Klasa E - bezpieczna i inteligentna

Ponad 100 klientów firmy BMG Goworowski miało okazję osobiście przekonać się o wyjątkowym bezpieczeństwie Mercedesa Klasy E. Najnowsza E Klasa określana jest jako „najinteligentniejsza limuzyna świata”, a jej „inteligencja” znacząca też wpływa na bezpieczeństwo. 

Na specjalnie zaaranżowanej przestrzeni parkingu miejskiego obok hali sportowej w Gdyni, firma BMG Goworowski przygotowała tor testowy. Przekonaliśmy się, że Klasa E potrafi odczytać znaki ograniczające prędkość i w sytuacji aktywowania systemu, dostosować się do maksymalnej, dopuszczalnej na danym obszarze prędkości. W przypadku prezentacji w Gdyni było to symulowanie strefy miejskiej z ograniczeniem do 30 km/h.

Jedną z prób był test systemu zapobiegającemu kolizji czołowej, zwany aktywnym asystentem hamowania. Test polegał na nagłym wtargnięciu innego samochodu, wprost przed jadącą Klasę E. W sytuacji, gdyby coś odwróciło uwagę kierowcy i nie dostrzegł on w porę zagrożenia, w tradycyjnym samochodzie mogłoby dojść do groźnej w skutkach kolizji. Radar umieszczony z przodu limuzyny Klasy E wykrywa potencjalne zagrożenie, ostrzega akustycznie i wizualnie kierowcę, a w krytycznej sytuacji sam wyhamowuje samochód bez ingerencji kierowcy.

Zaproszeni goście mieli możliwość empirycznego doświadczenia działań systemów wspomagających parkowanie – zarówno tego autonomicznego, jak i w pełni automatycznego, w którym parkowanie następuje  przy użyciu smartphone’a. Aby z nich skorzystać, system wykryć musi wolną przestrzeń, w której możliwe jest zaparkowanie, a następnie, po akceptacji przez kierowcę, w pełni automatycznie wykonuje manewr. Nowością jest również to, że posługując się smartphone’em z zainstalowaną aplikacją do obsługi Klasy E, można to wykonać znajdując się nawet poza samochodem.