Boso po drewnianej podłodze

Wybierając wymarzoną podłogę, często zadajemy sobie pytanie: sztuczna czy jednak naturalna? W niniejszym artykule polecamy to drugie rozwiązanie. Jak bowiem przekonują ci, którzy zdecydowali się na podłogę ze stuprocentowego drewna, produkt sztuczny nigdy nie zastąpi dzieła natury, tego co pierwotne, prawdziwe i wieczne. 


Matylda Promień

Drewniane podłogi wprowadzają do wnętrz atmosferę pełną wyciszenia i relaksu, sprawiając równocześnie, że pomieszczenia zachwycają niepowtarzalnym stylem i elegancją. Atrakcyjności dodaje deskom, parkietom, mozaikom i panelom możliwość zestawiania ich z innymi materiałami takimi, jak kamień, płytki ceramiczne i dywany, co daje ciekawe efekty. Wybierając podłogę drewnianą mamy do wyboru deski lite, warstwowe oraz parkiety.  

- Wciąż dużą uwagę klientów przyciągają wszelkiego rodzaju parkiety układane w szlachetną i nowoczesną jodłę. Powróciły także do łask kasetony, które są szczytem piękna i elegancji. Obydwa te rozwiązania dają wiele możliwości jeśli chodzi o wybór wzoru, koloru i wielkości. Pozwalają stworzyć niepowtarzalne i bardzo ciekawe wnętrze. Drewno to estetyka, bezpieczeństwo, oszczędność, komfort i użyteczność - mówi Krzysztof Laska z salonu IKA-Kolor w Gdańsku. 

Niezależnie od wystroju wnętrza – eleganckie drewno pasuje zarówno do minimalistycznego i nowoczesnego otoczenia, jak i rustykalnie wyposażonych domów i mieszkań. Kluczem jest tylko odpowiednie wybranie gatunku i koloru drewna oraz sposobu jego ułożenia na podłodze.

- Nie ma wątpliwości, że obecnie gatunkiem dominującym w podłogach drewnianych jest dąb. To materiał naturalny, szlachetny, ponadczasowy, wytrzymały, a przede wszystkim niezobowiązujący i elegancki - przekonuje Artur Meler, współwłaściciel salonu Flader Art w Gdyni. - Wróciły do łask podłogi układane w jodełkę francuską lub węgierską. Dzisiaj, wybór jest praktycznie nieograniczony pod względem wymiarowym i wykończeniowym, co daje możliwości niesamowitych oryginalnych wzorów i wyglądu gotowej podłogi - dodaje Artur Meler. 

Należy także pamiętać, że wygląd podłogi będzie miał bardzo duży wpływ na wybór innych elementów wykończenia od drzwi i parapetów, przez meble, po dekoracje. Dobrze dobrane rozwiązanie pozwoli na stworzenie odpowiedniej atmosfery, na przykład domowego ciepła lub wyszukanej elegancji. 

Jednym z największych branżowych hitów są w ostatnim czasie podłogi postarzane. Idealnie sprawdzają się we wnętrzach, w których chcemy zachować wierność tradycji. Stare domy, odnowione kamienice, stylowe hotele, dworki -  podłoga drewniana wydaje się być tutaj najlepszym rozwiązaniem, zachowującym ducha epoki, przy jednoczesnym zachowaniu wytrzymałości, dzięki nowoczesnym technologiom postarzania materiału.

- Podłoga taka wykonywane jest różnorodnymi, innowacyjnymi sposobami obróbki. Pozwala to na jej stosowanie nawet w miejscach mocno eksploatowanych, takich jak domowe kuchnie, a nawet restauracje, kluby, hotele, czy galerie handlowe, gdzie tworzą naprawdę unikalny klimat. Ciągle dominuje kolorystyka w okolicach barw delikatnych, spłowiałych oraz różnych odcieni szarości, ale zauważa się jednocześnie powrót do kolorystyki mocnej, ciemnej lub w okolicach brązów - mówi Artur Meler z Flader Art. 

Nie bez znaczenia jest też aspekt ekologiczny. W przeciwieństwie do chłodnego laminatu podłogi drewniane są ciepłe i miłe w dotyku, zachęcają do bosych wędrówek po zakamarkach domu. Odwrotnie niż w przypadku syntetyków - tłumią dźwięki i odgłosy kroków. Dodatkowo podłogi z surowców naturalnych "oddychają", utrzymując w mieszkaniu odpowiedni mikroklimat. 

- Podłogi naturalne są też dobrym rozwiązaniem dla alergików oraz dla rodzin z małymi dziećmi. Powierzchnia parkietów jest antystatyczna – drewno „oddycha”, dzięki czemu jonizuje powietrze i podłogi te nie elektryzują się oraz nie przyciągają kurzu i roztoczy. Drewno posiada naturalną zdolność absorbowania, a w porze suchej „oddawania” wilgoci, dzięki czemu parkiet wspomaga regulację mikroklimatu pomieszczenia - mówi Krzysztof Laska z salonu IKA-Kolor w Gdańsku. 

Podłogi drewniane można nawet kilkukrotnie regenerować, są odporne na uszkodzenia, posiadają ponadto bardzo długi okres gwarancyjny.