Latawce nad Jastarnią

Katarzyna Lange i Marek Rowiński mistrzami Polski we freestyle’u. Korona Kite Racing’u dla Błażeja Ożoga i Agnieszki Grzymskiej. W Jastarni po raz kolejny zameldowali się czołowi zawodnicy kitesurfingu, by wziąć udział w zawodach wieńczących sezon Ford Kite Festival. 

W klasyfikacji generalnej w Pucharze Polski  we Freestyle’u  najlepszy okazał się zawodnik z Dominikany, Felix Posito Martinez, przed Markiem Rowińskim, Victorem Borsukiem i Wojtkiem Isselem. Wśród kobiet najlepsza była Kasia Lange, przed Natalią Grabowską i Oliwią Fittkau. W kategorii masters najlepszy okazał się Dariusz Ziomek, wyprzedzając Tomasza Janiaka i Andrzeja Fala. 

Z kolei w dyscyplinie Kite Racing w kategorii open pierwsze miejsce zajął Błażej Ożóg, drugie miejsce ex aequo zajęli: Tomasz Glazik, Tomek Janiak i Maks Żakowski, a trzeci był Arkadiusz Kusalewicz. Wśród kobiet pierwsze miejsce zajęła Agnieszka Grzymska, a druga była Adrianna Adam.

W Mistrzostwach Polski  we Freestyle’u pierwsze miejsce zajął Marek Rowiński. Drugie miejsce zajął Victor Borsuk, a na trzecim skończył Denis Żurik, który w tym sezonie nie mógł odnaleźć swojego rytmu. Wśród kobiet tytuł mistrzyni Polski przypadł Katarzynie Lange, a wśród mastersów najlepszy był Darek Ziomek. 

Kiteracing na foilach to występ jednego aktora. Tytuł mistrza Polski w  dyscyplinie Kite Racing w kategorii open po trzech latach powrócił do Błażeja Ożoga, który w tym roku nie miał sobie równych. Wśród kobiet najlepszą zawodniczką mistrzostw okazała się Agnieszka Grzymska.

- Warunki były dość ciężkie, szkwalisty i silny wiatr był naprawdę wymagający. Myślę, że nie mogę narzekać na moją formę podczas zawodów, podejmowałem dobre decyzje i pływałem z „bezpieczną głową”. Cieszy mnie fakt, że z roku na rok pływam coraz lepiej, w szczególności, że już we wrześniu mamy MŚ, na których liczę na dobry wynik. No i nareszcie po 3 latach udało mi się odzyskać tytuł Mistrza Polski - powiedział Błażej Ożóg.

Tegoroczne zawody Pucharu Polski Ford Kite Cup przybrały nieco odmienną formę. Zamiast ujednoliconej formuły, odbyły się trzy przystanki (Japa Cup, Aztorin Kite Challenge i Ford Kite Festival). Jednak mimo zmienionej formy, widoczny jest nieustanny progres zawodników, a wśród młodzieży coraz częściej można zobaczyć mistrzowskie aspiracje.

W trakcie zawodów trwały targi branżowe. Wielu chętnych odwiedziło stoiska z najnowszym sprzętem, który przygotowali wystawcy: North Kiteboarding i ION, Nobile Kiteboarding, Core Kiteboarding, DaSilva Kiteboarding, GoPro oraz Flow77.