy w naszym regionie faktycznie tak dużo kręci się filmów i reklam?

Kręci się ich coraz więcej, choć wciąż jest nam daleko do Warszawy lub południa Polski. Osobiście jest mi ciężko to zrozumieć. Uważam, że na Pomorzu są tak zróżnicowane plenery  – mamy morze, plaże, ogromne tereny leśne, kaszubskie jeziora czy łebskie wydmy -  a mimo to zdecydowanie więcej kręci się na południu. Może to mała ilość firm producenckich? W każdym razie chciałem do naszego filmowego światka dorzucić swoją cegiełkę w postaci studia filmowego.

Jakiego typu produkcje można realizować w Studiu Panika?

Wszystkie – zarówno filmy fabularne, spoty reklamowe, teledyski, seriale. Jedynym kryterium ograniczającym jest powierzchnia. Jeśli film zakłada budowę dekoracji, to po prostu scenograf z operatorem muszą ocenić czy istniejąca powierzchnia jest wystarczająca. Moje studio ma 300 m2, co plasuje je w studiach średniej wielkości, natomiast mamy aż 12 m wysokości, a to już bardzo dużo. Wysokość hali to często najbardziej istotny wymiar.

Jakie są możliwości aranżacji planów zdjęciowych w Studiu Panika?

Hala jest wysoka i dość przestronna, można więc zbudować dekorację – np. ścianę budynku, dość wysoką, umieścić nad nią kamerę i jeszcze mieć kilka metrów na oświetlenie planu z góry. Niedawno gościliśmy ekipę z Niemiec, która w studio zbudowała pół statku! Dodatkowo od lat specjalizujemy się w technologii greenbox, mamy specjalnie przygotowaną ścianę i dzięki temu możemy w większej skali realizować sceny z efektami specjalnymi.

Studio zostało zaprojektowane tak, aby było wszechstronne. Można je wykorzystywać nie tylko do produkcji filmowych, ale też eventowo. Jakie są zatem najważniejsze zalety eventowe studia?

Tu podobnie jak w przypadku filmów, jeśli powierzchnia jest wystarczająca, to jednym ograniczeniem jest wyobraźnia dotycząca tego jak przygotujemy pod dany event scenografię. Ale na pewno studio jest idealne pod pokazy mody, premiery samochodów, spektakle, konferencje. Studio, oprócz hali zdjęciowej, posiada trzy kondygnacje pomieszczeń socjalno -  biurowych. Mamy dużą ilość łazienek, kuchnię, magazyn, garderobę z makijażownią, własną salkę kinową, salkę konferencyjną. Hala zdjęciowa jest wyposażona w opuszczaną elektrycznie kratownicę pod oświetlenie, a przy studio jest spory parking. Oczywiście studio jest całkowicie klimatyzowane, posiadamy światłowodowy internet. Natomiast lokalizacja studia – poza centrum, ale blisko obwodnicy pozwala na szybką komunikację z każdego miejsca w Trójmieście.

Czy hala zdjęciowa Studia Panika przystosowana jest również do koncertów?

Tak, jako że hala posiada sporą kubaturę, idealnie nadaje się do organizacji koncertów. Tu jedynym ograniczeniem są przepisy p-poż. Klasa budynku pozwala na przebywanie wewnątrz hali 300osób. Bardzo ważnym argumentem jest akustyka hali. To często bolączka dużych przestrzeni. Hala w Studio Panika jest wyłożona specjalnymi panelami służącymi do pochłaniania dźwięku. Jak na tak dużą kubaturę, studio posiada idealną akustykę.

Studio Panika to branża filmowa, nie dziwi więc wystrój i design wnętrz. Tutaj można się przenieść wręcz w świat filmowych klasyków.

Cieszę się że zostało to dostrzeżone. Rzeczywiście, design studia, a zwłaszcza pomieszczeń socjalnych może zaskakiwać. Razem z projektantką wnętrz Lucyną Kołodziejską udało nam się stworzyć oryginalny wystrój, nawiązujący do różnych filmów. Mamy na jednym piętrze klimat jak z Amelii, na piętrze technicznym jesteśmy niczym na planecie z filmów Star Wars, na piętrze z biurami przenosimy się do serialu Mad Men. Zapraszam wszystkich chętnych od odwiedzin i przekonania się na własne oczy.

O szerokich możliwościach wykorzystania studia mogliśmy się przekonać podczas Dni Otwartych w czasie Festiwalu Filmowego w Gdyni. Jak wyglądały te Dni Otwarte, co pokazaliście i kto was odwiedził?

Festiwal Filmowy w Gdyni to idealna okazja do pokazania się w Polsce wszystkim filmowcom - producentom, reżyserom, autorom zdjęć, scenografom. W trakcie dni otwartych poza zwiedzaniem studia, mieliśmy zainscenizowany plan filmowy z niezwykłymi autami w roli głównej. Firma BMG z Gdyni dostarczyła na plan Mercedesa G 4x42. W ciągu dwóch dni mieliśmy wielu znamienitych gości, w tym wybitnych twórców, takich jak Wojciech Marczewski, czy Sławomir Idziak.

 

Studio Panika  •  Gdynia, ul. Chwaszczyńska 200  •  www.studiopanika.pl