Magia mlecznej drogi

Upowszechnianie karmienia piersią w Polsce, wspieranie wszystkich karmiących mam oraz lobbing na rzecz Mlecznego Fotela, czyli spokojnych i dyskretnych miejsc do karmienia w przestrzeni publicznej - taka jest idea ogólnopolskiego projektu The Milky Way. Projekt promują specjalne sesje zdjęciowe. W Prestiżu prezentujemy sesję fotografa Jana Górczaka z udziałem trójmiejskich mam. 


Matylda Promień

O tym, że nie każdy jest przychylnie nastawiony do widoku karmiącej piersią kobiety świadczy choćby głośny proces sądowy, jaki właścicielowi sopockiej restauracji wytoczyła kobieta, której kelner zabronił nakarmić dziecko i zasugerował jej karmienie w restauracyjnej toalecie. O tym, że temat ten budzi skrajne emocje świadczą też liczne komentarze w internecie.  

- Ten z pozoru oczywisty aspekt ludzkiego życia przez wieki obrósł w niepotrzebne stereotypy i uprzedzenia - mówi Elwira Radunc, fotografka z LovelyWedding Studio, inicjatorka akcji The Milky Way. - Karmiąca kobieta jest jednocześnie piękna i trochę bezwstydna. Obnażona choćby minimalnie pierś w miejscu publicznym staje się nagle tematem tabu, a czasem dezaprobaty. W zderzeniu z taką sytuacją często nie wiemy jak się zachować. W końcu to pierś! W kontekście macierzyństwa źródło pokarmu dla małego dziecka, w kontekście społecznym staje się już symbolem kobiecości i seksualności. Prawdopodobnie to pomieszanie funkcji sprawia, że karmiąca matka jest tak niejednoznaczna w odbiorze - dodaje Elwira Radunc.

Głównym celem jest oswojenie ludzi z widokiem mamy karmiącej, wszak karmienie piersią jest jedną z najbardziej zgodnych z naturą czynności. Poprzez fotografie organizatorzy akcji chcą pokazać wspólną drogę matki i dziecka, niesamowitą więź jaka tworzy się między nimi podczas karmienia, magię tej wyjątkowej chwili przepełnionej bliskością i uczuciem trudnym do zdefiniowania dla kogoś, kto nigdy nie karmił piersią. Ale jest to droga dwuwymiarowa - pełna wyrzeczeń, niedogodności, zmęczenia, często też bólu i zwątpienia. 

W dniach 1-7 sierpnia obchodzony był Międzynarodowy Tydzień Karmienia Piersią, który w 1990 roku zainicjowała międzynarodowa organizacja World Alliance Breastfeeding Action. Celem inicjatywy jest upowszechnienie karmienia piersią na świecie i zwrócenie uwagi na ważne aspekty i korzyści psychiczno - społeczno - kulturowe z tego wynikające. 

Karmienie dziecka przez pierwszych 6 miesięcy życia wyłącznie mlekiem matki zapewnienia jego prawidłowy rozwój, zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób, alergii i infekcji, jest ważne dla jego przyszłości, bowiem wzmacnia odporność organizmu, nawet w dorosłym życiu.