Nie bój sięzapytać optyka

Czym kierować się przy wyborze okularów? Jakie powinny być dobre okulary? Na co powinnyśmy zwracać uwagę przy ich wyborze? Takie pytania zadają sobie osoby stojące przed koniecznością wyboru okularów. Wątpliwości rozwiewa optometrysta, optyk dyplomowany, Andrzej Lewandowski, firma optyk Lewandowski.


prestiz

Na kompletny produkt w postaci okularów korekcyjnych składają się szczegółowe pomiary wady wzroku, dobór stosownych soczewek okularowych optymalnych dla konkretnej osoby w połączeniu z wybraną oprawką. Aby wszystko było perfekcyjnie wykonane i prawidłowo funkcjonowało, niezbędne jest fachowe doradztwo i dostęp do najnowszej generacji urządzeń pomiarowych, takich jak np. stacjonarny systemy wideocentracji VISUREAL, gwarantujący najwyższą dokładność pomiaru parametrów niezbędnych do właściwego wykonania okularów. 

SZEROKA PERSPEKTYWA

Tak właśnie dobrane okulary pozwalają użytkownikom w pełni cieszyć się wzorową jakością widzenia połączoną z komfortem i wygodą ich noszenia. Niewątpliwie to, jak prezentują się okulary, jest niezwykle istotne, wpływa bowiem na samopoczucie użytkownika i jego zadowolenie ze swojego wyglądu. Nadmierne skupienie się na aspekcie wizualnym prowadzi jednakże do marginalizacji podstawowej funkcji, jaką okulary mają spełniać, czyli korekty wady wzroku oraz poprawy widzenia. Na szczęście kompromis nie jest konieczny – trzeba tylko spojrzeć na ich wybór z szerszej perspektywy. 

NIE WYBIERAJ NA OKO 

Pierwszym krokiem przy wyborze okularów jest dokładne określenie celu, do jakiego są one potrzebne. Czy korekcja wzroku jest niezbędna w celu poprawy widzenia w dali czy w bliży? A może pożądane są soczewki, umożliwiające dobre widzenie na każdą odległość? Czy będą używane do jazdy samochodem, do czytania, pracy przed komputerem, czy może do uprawiania sportu? 

Współczesna optyka oferuje szereg konstrukcji i materiałów, z których wykonywane są soczewki okularowe - aby jednak dokonać prawidłowego wyboru, nie wystarczy proste komputerowe badanie wzroku, a kompleksowe pomiary i badania. Pomiary te są konieczne do określenia wady wzroku oraz niezbędne do prawidłowego doboru konstrukcji soczewek tak, aby najlepiej zaspokajała ona potrzeby wzrokowe pacjenta. 

JAKOŚĆ WIDZENIA

Oczekiwana jakość widzenia uzależniona jest nie tylko od prawidłowo dobranej korekcji wady wzroku i właściwie dopasowanej konstrukcji soczewek, lecz także od uszlachetnień, na które można zdecydować się przy wyborze okularów. Mowa przede wszystkim o różnego rodzaju powłokach udoskonalających jakość widzenia w różnych warunkach atmosferycznych oraz zwiększających walory zdrowotne. np. chroniących przed szkodliwym promieniowaniem UV czy światłem niebieskim. 

POWŁOKA ANTYREFLEKSYJNA 

Wśród uszlachetnień soczewek okularowych, szczególne miejsce zajmuje powłoka antyrefleksyjna. Powłoka antyrefleksyjna, to rodzaj wielowarstwowego uszlachetnienia, nakładanego na soczewkę okularową, którego zadaniem jest eliminowanie odbicia światła od powierzchni soczewek. Dzięki temu soczewki przepuszczają więcej światła, poprawiając tym samym kontrast i komfort widzenia. 

Są polecane każdemu użytkownikowi okularów. Powłoki antyrefleksyjne, mogą posiadać również szereg innych właściwości, wpływających na komfort użytkowania okularów – np. zwiększają odporność soczewek na zarysowania czy zaparowanie. Tym samym, powłoka antyrefleksyjna gwarantuje ostre i komfortowe widzenie w każdym świetle. 

SOCZEWKA SOCZEWCE NIERÓWNA 

Obecnie stosowane szerokie spektrum materiałów wykorzystywanych do produkcji soczewek okularowych, pozwala by były one coraz lżejszymi i cieńszymi, co istotnie wpływa na większy komfort ich użytkowania. Soczewki organiczne, w połączeniu z odpowiednią powłoką antyrefleksyjną, dają gwarancję korzystania z soczewek przez wiele lat - bez względu na warunki otoczenia. 

OKULARY OD EKSPERTA

Bywa, że pomoc w doborze okularów w salonach optycznych sprowadza się do zapytania o wartość korekcji wzroku (wady wzroku) i preferowany kształt oraz wygląd oprawek. Nierzadko klienci sami nie wiedzą, czego potrzebują, jakie rozwiązania są dostępne, z jakich materiałów wykonywane są soczewki. Możliwości oferowane przez nowoczesną optykę są znacznie bardziej rozbudowane niż mogłoby się początkowo wydawać, dlatego każdą decyzję warto przemyśleć i przedyskutować z optykiem – to on pomoże ustalić niezbędne cechy naszych idealnych okularów.

 

72
09/2016

Autentyczny. Skromny. Przystojny. Męski. Z dystansem. Do siebie i do świata. Dobry - człowiek i aktor.